Науково-практичні аспекти правового регулювання використання природних ресурсів для рибогосподарських потреб
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.88.4.37Ключові слова:
субʼєкт рибного господарства, користувач водних біоресурсів, аквакультура, промислове рибальство, право спеціального використання водних обʼєктів, водних біоресурсів, земель водного фондуАнотація
Вказується, раціональне природокористування є нагальним пріоритетом як для України, так і для всієї світової спільноти. Рибогосподарська галузь, що демонструє стрімкий розвиток серед харчових виробництв і потенційно може негативно впливати на екологічний стан природних ресурсів та екосистем, потребує запровадження спеціального правового режиму використання природних ресурсів. Ефективне правове регулювання використання водних біоресурсів, водних об’єктів та земель водного фонду виступає ключовим фактором, який одночасно сприяє сталому розвитку і продовольчій безпеці, а також забезпечує баланс між публічними та приватними інтересами суб’єктів рибного господарства та правову визначеність їхнього правового статусу.
В статті висвітлюються підходи щодо наукового тлумачення і системного застосування законів України «Про аквакультуру», «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів», ВК України, ЗК України у правовідносинах із захисту суб’єктивних прав на спеціальне використання водних об’єктів, водних біоресурсів та земель водного фонду в процесі рибогосподарської діяльності. Наголошується, що зазначене право реалізується на перетині аграрних та природоресурсних правовідносин з метою забезпечення сталого розвитку та раціонального використання природних ресурсів, а також збалансованості публічних і приватних інтересів.
В результаті проведеного аналізу сформовано висновки, що зазначені правовідносини за своєю юридичною природою є комплексними приватно-публічними відносинами. Крім того, підкреслюється необхідність чіткого розмежування правосубʼєктності субʼєктів рибного господарства задля забезпечення принципу правової визначеності при реалізації права спеціального використання природних ресурсів субʼєктами рибного господарства. В свою чергу визначення змісту правосубʼєктності та правового режиму використання природних ресурсів залежить, передусім, від виду господарської діяльності з використання рибогосподарських водних об’єктів та водних біоресурсів: аквакультура (рибництво) чи промислове рибальство (промисел), а також вид та функціональне призначення водного обʼєкту, де ця діяльність здійснюється.
Посилання
Круговий С.В. Правове регулювання охорони водних об’єктів при здійсненні рибогосподарської діяльності в Україні. Науковий вісник Ужгородського університету: серія: Право / голов. ред. Ю.М. Бисага. Ужгород, 2023. Т. 1. Вип. 80. С. 349–354. Бібліогр.: с. 353-354 (14 назв). URL http://visnyk-pravo.uzhnu.edu.ua/article/view/297131/290053.
Оверковська Т. Правові засади охорони водних біоресурсів у сфері аквакультурию.Підприємництво, господарство і право. 2019. № 3. С. 122–126.
Кожура Л. Особливості правового регулювання сфери аквакультури в Україні. Юридичний вісник 2021. № 1.
Чепак А.О. Правові засади використання та охорони водопокритих земельних ділянок для риборозведення: дис. канд. юрид. наук: 12.00.06 / Нац. юрид. ун-т. ім. Ярослава Мудрого. Харків, 2019. 180 с.
Чепак А.О. Про деякі питання розвитку правовідносин у сфері використання та охорони водопокритих земельних ділянок для риборозведення. Теоретичні та практичні проблеми земельної реформи в Україні: зб. наук. пр. за матеріалами круглого столу. 15 лист. 2019 р. Харків: НДІ ПЗІР НАПрНУ. 2019. С. 152–157.
Шабанов Р.І. Правове регулювання оренди водних об’єктів для аквакультур: природоохоронний аспект. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Сер.: Право / Ужгород. нац. ун-т, юрид. ф-т. Ужгород: УжНУ, 2017. Вип. 44 (1). C. 161–164.
Шовкун Ю. Правове регулювання рибництва в Україні. Автореф.дис. на здобуття наукового ступеня к.ю.н. К., 2016. НУБіП.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Д. М. Коломійцева, Т. Б. Саркісова, Ю. В. Носік

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.