Значення доктрини у кодифікації сучасного міжнародного права
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2022.76.2.36Ключові слова:
доктрина, кодифікація, систематизація, міжнародне право, ООНАнотація
У статті проаналізовано ключові способи систематизації правових актів з точки зору загальної теорії права та наведено особливості процедури впорядкування, удосконалення, оновлення нормативних актів у міжнародному праві.
Зазначено, що кодифікація є найважливішим способом правотворчості у сучасному міжнародному праві і Комісія міжнародного права ООН є однією з головних інституцій, яка успішно проводить цю роботу.
В статті акцентується, що Комісія провела велику роботу щодо роз’яснення та систематичного розгляду таких основних джерел міжнародного права як міжнародний договір, міжнародний звичай та загальні принципи права.
Наголошено, що до сьогоднішнього часу часто залишаються невизначеними, заплутаними та навіть неврегульованими взаємодія та зв’язки основних джерел міжнародного права з такими допоміжними засобами для визначення норм міжнародного права як судові рішення та доктрини найбільш кваліфікованих юристів-міжнародників.
Вказано, що наукова доктрина має неоднозначне місце в практиці міжнародних судів, які також звертаються під час обґрунтування своєї позиції до судових рішень та робіт Комісії міжнародного права ООН. Крім того і у своїх звітах спеціальні доповідачі Комісії аналогічно звертаються до практики міжнародних та національних судів та до наукової доктрини.
Звернено увагу на особливу модель кодифікації норм міжнародного права під час третьої Конференції ООН з морського права, де було використано інноваційні та безпрецедентні методи та процедури переговорів. Підкреслено, що успіх підготовки Конвенції ООН з морського права 1982 року пояснюється тим, що текст майбутнього договору поступово розроблявся під час самої конференції, пропозиції подавали окремі держави чи групи держав, а правові експерти та адвокати мали особливий вплив на формування положень договору.
Підкреслено, що ґрунтовне вивчення впливу доктрини на кодифікацію міжнародного права буде сприяти розумінню його суб’єктами основних практичних та теоретичних підходів міжнародних судів та органів міжнародних організацій в процесі прийняття рішень.
Посилання
Задоєнко О. Кодифікація як форма систематизації: деякі принципові особливості. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні науки. 2012. № 91. С. 69–72.
Верховна Рада України. Переліки міжнародних документів. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/country (дата звернення: 12.03.2023).
United Nations Treaty Collection. Multilateral Treaties Deposited with the Secretary-General. URL: https://treaties.un.org/Pages/ParticipationStatus.aspx?clang=_en (дата звернення: 12.03.2023).
Консолідовані версії Договору про Європейський Союз та Договору про функціонування Європейського Союзу з протоколами та деклараціями. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_b06#Text (дата звернення: 12.03.2023).
Рабінович П.М. Основи загальної теорії права та держави. Львів, 2007. 192 с.
Statute of the International Law Commission. URL: https://legal.un.org/ilc/texts/instruments/english/statute/statute.pdf (дата звернення: 03.03.2023).
Summaries of the Work of the International Law Commission. URL: https://legal.un.org/ilc/summaries/summaries.shtml (дата звернення: 12.03.2023).
Charles C. Jalloh. Subsidiary means for the determination of rules of international law. General Assembly Official Records Seventy-sixth Session Supplement No. 10 (A/76/10). Report of the International Law Commission. Seventy-second session (26 April–4 June and 5 July–6 August 2021). URL: https://legal.un.org/ilc/reports/2021/english/annex.pdf (дата звернення: 07.03.2023).
Sondre T. Helmersen. The Application of Teachings by the International Court of Justice. Cambridge University Press, 2021. 226 p.
Alan Boyle and Christine Chinkin. The making of international law. Oxford University Press, 2007. 338 p.
Krueger R. Developing Order of the Oceans: Proceedings. California: University of San Francisco, 1986. 749 p.
Resolution 64/71 adopted by the General Assembly 12 March 2010. Oceans and the law of the sea URL:https://www.gc.noaa.gov/documents/un-64-71-N0946609.pdf (дата звернення: 07.03.2023).
Agreement relating to the implementation of Part XI of the United Nations Convention on the Law of the Sea of 10 December 1982. URL: https://www.un.org/depts/los/convention_agreements/texts/agreement_part_xi/agreement_part_xi.htm (дата звернення: 07.03.2023).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.