Проблеми участі приватних військових компаній у сучасних міжнародних політичних процесах

Автор(и)

  • О. І. Савка кандидат юридичних наук, доцент кафедри правоохоронної та антикорупційної діяльності Навчально-науковий інститут права ім. Володимира Великого ПрАТ «ВНЗ «Міжрегіональна академія управління персоналом», Україна https://orcid.org/0000-0002-1723-3412

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.88.4.20

Ключові слова:

приватні військові компанії, охоронні компанії, міжнародні політичні процеси, міжнародне право, національна безпека, закон, держава, військові конфлікти

Анотація

В статті розглянуто проблеми та специфіка участі приватних військових компаній у сучасних міжнародних політичних процесах. Виокремлені основні наукові підходи до дослідження діяльності приватних військових компаній. на основі аналізу наукової літератури сформульовані основні етапи еволюції поглядів вітчизняних і зарубіжних науковців на феномен приватних військових компаній починаючи з 1960 років. Визначено термін «приватні військові компанії» та доведено, що приватні військові компанії стали невід’ємною частиною сучасних міжнародних політичних процесів. Доведено, що діяльність приватних військових компаній набула тенденції до сталого розвитку, що обумовлено, насамперед, їх великим досвідом та унікальними компетенціями у військовій сфері та у сфері забезпечення безпеки. Проаналізовано тенденції міжнародного розвитку приватних військових компаній та визначено низку факторів, переваг та недоліків взаємодії приватних військових компаній з державою, використання приватних військових компаній у порівнянні з регулярними збройними силами держави, вплив діяльності ПВК на безпеку державного суверенітету та обороноздатність країни. Розглянуто існуючі моделі взаємодії національних держав із приватними військовими компаніями.

Незважаючи на наявність активної політичної та наукової дискусії про ПВК в Україні на даний момент відсутній відповідний закон, який би регулював діяльність приватних військових компаній. В Україні існують приватні охоронні організації, статус яких закріплено на законодавчому рівні, і так звані «неформальні приватні військові компанії», які вирішують деякі завдання у галузі військової безпеки. Розглянуто взаємодію великих приватних військових компаній з Організацією Об’єднаних Націй та НАТО їх позитивні та негативні сторони. Водночас можна стверджувати, що якщо в рамках окремих держав можливо забезпечити відносно ефективний контроль за діяльністю ПВК шляхом удосконалення національного законодавства, то на міжнародному рівні для формування єдиних стандартів та норм, що регулюють діяльність приватних військових компаній, потрібні значні зусилля світової спільноти.

Посилання

Mercenarism and private military and security companies. United Nations Human Rights: office of the high commissioner. 2018. URL: https://www.ohchr.org/sites/default/files/MercenarismandPrivateMilitarySecurityCompanies.pdf.

Семенюк Ю.В. Застосування приватних військових компаній для забезпечення національних інтересів і безпеки держави. Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. Серія: Державне управління. Том 31 (70) 2 2020. С. 230–235.

Івасечко О.Я, Бондар Д.А. Міжнародний досвід діяльності приватних військових компаній у збройних конфліктах. Регіональні студії. № 32, 2023. С. 103–107.

Avant D. The Privatization of Security: Lessons from Iraq. Orbis. 2006. Vol. 50. № 2 P. 327–342.

Bryden A., Caparini M. Private Actors and Security Governance. Münster: LIT Verlag, 2006. 314 p.

Kinsey C. Corporate Soldiers and International Security: the Rise of Private Military Companies. Abingdon: Routledge, 2006. 212 p.

Petersohn U. Private Military and Security Companies (PMSCs), Military Effectiveness, and Conflict Severity in Weak States, 1990–2007. The Journal of Conflict Resolution. 2017. Vol. 61. № 5. P. 1046–1072.

Wing, I. Private Military Companies and Military Operations. Duntroon, A.C.T.: Land Warfare Studies Centre, 2010. 61 p.

Приватні військові компанії та політична криза в Україні. URL: https://hvylya.net/analytics/geopolitics/privatni-viyskovi-kompaniyi-ta-politichna-kriza-v-ukrayini.html.

Ковальчук В. Приватні військові компанії як інструмент зовнішньої політики. URL: http://blog.plomin.club/private-military-companies-as-an-instru1ment-of-foreign-policy.

Горовенко В., Тютюнник В. Приватні воєнні компанії: міжнародний досвід і можливі шляхи його реалізації в Україні. Наука і оборона. 2013. № 3. С. 32–39.

Кириченко С. Роль приватних військових компаній у воєнних конфліктах. Центр воєнно-стратегічних досліджень. 2021. № 1(71). С. 12–17.

Кохан Г. Правові питання діяльності приватних військових компаній: міжнародний аспект. Юридичні науки. 2020. № 2. С. 190–200.

Івасечко О., Бондар Д. Міжнародний досвід діяльності приватних військових компаній у збройних конфліктах. Регіональні студії. 2023. № 32, С. 103–107.

Санжаревський О., Байда Н., Стемпіцький А. Приватні військові компанії: міжнародний досвід та перспективи для України. Слов’янський світ і Україна. 2021. С. 414–421.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-05-31