Правові основи організації як процесу та функції в системі державного управління

Автор(и)

  • О.В. Косяк кандидат юридичних наук, доцент кафедри права та публічного управління декан КВП ПВНЗ «Запорізький інститут економіки та інформаційних технологій», Україна
  • Є.В. Павліченко доцент кафедри кримінально-правових дисциплін, кандидат юридичних наук Криворізький факультет Національного університету «Одеська юридична академія», Україна
  • К.А. Волошина кандидат економічних наук. доцент кафедри підприємництва, менеджменту та туризму КВП ПВНЗ «Запорізький інститут економіки та інформаційних технологій», Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.77.1.17

Ключові слова:

державна влада, державне управління, зв’язки, організація, процес, рішення, система, функція

Анотація

У статті визначено, що державне управління обумовлює управління суспільством з метою реалізації юридичних та соціальних цілей. Показано, що цілі державного управління формуються політичною системою та реалізуються механізмом держави. Означено, що державне управління є цілеспрямованим організаційним та регулюючим впливом держави на стан розвитку суспільних процесів, свідомість, поведінку та діяльність громадян з метою досягнення цілей та реалізації функцій держави, відображених в Конституції та законодавчих актах.
Підкреслено, що новостворена система державного управління досі не позбулась минулого, вона функціонує за застарілими традиціями управління, не відповідає стратегічному курсу України на європейську інтеграцію та європейським принципам врядування, є неефективною, генерує тіньову економіку та корупцію. Вона є внутрішньо суперечливою, надмірно централізованою, закритою від суспільства і здебільшого такою, що не задовольняє потреби громадян України.
У статті визначені специфічні риси державного управління, які дозволяють краще зрозуміти його зміст та сутність.
Показано, що побудова організаційної структури державного управління представлена розміщенням і взаємодією її елементів, вертикальними та горизонтальними зв’язками. Форма зв’язків формуються під впливом як зовнішніх, так і внутрішніх об’єктивних і суб’єктивних умов і факторів, а саме: конституційно визначеної форми держави; конституційно визначених функцій держави, а також цілей і функцій державного управління; демократизму і стилю державного управління; державної політики; стану і розміщення об’єктів управління; компетентності управлінських кадрів; інформаційного забезпечення державного управління
Організаційні форми реалізації організаційної функції державного управління є одними із форм управлінської діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службо вих осіб. Вони є обов’язковими компонентами державно-управлінської діяльності, оскільки визначають, яким чином мають прийматися управлінські рішення, що ухвалюються для організації системи державного управління.

Посилання

Большакова Ю.М. Про проблему підвищення якості державного управління і реалізації концепції електронного управління. Влада. 2016. № 7. с. 28–36.

Величко М.В., Солонько І.В. Світоглядні проблеми державного управління в умовах глобалізації. Вісник Харківського державного аграрного університету. 2017. с. 78–82.

Гурне Б. Державне управління. Пер. з франц. К.: Основи. 1993. 165 с

Джільберт Ф. Азбука наукової організації праці. Наука управляти: з історії менеджменту. Хрестоматія. Упоряд. І.О. Слєпцов. К.: Либідь. 1993. 304 с.

Інституційні практики організаційних форм управління. Електронний ресурс. Режим доступу: http://stud.com.ua/42793/menedzhment/institutsiyni_praktiki_organizatsiynih_form_upravlinnya.

Мамедов А.А. Державне управління економікою в умовах глобалізації: прилюдно-правовий аспект. Вісник Одеської юридичної академії. 2017. № 1(102). с. 28–31.

Соломатіна Е.Д., Шабуцька Н.В. Державне управління в умовах глобалізації і інформатизації економіки: зарубіжний досвід. Соціально-економічні явища і процеси. 2017. № 10. с. 137–143.

Тейлор Ф.У. Наукова організація праці. Наука управляти: з історії менеджменту. Хрестоматія. Упоряд. І.О. Слєпцов. К.: Либідь. 1993. 314 с.

Файоль А. Вчення про управління. Наука управляти: з історії менеджменту. Хрестоматія. Упоряд. І.О. Слєпцов. К.: Либідь. 1993. 324 с

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-06-27

Номер

Розділ

Розділ 2. Конституційне право; муніципальне право