До питання правового статусу документів, згенерованих штучним інтелектом, в правоохоронній сфері
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.88.2.55Ключові слова:
правоохоронні органи, правоохоронна діяльність, штучний інтелект, інформаційні технології, документи в правоохоронній сферіАнотація
Поява штучного інтелекту (ШI) призвела до значних змін у всіх секторах державного управління, включаючи правоохоронну сферу: він використовується для розпізнавання обличчя, моніторингу натовпу та для аналітики даних для запобігання протиправної поведінки. Основною формою, що фіксує процес і результат діяльності будь-якого державного органу, є документ. Документування процесів, що відбуваються в правоохоронній сфері має надважливе значення, тому що воно безпосередньо пов’язано із захистом прав і свобод громадян, національною і громадською безпекою, забезпечення демократії і верховенства права у суспільстві. В статті розглядаються переваги і юридичні проблеми застосування технології ШІ при складанні документів в правоохоронній сфері. Так, використання технології штучного інтелекту в процесі створення документації дає можливість значно скоротити час документування, уникнути технічних і граматичних помилок, вивільнити робочий ресурс і підвищити ефективність роботи правоохоронного органу. Незважаючи на потенційні переваги, існують і значні занепокоєння щодо документів, створених ШІ в сфері правоохоронної діяльності. Одним потенційним недоліком є правові наслідки використання таких документів, бо частка втручання ШІ при складанні різного типу документів може коливатися. Аналізуючи зарубіжний досвід і відповідні праці науковців з цього питання, ми приходимо до висновку, що документи, створені за допомогою ШІ можна поділити на дві групи. Перша група – це документи, зміст яких не зазнає впливу чи втручання штучного інтелекту. Тобто відомості чи інформація береться з офіційних джерел, реєстрів, баз даних, вони офіційно визнані і верифіковані. В цих випадках технологія штучного інтелекту допомагає розшукати необхідну інформацію за певними критеріями, систематизувати її і надати їй відповідної (типової) форми, але ШІ не змінює зміст даних, не надає їм інтерпретації чи аналізу. Друга група – це змінені або абсолютно нові дані, отримані в процесі аналізу, обробки, порівняння чи зіставлення інформаційних джерел. Джерелами в цих випадках можуть бути як офіційні документи так і повідомлення ЗМІ, веб-сайти, соцмережі, приватні архіви і інші джерела інформації.
Таким чином, висловлено пропозицію щодо необхідності законодавчого врегулювання правового статусу кожного типу документів, які створені штучним інтелектом або за його допомогою. Також необхідно закріпити норму щодо обов’язкового контролю і перевірки змісту таких документів уповноваженою особою; накладання спеціальної позначки щодо використання ШІ і прописати правові наслідки використання цих документів у правоохоронній сфері.
Посилання
Naren Bhati. AI Transcription: The Benefits, Applications, and Use Cases. June 22, 2023. URL: https://appquipo.com/blog/ai-transcription.
Maria Lungu. AI and Legal Systems: Bridging Resource Gaps? Apr 7, 2025. URL: https://www.techpolicy.press/ai-and-legal-systems-bridging-resource-gaps.
Nate Raymond. US judicial panel wrestles with how to police AI-generated evidence. April 20, 2024. URL: https://www.reuters.com/legal/transactional/us-judicial-panel-wrestles-with-how-police-ai-generated-evidence-2024-04-19.
Про електронні документи та електронний документообіг. Закон України від 22 травня 2003 року № 851-IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/851-15#Text.
Philip Lukens. It’s Not A Police Report, It’s A Transcription: A Better Term for AI-Generated Police Documents. Jul 23, 2024. URL: https://philiplukens.substack.com/p/its-not-a-police-report-its-a-transcription.
EU. AI Act: first regulation on artificial intelligence. URL: https://www.europarl.europa.eu/topics/en/article/20230601STO93804/eu-ai-act-first-regulation-on-artificial-intelligence.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Д. Калюжний

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.