Дотримання принципу прав і свобод людини в діяльності національної поліції
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2023.77.1.13Ключові слова:
конституційні права людини, недоторканність особи, демократична держава, гарантії, порушення прав і свобод людини, органи поліції, дисциплінарна відповідальністьАнотація
Статтю присвячено аналізу сучасного стану дотримання принципу прав і свобод людини в діяльності Національної поліції України. За результатами аналізу встановлено, що сучасний стан дотримання прав людини поліцією свідчить про наявність системних проблем у відповідній сфері, які потребують нагального вирішення. Україна як демократична і правова держава закріпила принципи поваги і непорушності прав та свобод людини, утвердження і забезпечення яких є головним обов’язком держави. З цією метою держава зобов’язана запроваджувати юридичне регулювання, яке відповідає конституційним нормам і принципам, необхідне для забезпечення реалізації прав і свобод кожної особи. При цьому окремі конституційні цінності, зокрема недоторканність людини як гарантія від посягань з боку інших осіб на права і свободи, потребують посилених гарантій їх захисту. Така конституційна гарантія випливає передусім із принципу прав людини як засади конституційного ладу в Україні, передбаченої приписами статті 3 Конституції України. На виконання вимог Основного Закону держава має втілювати у своїй діяльності конституційний принцип її відповідальності перед людиною, що полягає в обов’язку держави забезпечення захисту людських прав як загальноєвропейських цінностей.
Працівники поліції, забезпечуючи та захищаючи передбачені Конституцією України права і свободи людини і громадянина, водночас є потенційними порушниками цих прав і свобод, адже наділені повноваженнями застосовувати заходи примусу та покарання. Але основна мета їхньої діяльності не тільки припинення правопорушень. Поліція повинна виступати гарантами захисту законних інтересів громадян, охорони честі та гідності особи. У зв’язку з цим одним із основоположних принципів правоохоронної діяльності має стати принцип верховенства права. Порушення прав людини завдає непоправної шкоди авторитету органів поліції, підриває рівень довіри до них.
Посилання
Вчення Монтеск’є про конституційну державу й поділ влади. URL: http://www.pollawlife.com.ua/2020/11/blog-post_10.html.
Пейн Т. Права людини: монографія / пер. з англ. І. Савчак. Львів: Літопис, 2000. С. 48.
Громовенко К.В., Тицька Я.О. Роль правоохоронних органів у забезпеченні прав людини: теоретико-правовий аспект. Держава та регіони. Сер. Право. Запоріжжя: Гельветика, 2021. № 2. С. 120–125.
Міжнародний пакт про громадянські і політичні права ООН. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_043#Text.
Цивільний кодекс України: коментар. Видання друге із змінами за станом на 15 січня 2004 р. Х., 2004. С. 192.
Шаповал Л. А. Морально-етичні засади діяльності працівників органів внутрішніх справ. Іменем Закону. 2007. № 14. С. 35.
Коваленко В.В. Механізм захисту прав і свобод людини в діяльності Національної поліції України. Юридичний часопис Національної академії внутрішніх справ. 2020. № 1. С. 81–87.
Рабінович П.М., Хавронюк М.І. Права людини і громадянина. Київ: Атіка, 2004. 463 с.
Про Національну поліцію: Закон України № 580-VІІІ від 02.07.2015. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19#Text.
Результати перевірки Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції. URL: https://www.radiosvoboda.org/a/news-policija-porushennia-prav-liudyny/30652588.html.
Доповідь щодо ситуації з правами людини в Україні (1 серпня 2020 – 31 січня 2021). URL: 31stReportUkraine-ukr.pdf.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_004#Text.
Кодекс України про адміністративні правопорушення. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/card/80731-10.
Науково-практичний коментар Кримінального кодексу України від 5 квітня 2001 року / за ред. М.І. Мельника, М.І. Хавронюка. К., 2002. С. 933–934.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.