Колективний договір як форма регулювання соціально-трудових відносин: особливості змісту
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.88.2.23Ключові слова:
соціально-трудові відносини, колективно-договірне регулювання, соціальне партнерство, колективний договір, зміст колективного договору, працівники, роботодавець, національне законодавствоАнотація
У статті розглянуто один із базових локальних актів підприємств, установ, організацій, який покликаний врегламентувати трудові й соціально-економічні відносини між працівниками і роботодавцем – колективний договір та особливості його змісту. Зазначено, що колективний договір є одним із найважливіших внутрішніх нормативно-правових актів, що укладається на основі чинного законодавства, прийнятих сторонами зобов’язань із метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин, узгодження інтересів працівників, власників та уповноважених ними органів. Зроблено висновок, що колективний договір поєднує в собі риси як договору, так і нормативно-правового акта. Як договір він укладається після проведення переговорів, містить зобов’язальні умови, діє протягом установленого строку. Водночас наявність нормативних положень (нормативна частина) відрізняє його від інших видів договорів і дає можливість розглядати колективний договір як джерело права. Отже, колективний договір виступає актом локального регулювання, який конкретизує відносини між власником або уповноваженим ним органом і колективом найманих працівників із питань економічного та соціального розвитку з урахуванням специфічних умов окремого підприємства, установи, організації, який має свій зміст і структуру, яку складають його складові елементи, ланки, які наповнюються конкретним змістом. Його основною метою є врегулювання трудових і соціально-економічних відносин між працівниками й роботодавцем. Констатовано, що відповідно до Закону України «Про колективні угоди та договори» від 23.02.2023 № 2937-IX вперше на законодавчому рівні відбулося розширення орієнтовного змісту колективних договорів, а також передбачено доволі гнучкий підхід до обов’язкового змісту колективного договору, який сторони визначають у межах їх компетенції. Положення щодо організації виробництва і праці, запобігання масовому вивільненню, нормування й оплати праці, гарантій діяльності профспілкових організацій та інші, які були обов’язковими в колективних договорах, тепер передбачаються на розсуд сторін, тобто не є обов’язковими для включення до договору.
Посилання
Про колективні угоди та договори: Закон України від 23.02.2023 № 2937-IX. Відомості Верховної Ради України. 2023. № 60. Ст. 194.
Про колективні договори і угоди: Закон України від 01.07.1993 № 3356-XII. Відомості Верховної Ради України. 1993. № 36. Ст. 361.
Чанишева Г.І. Колективні угоди та договори як правові акти соціального діалогу. Актуальні проблеми соціального права: матеріали круглого столу «Сучасні стандарти соціального діалогу: новели Закону “Про колективні угоди та договори”» (м. Львів, 23 трав. 2023 р.) Львів: ЛНУ ім. Івана Франка, 2023. Вип. 11. С. 8–11.
Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 № 322-VIII. URL: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/322-08/page5.
Колективно-договірне регулювання соціально-трудових відносин у вищих навчальних закладах ІІІ–ІV рівнів акредитації: монографія / О.М. Ярошенко, Г.С. Гончарова, С.О. Сільченко та ін.; за ред. О.М. Ярошенка. Харків: Право, 2009. 240 с.
Лазор І.В. Поняття і правова природа колективного договору. Актуальні проблеми права: теорія і практика. 2012. № 25. С. 95–105.
Трудове право України: підручник / за ред.: Н.Б. Болотіної, Г.І. Чанишевої. Київ: Т-во «Знання», КОО, 2000. 358 с.
Чанишева Г.І. Колективний договір. Велика українська юридична енциклопедія: у 20 т. / редкол. вид.: Тацій В.Я. та ін.; Нац. акад. прав. наук України, Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, Нац. юрид. ун-т ім. Ярослава Мудрого. Харків: Право, 2016. Т. 11: Трудове право / редкол.: С.М. Прилипко, М.І. Іншин, О.М. Ярошенко та ін. 2018. 776 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 І. В. Тупіков

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.