Право на інформацію за умов сучасної глобалізації: окремі аспекти
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2022.76.1.7Ключові слова:
глобалізація, право на інформацію, свобода слова, ІТ технології, інформаційна війна, кіберзлочинність, інформаційний кодекс УкраїниАнотація
В Статті піддано аналізу питання, які стосуються змісту права на інформацію в сучасному контексті, обмежень права на інформацію та відповідальності за інформацію в сучасному глобалізованому соціумі.
Реалії сьогоднішнього глобалізованого світу ставлять на порядок ден-ний ще один з аспектів проблематики права на інформацію. Йдеться про об-меження права на інформацію та відповідальність за зловживання свободою інформації з метою маніпулювання громадською думкою, а відповідно і впливу через неї на характер суспільних відносин.
Окреслене коло окремих проблемних аспектів реалізації права на інформацію в сучасних умовах засвідчує очевидну потребу систематизації національного законодавства у цій площині. Виявом цього могло б бути прийняття довгоочікуваного Інформаційного кодексу України. Розмови про цей кодекс ведуться з 1995 року, коли Національне агентство з питань інформатизації при Президентові України ініціювало його розробку.
Як нам видається, у цьому базовому правовому акті в інформаційній сфері, належить синхронізувати усі нормативно-правові акти у сфері інфор-мації, привести їх у відповідність до вимог сьогодення. У ньому, серед іншо-го, повинні знайти своє правове закріплення насамперед питання, пов’язані з чітким закріпленням кола сучасних суб’єктів інформаційних відносин та їх базових прав та обов’язків, єдиних принципів, які регламентують ці відноси-ни. З урахуванням сучасних реалій, належить осучаснити цілий ряд термінів в інформаційній сфері, насамперед тих, які стосуються інформаційного прос-тору як інформаційна війна, кіберзлочинність тощо.
Все це, у кінцевому рахунку, сприятиме на практиці реалізації основного призначення права на інформацію – розширювати можливості кожної людини в забезпеченні своїх інших суб’єктивних права, а отже підвищувати її впевненість у власних силах і задоволенні своїх інтересів, інтересів суспільства і держави у цілому.
Посилання
Інформаційна війна – зброя масового знищення. URL: pravda.com.http //www.pravda.com.ua. articles.
Костецька Т.А. Конституційне право на інформацію і гарантії його реалізації. Правова держава: щорічник наук. пр. Київ: Ін Юре, 1998. Вип.9. С.53-57.
Гоголь Б. Зміст права на інформацію. Юридична Україна: щомісяч. прав. часоп. 2008. №5. С.64-67.
Про інформацію: Закон України від 02.10.1992 р. №2657-ХІІ : ред. від 16.07.2020 р. URL : http:// zakon rada gov.ua.
Декларація прав людини і громадянина (26 серпня 1789 р.) . URL: https : // pidru4niki.com. pravo / deklaratsiya prav luidini gromadyanina.
Про інформацію: Закон України від 02.10.1992 р.№2657-ХІІ : ред. від 16.07 2020 р. URL : http:// zakon rada gov.ua.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.