Модель «Барнахус»: приклад інноваційної еволюції на користь прав дитини під час розслідування кримінальних правопорушень

Автор(и)

  • М. В. Попович доктор філософії, асистент кафедри кримінального права Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.82.3.45

Ключові слова:

барнахус, захист дітей, участь психолога, потерпілий, вихователь безпеки, проєкт

Анотація

У даній роботі розглядаються питання пов’язані з висвітленням проблем, що виникають під час захисту дітей, які постраждали або стали свідками насильства, а також надання їм соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя. Наголошено на необхідність залучення висококваліфікованих фахівців, під час впровадження пілотного проєкту «Барнахус» у містах України. Розглянуто дію чинників, що сприяють розв’язанню актуальних перешкод під час створення обстановки дружньої для дітей, які зазнали насильства, у якій вони вважатимуться не лише як жертви, а де вони можуть відчувати себе в безпеці, особливо в умовах сьогодення.

З’ясовано стратегію Ради Європи з прав дитини на 2022–2027 рр., яка має назву “Права дітей в дії: від стабільної реалізації до спільного новаторства”, в якій визначається шість стратегічних цілей, спрямованих на вирішення нових проблемних областей.

Проаналізовано діяльність пілотного проєкту «Вихователь безпеки», та чинні законодавчі ініціативи, що спрямовані на зміну підходів та динаміку впровадження нових успішних проєктів та методик захисту прав дітей, та акцентовано увагу на необхідність вдосконалення професійного підходу фахівців під час налагодження контакту з дитиною.

Досліджено доцільність проведення медичного огляду дитини, негайно на місці події з використанням методів, придатних для дітей, із залученням медичних працівників, та ініціативу формування реєстру психологів для потреб ефективної взаємодії з дітьми, які постраждали від насильства відповідно до: «Розпорядження КМУ від 18 грудня 2018 р. № 1027-р «Про схвалення Національної стратегії реформування системи юстиції щодо дітей на період до 2023 року»».

Запропоновано детально дослідити результати діяльності моделі «Барнахус» в Європейських країнах, а також, щоб співбесіду з потерпілою дитиною проводили якомога раніше та у відповідний час, професіонали, які пройшли спеціальну підготовку, та визначено необхідність у подальшому збільшувати кількість на території України центрів підтримки дітей «Барнахус». Обговорено ефективність функціонування центрів «Барнахус», які об’єднують під одним дахом цілу низку фахівців, зокрема соціальних працівників, психологів, медичних працівників та представників правоохоронних органів.

Посилання

Дереко А. Що таке Барнхаус, і як він працює. ChildHub: [сайт]. URL: https://childhub.org/uk/child-protection-multimedia-resources/scho-take-barnakhusi-yakvin-pracyue.

Особливості допиту малолітнього або неповнолітнього потерпілого: монографія / Попович М.В. Мельник О.В. Одеса: Видавничий дім «Гельветика», 2024. 62 с.

Олександр Банчук про практику роботи моделі барнахус та реєстру психологів, які залучаються до кримінальних проваджень за участю дітей [сайт]. URL: https://minjust.gov.ua/news/ministry/oleksandr-banchuk-pro-praktiku-roboti-modeli-barnahus-ta-reestru-psihologiv-yaki-zaluchayutsya-do-kriminalnih-provadjen-za-uchastyu-ditey.

В Україні з’явиться Реєстр психологів, навчених працювати з дітьми, які постраждали від насильства. ЮНІСЕФ Україна: для кожної дитини: [сайт]. URL: https://www.unicef.org/ukraine/press-releases/therapists-register.

Проєкт «Вихователь безпеки». Район.in.ua: [сайт]. URL: https://osvita.rayon.in.ua/news/542685-na-rivnenshchini-startuvav-nabir-u-proekt-vikhovatel-bezpeki

Нова стратегія з прав дитини (2022–2027). [сайт]. URL: https://www.coe.int/uk/web/kyiv/-/the-new-strategy-for-the-rights-of-the-child-2022-2027-is-now-available-in-ukrainian.

Мельник О., Попович М. Чи можлива психотерапія під час допиту неповнолітнього потерпілого? KELM. Knowledge, Education, Law, Management. 2022. № 1. С. 84–89 (Республіка Польща).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-06-10