ТЕОРІЯ ВИКОНАВЧОГО ПРОЦЕСУ ТА ЇЇ ПОНЯТІЙНИЙ АПАРАТ

Автор(и)

  • С.Я. Фурса докторка юридичних наук, професорка, професорка кафедри нотаріального, виконавчого процесу та адвокатури, прокуратури, судоустрою Інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Україна
  • Є. І. Фурса кандидат юридичних наук, професор, професор кафедри міжнародного приватного, комерційного та цивільного права Київського національного торгово-економічного університету (Київ, Україна), Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2021.64.63

Ключові слова:

виконавчий процес, наука, понятійний апарат, виконавче провадження, об’єкт, предмет, суб’єкти, принципи, правовідносини

Анотація

У статті розкрито сутність науки про виконавчий процес як однієї із галузей загальної науки про право, яка являє собою теоретичні погляди, думки, ідеї, теорії, концепції, поняття у сфері виконавчих процесуальних відносин, які базуються на законодавстві України, міжнародному праві, досягненнях інших країн у цій галузі, яка вивчає закономірності виникнення, історію розвитку та функціонування виконавчого провадження і виконавчих процесуальних правовідносин, їх суть, місце у правовій системі, роль у виконанні соціальних функцій та принципи їх регулювання та аналізує їх, робить прогнози щодо розвитку та пропозиції щодо втілення наукових прогнозів до законодавства про виконавче провадження та досліджує організаційні питання такої діяльності.
Щодо процесуальної частини, то у теорії виконавчого провадження слід виділити такі складові:
1. Виконавчі акти як підстава здійснення виконавчого провадження;
2. Суб’єкти виконавчого провадження, які, в свою чергу, поділяються на осіб:
– які здійснюють примусове виконання рішень;
– учасників виконавчого провадження (сторони виконавчого провадження; інші заінтересовані особи;
представники у виконавчому провадженні);
– які залучаються до проведення виконавчих дій;
– особи на права, яких може вплинути здійснюване виконавче провадження;
3. Загальні умови здійснення виконавчого провадження;
4. Загальні правила здійснення виконавчого провадження;
5. Спеціальні правила вчинення виконавчих проваджень;
6. Транснаціональний виконавчий процес.
Розкрито предмет та об’єкт науки. Істотну увагу приділено понятійному апарату, зокрема сформульовані такі поняття як виконавче провадження, виконавча процедура, боржник, стягувач, добровільне, примусове виконання рішень та ін. Розкрита сутність методу правового регулювання суспільних відносин у виконавчому провадженні як «метод санкціонованого примусу» через специфіку діяльності виконавців при примусовому виконанні судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб).

Посилання

Закону України «Про виконавче провадження». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#Text (дата звернення до ресурсу 28.04.2021).

Фурса С.Я. Формування теоретичних основ виконавчих процесуальних правовідносин: сутність, система, ознаки та класифікація. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. 2013.№95.С. 12-15

Цивільний кодекс України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text (дата звернення до ресурсу 28.04.2021).

Закон України «Про нотаріат». URL:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3425-12#Text (дата звернення до ресурсу 28.04.2021).

Білоусов Ю. Виконавче провадження: навчальний посібник. Київ, Прецедент, 2005. С. 12

Щербак С.В. Місце виконавчого провадження в системі права України: Виконавче провадження: навчальний посібник / Фурса С.Я. Київ, Атіка, 2002. С.30.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-08-14

Номер

Розділ

Розділ 10. Судоустрій; прокуратура та адвокатура