Використання сучасних сучасних криміналістичних розробок у розслідуванні військових кримінальних правопорушень

Автор(и)

  • В. О. Яремчук кандидат юридичних наук, доцент, старший науковий співробітник, Науково-дослідний інститут вивчення проблем злочинності імені академіка В.В. Сташиса Національної академії правових наук України, лабораторія «Використання сучасних досягнень науки і техніки у боротьбі зі злочинністю», Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.82.3.24

Ключові слова:

інновації, криміналістика, криміналістичні знання, спеціальні знання, судова експертиза

Анотація

Зростання кількості ворожих обстрілів України спричинияє людські жертви, руйнування споруд, екологічні катастрофи. Слідчі розслідують сотні кримінальних правопорушень, пов`язаних із веденням бойових дій на території України. Безперечно, розслідування військових та воєнних правопорушень потребує застосування сучасних інноваційних криміналістичних знань. Кримінальні провадження за даними видами кримінальних правопорушень розслідуються починаючи з 2014 року. Незважаючи на те, що є певний досвід розслідування і певна напрцьована практика, на сьогодні, виходячи з величезної чисельності цих кримінальних правопорушень, необхідним є підвищення ефективності їх розслідування. Проблематику розслідування військових кримінальних правопорушень висвітлені у працях вчених Г.К. Авдєєвої, В.В. Білоуса, Е.Б. Сімакової-Єфремян, В.Ю. Шепітька та інших науковців.

Саме тому сьогодні важливим є огляд інноваційних напрямків криміналістики, що використовуються при розслідуванні військових кримінальних правопорушень.

У юридичній літературі розглянуті проблеми застосування гелікоптерів при розслідуванні влучань снарядів у будівлі, території складів, промислових зон тощо. Звісно, це криміналістична розробка, яка дуже потрібна для оглядів зруйнованих будівель на великих площах.

Інноваційні криміналістичні знання при розслідуванні військових кримінальних правопорушень використовують у формі залучення судових експертів та у формі проведення судових експертиз. Однак є певні складнощі у реалізації можливостей проведення судових експертиз, зокрема, і запрошення іноземних спеціалістів. Звичайно, сучасні здобутки у галузі судової ескпертизи і криміналістики застосовуються під час проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій. Під час огляду місця події в одному з районів Харкова, в якому внаслідок ворожої атаки стався витік нафти у річку, проводився огляд величезних ґрунтових площ та водяних об`єктів. Залучалися спеціалісти для відібрання зразків для проведення різних видів судових експертиз. Була призначена інженерно-екологічна експертиза. Отже, що в умовах війни слідчому не обійтися без використання спеціальних знань та впровадження інновацій як у при розслідуванні військових кримінальних правопорушень. Пропонується розглядати використання інноваційних криміналістичних знань у формі залученні судових експертів та проведенні судових експертих, і у формі запрошення спеціалістів до слідчих (розшукових) дій.

Посилання

На Харківщині за допомогою квадрокоптерів обстежили тисячі зруйнованих об’єктів. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-technology/3655812-aerokriminalistika-ak-droni-z-ludskimi-imenami-fiksuut-zlocini-rosian.html.

Авдєєва Г.К. Актуальні питання розвитку юридичної науки і практики в умовах воєнного ста- ну та мирної розбудови. URL: https://dspace.nlu.edu.ua/jspui/bitstream/123456789/20011/1/Avdeeva_539–541.pdf.

Шепітько В.Ю. Судова експертиза та судово-експертна діяльність: погляд крізь призму думок експертів. Теорія та практика судової експертизи і криміналістики. 2023. Вип. 1 (30). URL: https://khrife-journal.org/index.php/journalС.12-22.

У Харкові через російський обстріл в річки потрапила колосальна кількість нафти. URL: https://ecopolitic.com.ua/ua/news/u-harkovi-cherez-rosijskij-obstril-v-richki-potrapila-kolosalna-kilkist-nafti/.

Удар по нафтобазі: у Харкові намагаються врятувати річку від забруднення бензином. URL: https://www.unian.ua/ecology/udar-po-naftobazi-u-harkovi-namagayutsya-vryatuvati-richku-vid-zabrudnennya-benzinom-foto-novini-harkova-12546000.html.

Прокурори фіксують наслідки ворожого удару по нафтобазі у Харкові для довкілля. URL: https://www.gp.gov.ua/ua/posts/prokurori-fiksuyut-naslidki-vorozogo-udaru-po-naftobazi-u- xarkovi-dlya-dovkillya.

Інженерно-екологічна (екологічна) експертиза. URL: https://kndise.gov.ua /inzhenerno-ekologichna/.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-06-10

Номер

Розділ

Розділ 9. Кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність