ПРАВОВА ПРИРОДА РЕФОРМУВАННЯ СУЧАСНОЇ ВИБОРЧОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ: ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2021.64.12Ключові слова:
виборчий кодекс, реформа, вибори, кандидати, виборчі системи, кандидатАнотація
Дана наукова стаття розкриває зміст основних трансформаційних процесів, які відбулися за останні роки у сфері виборчого процесу України, зокрема скасування можливості «самовисування» кандидатів у народні депутати, скасування змішаної виборчої системи у парламентських виборах, дослідження правової природи впровадженої системи «єдиного неперехідного голосу», регулювання питання грошової застави, розмежування понять «виборча адреса» та «зареєстроване місце проживання», лімітування виборчих фондів для кандидатів у Президенти України тощо. Окреслено видозміни у сфері президентських, парламентських та виборів у органи місцевого самоврядування. Зазначено основні передумови розробки та прийняття Виборчого кодексу України та його роль для подальшого функціонування механізмів виборчого права.
Проаналізовано результат зведення усіх нормативно-правових актів, які регулюють виборчі процедури в Україні в єдиний кодифікований законодавчий акт з метою уніфікації регулювання підготовки та проведення виборів в Україні.
Досліджено основні напрямки подальшого розвитку та удосконалення виборчого законодавства України, серед яких: запровадження ефективної системи юридичної відповідальності за порушення виборчого законодавства, належне визначення санкцій за порушення виборчих прав громадян, сприяння підвищенню кадрового потенціалу членів виборчих комісій та якості ухвалюваних ними рішень, забезпечення контролю за ефективністю та доброчесністю діяльності Центральної виборчої комісії, заборона внесення змін до основних положень виборчого закону в період одного року до початку виборчого процесу, регулювання передвиборної агітації в соцмережах, усунення проблем у сфері прозорості фінансування виборчих кампаній, внесення актуальних даних до списку виборців та зняття обмежень щодо доступу до нього, інформаційні та просвітницькі кампанії для виборців тощо.
Прийняття Виборчого кодексу України заклало міцний фундамент для провадження прозорого, демократичного та ефективного виборчого процесу наслідуючи основним принципам та ідеям євроінтеграційної політики а також політики розвинених держав світу.
Посилання
Конституція України: Закон України від 28 червня 1996 р. №254к/96-ВР / Верховна Рада України. Відомості Верховної Ради України. 1966. № 30. Ст. 141.
Конституційне право : підручник / за заг. ред. О. С. Бакумова, Т. І. Гудзь, М. І. Марчука: Харків, 2019. С. 484
Виборчий кодекс України: Закон України від 16 грудня 2019 р. № 396-IX. Верховна Рада України. Відомості Верховної Ради України. 2020. № 7, / № 8, № 9 /, стор. 5, стаття 48.
Єщук А.І. Види виборчих систем: міжнародний досвід. Малиновські читання: матеріали VІІІ Міжнародної науково-практичної конференції. м. Острог, 22 травня 2020 року. Острог: Видавництво Національного університету «Острозька академія», 2020. С.144.
Щодо проекту Виборчого Кодексу Верховної Ради України: Висновок Венеціанської Комісії від 20 грудня 2010 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_a39
Павшук К.О., Дзюба Я.А. Виборча реформа 2020 в Україні. Вісник пенітенціарної асоціації України. 2020. №1(11). С. 145-152
Вісник Центральної виборчої комісії. Підготовка до чергових місцевих виборів: ЦВК узагальнила та систематизувала основні проблемні питання. Київ, 2020. URL:https://www.cvk.gov.ua/wp-content/uploads/2020/05/2020_april_visnik.pdf
Рекомендація Комітету міністрів Ради Європи державам-членам "Про загальні правила боротьби з корупцією при фінансуванні політичних партій і виборчих кампаній" від 8 квітня 2003 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_867/conv#o65
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.