Досвід зарубіжних країни у збереженні комерційної таємниці як умови трудового договору

Автор(и)

  • С. П. Жигилій аспірант кафедри трудового права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.88.2.17

Ключові слова:

комерційна таємниця, конфіденційна інформація, працівник, роботодавець, зарубіжний досвід, відповідальність

Анотація

Одним із видів інформації з обмеженим доступом, найменш урегульованим на законодавчому рівні, є комерційна таємниця, яка має визначену її володільцем цінність, окремий режим доступу, та піддається заходам збереження її секретності з боку особи, яка нею володіє, та неправомірне використання якої може спричинити негативні наслідки господарській та економічній діяльності підприємства. Задля успішного функціонування правового механізму комерційної таємниці в Україні необхідним є його законодавче вдосконалення на основі позитивного зарубіжного досвіду. Відтак метою статті є дослідження досвіду зарубіжних країн у збереженні комерційної таємниці як умови трудового договору. Проведений порівняльний аналіз досвіду зарубіжних країни щодо міжнародно-правового регулювання комерційної таємниці, свідчить про необхідність якнайшвидшої адаптації українського законодавства до європейських і міжнародних стандартів. Зазначене не лише підвищить ефективність регулювання комерційної таємниці в трудовому праві, а й сприятиме залученню інвестицій міжнародних інституцій. Так, з позитивного досвіду США та Великобританії вважаємо за доцільне передбачити в новому Трудовому кодексі України розділ «Права та обов’язки працівника щодо збереження комерційної таємниці», де надати їх вичерпний перелік, в тому числі, закріпити обов’язки працівника дотримуватися встановленого роботодавцем режиму використання, обігу та охорони комерційної інформації, не розголошувати інформацію, яка правомірно стала йому відома у зв’язку з виконанням трудової функції, а також після припинення трудових відносин, тощо; з позитивного досвіду Киргизької Республіки – прийняття спеціального Закону України «Про комерційну таємницю», який визначить єдине розуміння цього поняття, регулюватиме суспільні відносини, пов’язані з віднесенням інформації до комерційної таємниці, тощо; з позитивного досвіду країн Європейського Союзу – Франції та Німеччини, де яскраво виражена посилена правова відповідальність працівника за незаконні дії з комерційною таємницею, – посилити відповідальність за вчинення правопорушень у сфері комерційної таємниці, що в свою чергу, стане найбільш ефективним засобом забезпечення прав та інтересів власника комерційної таємниці й сприятиме конкурентоздатності національної економіки.

Посилання

Адабаш О. В. Інформація з обмеженим доступом: проблеми законодавчого визначення. Наше право. № 13, 2013. С. 61–66. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nashp_2013_13_12.

Конституція України від 28.06.1996 № 254 к/96-ВР. Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30. Ст. 141.

Klimenko V. Commercial secret as an object of employment relations in the legislation of foreign countries. The scientific heritage. 2021. Vol. 5. No 60 (60). Р. 50–54.

Одовічена Я.А., Орловський О. Я. Комерційна таємниця. Як роботодавцю захистити свої секрети? Науковий вісник Ужгородського Національного університету. Серія: Право. 2023. Вип. 80. Ч. 1. С. 312–318.

Вапнярчук Н.М. Комерційна таємниця як об’єкт трудових відносин: зарубіжний досвід. Право та інновації. 2017. № 3(19). С. 76–81.

Захист прав інтелектуальної власності: норми міжнародного і національного законодавства та їх правозастосування: практ. посіб. [Доріс Лонг, Патриція Рей, Жаров В.О., Шевелева Т.М., Василенко І.Е., Дроб’язко В.С.]. Київ: «К.І.С.», 2007. 448 с.

Паєнко О.А. Міжнародно-правове регулювання охорони та захисту комерційної таємниці. Молодий вчений. 2015. № 4(19). Ч. 2. URL: http://molodyvcheny.in.ua/files/journal/2015/4/69.pdf.

Бєгова Т. Правова природа договору про передачу ноу-хау. Підприємництво, господарство і право. 2009. № 12. С. 89–92.

Андрощук Г.О., Шкляр С.В. Конкурентне право: захист від недобросовісної конкуренції: наук.-практ. вид. Київ: Юстініан, 2012. 472 с.

Трудовий кодекс Киргизької Республіки. URL: http://hr.resource.Ng/38-trudovoy-NodeNs-NyrgyzsNoy-respubliNi.html.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-05-20

Номер

Розділ

Розділ 5. Трудове право; право соціального забезпечення