Ґенеза поняття міжнародного комерційного арбітражу
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.88.4.1Ключові слова:
міжнародні спори, комерційний спір, міжнародний комерційний арбітраж, арбітраж, альтернативний спосіб вирішення спорів, інституційний арбітраж, арбітраж ad hoc, третейський суд, арбітражний розглядАнотація
Дана стаття присвячена дослідженню та розкриттю правового змісту міжнародного комерційного арбітражу як правового явища, що становить альтернативний спосіб вирішення міжнародних комерційних спорів, має стійку тенденцію до зростання популярності серед суб’єктів зовнішньоекономічних відносин та розширення предметної юрисдикції. Досліджено різні підходи до визначення сутності вказаного правового явища, зокрема, з’ясовано три основні його прояви: 1) як постійно діючого чи разового третейського органу, завданням якого є вирішення міжнародних комерційних спорів; 2) як процедури (механізм, процес) вирішення спорів відповідно до правил, встановлених арбітражем, чи погоджених сторонами; 3) як конкретного складу арбітражу, що вирішує певний спір – арбітри (арбітр), обрані або призначені у встановленому сторонами порядку, обрані або призначені у встановленому сторонами порядку, які уповноважені на вирішення конкретного спору по суті та винесення арбітражного рішення. Досліджено споріднені до міжнародного комерційного арбітражу поняття, такі як «арбітраж», «комерційний», «міжнародний арбітраж», розкрито сутність понятійного співвідношення міжнародного комерційного арбітражу із третейським судом, а також із поняттям «міжнародного арбітражу», які необхідно виокремлювати одне від одного. Встановлено наявність понятійних протиріч у визначенні «арбітражу», «арбітражного суду», «арбітражної установи», «третейського суду» відповідно до національного законодавства України з еквівалентними поняттями, що використовуються у міжнародному праві, як то «arbitration», «arbitral tribunal» та «arbitral institution». Встановлено предметний та суб’єктний склад правовідносин, спори у яких можуть бути передані на розгляду арбітражу. Розкрито зміст основних характерних ознак арбітражу та запропоноване нове визначення міжнародного комерційного арбітражу, котре враховує як підхід чинного українського законодавства до розуміння арбітражу, так і вимоги міжнародного права. Визначено переваги вказаного альтернативного способу вирішення комерційних спорів в порівнянні з вирішенням останніх в національних судах: варіативність доступних видів арбітражу та інституційних арбітражних установ; можливість залучення компетентного арбітра, який може бути кваліфікованим фахівцем/спеціалістом у певній вузькій галузі спірних правовідносин сторін та може не бути юристом; конфіденційність арбітражного розгляду; оперативність і швидкість розгляду спору; остаточність та обов’язковість арбітражного рішення для сторін; екстериторіальність виконання арбітражного рішення.
Посилання
Подцерковний О.П. Процедури міжнародного комерційного арбітражу та порядок виконання (оспорювання) арбітражних рішень як новий правовий кластер. Збірник доповідей і статей «Нью-Йоркська Конвенція про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень: 60-річна історія успіху». V Міжнародні арбітражні читання пам’яті академіка І.Г. Побірченка. Київ. 2019, с. 94–101. URL: https://icac.org.ua/wp-content/uploads/V-Mizhnarodni-arbitrazhni-chytannya-pam-yatiakademika-I.-G.-Pobirchenka.-Zbirnyk-dopovidej-i-statej.pdf.
Макеєва О.М., Мудрик Р.Р. Міжнародний комерційний арбітраж: теоретико-правові аспекти. Наукові праці Національного авіаційного університету. Серія: Юридичний вісник «Повітряне і космічне право». К.: НАУ, 2020. № 3(56). С. 61–66. URI: https://er.nau.edu.ua/handle/NAU/45734.
Про міжнародний комерційний арбітраж: Закон України від 24.02.1994 року № 4002-XII. Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4002-12#Text.
Про третейські суди: Закон України від 11.05.2004 року № 1701-IV. Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1701-15#Text.
Цірат Г.А. Міжнародний комерційний арбітраж: навч.посіб. Г.А. Цірат. К.: Алерта, 2019. 410 с.
Петрина В.Н. Міжнародний комерційний арбітраж: понятійні проблеми в українському праві. Наукові перспективи: журнал. 2022. № 6(24) 2022. С. 624, URL: http://perspectives.pp.ua/index.php/np/article/view/1894.
Винокурова Л.Ф. Міжнародний комерційний арбітраж в Україні: стан та перспективи розвитку правового регулювання в умовах реформування судової системи. Збірник доповідей і статей «Нью-Йоркська Конвенція про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень: 60-річна історія успіху». V Міжнародні арбітражні читання пам’яті академіка І. Г. Побірченка. Київ. 2019, с. 137–153. URL: https://icac.org.ua/wp-content/uploads/V-Mizhnarodni-arbitrazhni-chytannya-pam-yatiakademika-I.-G.-Pobirchenka.-Zbirnyk-dopovidej-i-statej.pdf.
Типовий закон Юнсітрал 1985 р. про міжнародний комерційний арбітраж. URL: https://uncitral.un.org/sites/uncitral.un.org/files/media-documents/uncitral/en/19-09955_e_ebook.pdf.
Нестеренко М.Д. Теоретичні підходи до визначення поняття та ознак міжнародного комерційного арбітражу. Теорія і практика правознавства. 2023. Вип. 1(23). С. 84–99. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/tipp_2023_1_7.
Осипенко О.О. Міжнародний комерційний арбітраж як альтернативний спосіб вирішення міжнародних спорів. Право і суспільство. 2011. № 4. С. 64–68. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pis_2011_4_16.
Комаров В.В., Погорецький В.Н. Міжнародний комерційний арбітраж. Харків: Право, 2009. 164 с.
Винокурова Л. Порядок розгляду спорів у міжнародному комерційному арбітражі. Право України. 2011. № 1. С. 79–96.
Побірченко І. Діяльність міжнародного арбітражу в Україні та його міжнародні зв’язки. Право України. 2011. № 1. С. 8–21.
Пленюк М.Д. Домовленість сторін як юридичний факт у міжнародному комерційному арбітражі. Збірник доповідей і статей «Нью-Йоркська Конвенція про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень: 60-річна історія успіху». V Міжнародні арбітражні читання пам’яті академіка І.Г. Побірченка. Київ. 2019. С. 61–66. URL: https://icac.org.ua/wp-content/uploads/V-Mizhnarodni-arbitrazhni-chytannya-pam-yatiakademika-I.-G.-Pobirchenka.-Zbirnyk-dopovidej-i-statej.pdf.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 О. І. Анісова

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.