Вплив етнічного фактору на проблему захисту прав людини та безпекову ситуацію на Африканському континенті

Автор(и)

  • В. М. Шамраєва доктор політичних наук, професор, професор кафедри міжнародного і європейського права, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, Україна https://orcid.org/0000-0002-7140-3742

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.88.4.24

Ключові слова:

права людини, етнічний фактор, дискримінація, вразливі категорії, регіональна система захисту, інституційний механізм, міжнародна безпека, правовий захист, протидія злочинності

Анотація

Проблематика захисту прав людини на Африканському континенті не втрачає своєї актуальності і є доволі гострою як для науковців так і для практиків. Не дивлячись на те, що світове співтовариство має доволі широку міжнародно-правову базу захисту прав людини, робота у цій сфері продовжується.

До особливостей регіону, поряд із проблемами колоніального минулого, треба віднести те, що в Африці функціонує багата система традиційного та звичаєвого права, а також правил поведінки, які досі використовуються корінними народами. Сучасні процеси глобалізації та регіоналізації не стали стабілізуючим фактором для ситуації у сфері регіональної безпеки, а навпаки, призвели до загострення багатьох глибинних, етнополітичних і етноконфесійних конфліктів, що історично склалися у цьому регіоні.

Означені проблеми зробили Африку одним із найпроблемніших регіонів у сфері захисту прав людини та забезпечення безпеки. Велике значення у дестабілізації регіону відіграв і етнічний чинник. При цьому слід наголосити, що етноконфесійні конфлікти нерозривно пов’язані з історичним і колоніальним минулим тієї чи іншої держави та етносу. Населення більшості африканських держав відрізняється строкатим етнічним складом, що не сприяє їхній внутрішній єдності та політичній стабільності.

З урахуванням складних регіональних умов держави Африканського континенту розробили доволі широку міжнародно-правову базу у сфері захисту прав людини, яка серед іншого враховує і великий вплив етнічного фактору на суспільно-політичні відносини у регіоні. Створено відповідні інститути і механізми захисту прав людини, зокрема це Африканська комісія з прав людини та народів та Африканський суд з прав людини та народів.

В той же час, невирішеність більшості етнічних конфліктів негативно впливає на безпекову ситуацію і на проблему дотримання прав людини на Африканському континенті.

В основі всіх етнополітичних конфліктів лежить боротьба за владу та за матеріальні і фінансові ресурси. Всупереч очікуванням, досягнення незалежності не призвело до вирішення соціально-економічних проблем населення колишніх колоній. В результаті, на перший план вийшло питання про розподіл ресурсів між окремими етносами і регіонами, про зміну системи етнічного поділу праці та етнічної стратифікації, що склалися в колоніальний період, подолання розриву між осередками економічного розвитку та великими відсталими регіонами.

Ці обставини, а також давні етнополітичні та етноконфесійні проблеми, набувають особливого звучання у зв’язку з новими соціальними, економічними, демографічними кризами, які кидають виклик сучасним африканським державам. В той же час, можна з впевненістю стверджувати, що зняття гостроти етнічного чинника у суспільно політичних відносинах сприятиме і покращенню ситуації у сфері захисту прав людини на Африканському континенті та безпекової ситуації в цілому.

Посилання

Конвенція про попередження злочину геноциду та покарання за нього. 1948 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_155#Text.

Майборода О.М. Етнічні пастки деколонізації: африканський досвід. Київ: ІПіЕНД ім. І.Ф. Кураса НАН України, 2023. 208 с.

Римський статут МКС. 1998 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_588#Text.

Шуміло І.А. Міжнародна система захисту прав людини. Харків: Право, 2018. 248 с.

African Charter on Human and Peoples’ Rights. 1981. URL: https://www.oas.org/en/sla/dil/docs/African_Charter_Human_Peoples_Rights.pdf.

African Court on Human and Peoples’ Rights. Basic Information African Union. URL: https://www.african-court.org/wpafc/basic-information.

Amnesty International Reports: Africa 2023. URL: https://www.amnesty.org/en/location/africa.

Amnesty International. «Ethiopia: The Massacre in Axum (2021)». URL: https://www.amnesty.org/en/documents/afr25/3730/2021/en.

Bekker G. The African Court on human and peoples’ rights: Safeguarding the interest of African states. J. of Аfrican law. Cambridge, 2007. Vol. 51, N 4. P. 151–172.

Flint J., de Waal A. Darfur: A New History of a Long War. 2008, 304 p.

Genyi George A. Radicalization and Terrorism in Africa: Drivers and Responses International Center for Ethno-Religious Mediation (ICERM), 2021. 34 p. URL: https://icermediation.org/radicalism-and-terrorism.

Human Rights Watch World Report 2023. Africa. URL: https://www.hrw.org/world-report/2023/country-chapters/africa.

ICG. «Herders against Farmers: Nigeria’s Expanding Deadly Conflict» (International Crisis Group, Report No. 252, 2018, 40 p.) URL: https://www.crisisgroup.org/africa/west-africa/nigeria/252-herders-against-farmers-nigerias-expanding-deadly-conflict.

Melvern, Linda. A People Betrayed: The Role of the West in Rwanda’s Genocide. 2009, 385 p.

Murray R. The African Commission on Human and Peoples’ Rights and International Law. Oxford: Hart, 2000, 201 р.

OHCHR – Human Rights Council: Reports on Sudan, Ethiopia and Nigeria. URL: https://www.ohchr.org/en/hr-bodies/hrc.

Protocol to the African Charter on Human and Peoples’ Rights on the Rights of Women in Africa (Maputo Protocol), 2003. African Union. 18 p. URL: https://au.int/en/treaties/protocol-african-charter-human-and-peoples-rights-rights-women-africa.

S/RES/1769 (2007) URL: https://digitallibrary.un.org/record/604309?ln=ru&v=pdf.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-05-31