Гарантії правового захисту осіб, які припиняють службу в Національній Поліції України, та питання їх реалізації

Автор(и)

  • М.В. Логінова викладач каферди цивільного права та процесу Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, Україна https://orcid.org/0000-0001-5608-9911

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2022.76.2.22

Ключові слова:

гарантії правового захисту, припинення служби в Національній поліції України, соціальний захист, судовий захист

Анотація

У статті визначено, що Конституція та законодавство передбачають гарантії правового захисту для осіб, які припиняють службу в Національній поліції України. Ці гарантії мають забезпечити права та інтереси таких осіб в процесі їхнього звільнення, після звільнення та під час подальшої трудової діяльності.
Визначено, шо однією з основних гарантій є забезпечення звільненим особам права на соціальний захист. Зокрема, згідно зі статтею 46 Конституції України, кожен має право на соціальний захист, який забезпечується державою відповідно до закону. У разі звільнення з посади в поліції, такі особи можуть отримати допомогу у пошуку нової роботи, підтримку під час періоду безробіття та інші види соціального захисту, встановлені законодавством.
Окрім цього, згідно зі статтею 55 Конституції України, кожен має право на судовий захист своїх прав та свобод. Отже, якщо звільнені особи вважають, що їхні права порушено під час звільнення або після нього, вони мають право звернутись до суду за захистом своїх прав.
Додатково, Україна має законодавство, яке регулює питання звільнення з посади в поліції та гарантує права звільнених осіб. Зокрема, Закон України «Про Національну поліцію» передбачає, що звільнення з посади в поліції може бути здійснене тільки у випадках, передбачених законом. Звільнення має бути обґрунтоване та проведене відповідно до законно встановленої процедури. Крім того, звільнення з посади в поліції не може бути підставою для обмеження прав та свобод особи, яка звільнена.
Також, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», звільнені з посади в поліції особи можуть бути визнані ветеранами війни, якщо вони брали участь у бойових діях на захист України або були залучені до антитерористичної операції на сході України.
Незважаючи на законодавчі гарантії, реалізація прав звільнених осіб може бути ускладнена через різноманітні фактори. Наприклад, можуть виникнути ситуації, коли звільнені особи не отримують вчасно соціальний захист, або їх права порушуються безпосередньо після звільнення.
У підсумку, гарантії правового захисту осіб, які припиняють службу в Національній поліції України, включають право на соціальний захист, судовий захист та захист від обмеження прав та свобод.

Посилання

Конституція України. Відомості Верховної Ради України (ВВР). 1996 р. № 30. с. 141. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 (дата звернення 21.02.2023 р.).

Про Національну поліцію: Закон України від 2 липня 2015 р. № 580-VIII, Відомості Верховної Ради України. 2015. № 40-41. Ст. 379. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19 (дата звернення 21.02.2023 р.).

Офіційний сайт Національної поліції України. URL: https://www.npu.gov.ua/uk/publish/article/2121397 (дата звернення 21.02.2023 р.).

Національна поліція України: проблеми становлення та перспективи розвитку: зб. матеріалів наук. практ. конф. курсантів та студентів (м. Харків, 10 грудня 2015 р.). МВС України, Харків. нац. ун-т внутр. справ. Харків. 2015. 192 с.

Ліпницький В.А. Деякі правові проблеми підготовки поліцейських в умовах реформування системи МВС України. Особливості підготовки поліцейських в умовах реформування системи МВС України: зб. матеріалів I міжнар. наук.-практ. конф., м. Харків. 20 трав. 2016 р. Харків. нац. ун-т внутр. справ. Харків: ХНУВС 2016. 175 с.

Болотіна Η. Право людини на соціальне забезпечення в Україні: проблема термінів і понять Право України. 2020. № 4. С. 36.

Ділігул, А.С. Контроль та перевірка дотримання юридичними та фізичними особами-підприємцями законодавства про працю. 2020. С. 45.

Горелік, Д.С., Нагорна, О.О. Перспективи розвитку трудового законодавства України, що забезпечує правове регулювання професійного добору кадрів. Порівняльно-аналітичне право–електронне наукове фахове видання юридичного факультету ДВНЗ «Ужгородський національний університет». С. 189

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-06-14

Номер

Розділ

Розділ 8. Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право