Роль нормативно-правових актів у системі джерел адміністративного права під час дії правового режиму воєнного стану
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.88.2.37Ключові слова:
адміністративне право, адміністративно-правова норма, воєнний стан, джерело права, інструмент, нормативно-правовий акт, правовий режим, публічна адміністрація, публічна владаАнотація
У статті, на підставі аналізу доктринальних та нормативних джерел, зроблено спробу визначити роль нормативно-правових актів у системі джерел адміністративного права під час дії правового режиму воєнного стану. Авторами доведено, що правова природа нормативно-правового акта полягає в його здатності регулювати адміністративні правовідносини на основі сукупності відповідних галузевих норм. Іншими словами, нормативно-правові акти є одним із ключових джерел адміністративного права, правозабезпечувальне значення яких суттєво зростає в умовах воєнного стану або інших надзвичайних правових режимів.
Акцентовано увагу на тому, що ефективна правотворча діяльність, уособлена в чітких за змістом і зрозумілих нормативно-правових актах, має забезпечити правову визначеність у період війни, чітко окреслити адміністративно-правовий статус усіх без винятку суб’єктів публічних правовідносин та забезпечити дотримання принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
З огляду на це, особливої ваги набуває вимога не лише до формальної якості нормативно-правових актів, але й до їх відповідності принципам справедливості, пропорційності та правомірності дій публічної адміністрації в умовах підвищеної загрози. Необхідність оперативного реагування на виклики воєнного стану не повинна підміняти собою належну якість нормотворчої діяльності – навпаки, саме в критичні періоди держава має демонструвати взірець правового мислення, виваженого балансу публічних і приватних інтересів та непорушності засадничих цінностей. У цьому контексті автори звернули увагу на те, що нормативно-правовий акт постає не як інструмент управлінської діяльності, а як нормативна основа, яка визначає межі, підстави та способи здійснення публічної влади. Він є формою об’єктивації публічної волі, що задає юридичні орієнтири для всієї системи публічного адміністрування, забезпечуючи правову визначеність, передбачуваність і легітимність управлінських рішень.
Посилання
Пилип’юк О.М. Адміністративно-правове забезпечення реалізації конституційних прав і свобод людини в умовах правового режиму воєнного стану: дис. докт. філософ. у галузі права: 081. Дніпро, 2025. 216 с.
Єфіменко Н.В. Оскарження нормативно-правових актів за правилами адміністративного судочинства: автореф. дис. … канд. юрид. наук: 12.00.07. Дніпро, 2024. 18 с.
Рой О.В. Правові акти суб’єктів владних повноважень як предмет публічно-правового спору: автореф. дис. … канд. юрид. наук: 12.00.07. Київ, 2019. 23 с.
Щирба М.Ю. Порядок встановлення та визначення напряму дії нормативно-правових актів в Україні: теоретико-прикладні аспекти. 2023. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. Том 1 № 79. С. 110–114.
Хиля М.М. Нормативно-правові акти як джерела адміністративного права України:: дис. … канд. юрид. наук. Тернопіль, 2019. 201 с.
Про правотворчу діяльність: Закон України від 24 серпня 2023 року. № 3354-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3354-20#Text.
Загальна теорія права: підручник. за заг. ред. М.І. Козюбри. К., 2015. 392 с.
Букіна Л.Є. Нормативно-правові акти як об’єкти оскарження в адміністративному судочинстві України. Держава та регіони. Серія: Право. 2020. № 3 (69). Том 2. С. 170–175.
Головченко В. Як розрізнити правові акти за ознаками їх нормативності? Закон і Бізнес. URL: https://zib.com.ua/ua/81856-yak_rozrizniti_pravovi_akti_za_oznakami_ih_normativnosti.html.
Загальна теорія держави і права / М.В. Цвік, О.В. Петришин, Л.В. Авраменко та ін. Х.: Право, 2009. 279 с.
Єфіменко Н.В. Оскарження нормативно-правових актів за правилами адміністративного судочинства: дис. … канд. юрид. наук. Дніпро, 2024. 195 с.
Єфіменко Н.В. Нормативно-правовий акт у законодавстві та практиці адміністративного судочинства: визначення та відмежування від суміжних категорій. Аналітично-порівняльне правознавство. 2024. № 1. С. 391–396.
Адміністративне право України. Повний курс : підручник / В. Галунько, П. Діхтієвський, О. Кузьменко та ін. Видання третє. Херсон : ОЛДІ-ПЛЮС, 2020. 584 с.
Мельник Р.С., Бевзенко В.М. Загальне адміністративне право: навчальний посібник / За заг. ред. Р.С. Мельника. Київ: Ваіте, 2014. 376 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 М. М. Бліхар, А. Ю. Дєточка

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.