Філософія сучасної освіти: сутність, зміст та спрямованість
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.77.1.20Ключові слова:
освіта, філософія, філософія освіти, право на освіту, концепція освіти, сучасна освіта, конституційно-правове регулювання права на освітуАнотація
Філософією сучасної освіти являється розділ філософії, який займається питаннями дослідження освіти, її ролі в житті суспільства, висунення різноманітних педагогічних теорій задля демократизації та вдосконалення освітнього процесу.
В рамках нашого дослідження ми проаналізували зміст філософії освіти, її сутність та спрямування. Охарактеризували бачення філософії освіти у працях її родоначальника Джона Дьюї та прослідили взаємозв’язок представлених філософом течій (практичне навчання, міждисциплінарний підхід, демократична класна кімната, рефлексивне мислення, залучення спільноти) на потенційні результати розвитку соціуму (розвиток практичних навичок, розвиток пізнавальних навичок, вироблення громадської компетентності та дотримання громадських обов’язків, розвиток та удосконалення метапізнання, соціальна взаємодія та культура).
Ціннісним в процесі аналізу проблематики філософії сучасної освіти стало також опрацювання педагогічної теорії соціальної справедливості Пауло Фрейре, що склалася під впливом течії Джона Дьюї. Центральним у соціальній філософії Пауло Фрейре стало розуміння того, що в репресивній динаміці зменшується гуманність як гнобителя, так і пригноблених. Філософська концепція Фрейре спиралася в свою чергу на три основні стовпи: освіта як інструмент гуманізації особистості через свідомі дії з метою трансформації світового порядку; діалог – як педагогічний засіб прогресивного навчання; комплекс «бачити, аналізувати та діяти», що служить серцевиною методики філософа та полягає в оцінці ситуації, її аналізу, виявлення першопричин виникнення негативних факторів та активні дії з метою усунення таких факторів при неухильному дотриманні принципу соціальної справедливості.
Визначено, що під філософією освіти слід розуміти галузь філософії, що розглядає розвиток освіти та соціуму у їх єдності, пропонує педагогічні теорії провадження освітньої діяльності, розглядає освіту як важіль демократичних змін та модифікацій. Своєю чергою, концепцію сучасної освіти ми вбачаємо у наявності наступних векторних елементів: гуманістична освіта, цифрова освіта, гібридна освіта (змішані форм навчання), інклюзивна освіта, індивідуалізована освіта, безперервна освіта.
Посилання
J. Dewey. My Pedagogic Creed. School Journal. Vol. 54. 1897. P. 77–80.
Філософія освіти – стратегія прориву в майбутнє: монографія. Суми: СумДПУ ім. А.С. Макаренка. 2012. 258 с.
M.K. Williams. John Dewey in the 21st Century. Journal of Inquiry & Action in Education. Vol. 9 (1). 2017. P. 91–102.
S. Hasan, S. Abdulkarim. John Dewey’s Intellectual Form Of Educational Philosophy In Contemporary Era. Journal of Positive School Psychology. Vol. 6, No 5. 2022. P. 4110–4118.
P. Freire. Pedagogy of the oppressed: translated by Myra Bergman Ramos, introduction by Donaldo Macedo. The Continuum International Publishing Group Inc. 2000. 181 p.
Sabarish P. Educational Philosophe of Paulo Freire. Sabarish blog. 2014.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 В.І. Продан
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.