Функції корпоративної доброчесності персоналу митної служби України: правові аспекти
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.87.4.55Ключові слова:
корпоративна доброчесність, митна служба України, антикорупційні заходи, функції корпоративної доброчесності, правові стандартиАнотація
У статті досліджено правові аспекти корпоративної доброчесності персоналу митної служби України, її функціональне значення та вплив на ефективність митних органів. Проаналізовано основні функції корпоративної доброчесності, зокрема контрольну, превентивну, регуляторну та санкційну, які спрямовані на забезпечення прозорості, законності та відповідності діяльності митної служби міжнародним стандартам. Особлива увага приділена оцінюванню кваліфікації та доброчесності митників через процедури тестування, що стало підставою для укладення контрактів із кандидатами на посади у новій митній структурі.
Розглянуто роль Кодексу поведінки службових осіб митних органів, який покликаний стати основним регуляторним документом для забезпечення професійної етики та формування культури доброчесності серед персоналу. Висвітлено міжнародний досвід та стандарти боротьби з корупцією, зокрема рекомендації Всесвітньої митної організації (WCO), Організації економічного співробітництва і розвитку (OECD) та Ради Європи, які слугують основою для вдосконалення митного законодавства України.
Аналізується кадрова політика митної служби, механізми управління персоналом та оцінки професійної компетентності посадовців. Відзначено важливість запровадження моделі компетенцій та адаптації сучасних методів підготовки персоналу до вимог міжнародної практики.
Окрему увагу приділено правовому визначенню поняття корупції, її впливу на функціонування митних органів, а також основним міжнародним та національним нормативно-правовим актам, які регулюють протидію корупції в митній сфері. Розглянуто Лімську декларацію, Декларацію Аруша, законодавство України про державну службу та запобігання корупції.
Підкреслено необхідність подальшого вдосконалення правових механізмів корпоративної доброчесності, підвищення рівня контролю за дотриманням етичних норм та активного залучення громадськості до моніторингу діяльності митних органів. Впровадження ефективних антикорупційних заходів сприятиме підвищенню професійного рівня митників, зміцненню довіри до митної служби та забезпеченню відповідності її діяльності європейським стандартам.
Посилання
Про запобігання корупції: Закон України від 14 жовтня 2014. Відомості Верховної Ради України. 2014. № 49. Ст. 2056.
План заходів з реформування та розвитку митних органів: Розпорядження Кабінету Міністрів України № 569-р від 13 травня 2020 р. Верховна Рада України. Офіційний сайт. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/569-2020-р#n9.
Загальні правила етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування: Наказ Національного агентства України з питань державної служби від 05 серпня 2016 р. № 158. Верховна Рада України. Офіційний сайт. URL: zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z1203-16.
Про затвердження Правил етичної поведінки та запобігання корупції в органах ДФС: Наказ ДФС від 01 грудня 2016 р. № 979. URL: http://sfs.gov.ua/baneryi/protidiya-koruptsii/antikoruptsiyna-programa-dfs/291898.html.
Про проведення пілотного проєкту щодо запровадження моделі компетенцій : Наказ Держмитслужби від 03.05.2023 № 182. URL: https://dpu.edu.ua/kaf-oblik-tehnol-biznes?view=article&id=3078:vakansii-derzhavnoimytnoi-sluzhby-ukrainy&catid=2.
Декларація Ради з митного співробітництва з належного управління та боротьби з корупцією на митниці (оновлена декларація Аруша, 2003 р.). URL: www.Wcoomd.org/-/media/wco/public///ru/pdf/topics/integrity/instruments-and-tools/revised-arushadeclaration_rus.pdf?la=en.
Лімська декларація від 11 вересня 1997 р. Верховна Рада України. Офіційний сайт. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/998_090#Text.
Рекомендація R (2000) 10 Комітету міністрів державам-членам Ради Європи щодо кодексів поведінки державних службовців від 11.05.2000. URL: http://www.dridu.dp.ua/cpk/Lib/7_ Zapobigannya%20protydiya%20proyavam%korup//Legislaegislation/Legislature/Rekomend_proved_DS.pdf.
Дрешпак В.М., Антонова О.В., Ковальов В.Г. Формування професійних компетентностей посадових осіб митних органів в умовах трансформації моделі публічної служби в Україні. Публічне управління та митне адміністрування. 2023. № 3. С. 82–88.
Звіт за перше півріччя 2024 року. Державна митна служба України. URL: https:// antycorportal.nazk.gov.ua/uploads/uo/43115923/report-848/nacp-report-848.pdf.
Квеліашвілі І.М., Кийда Л.І., Ковальов В.Г. Комунікаційна стратегія як засіб стимулювання трансформаційних процесів у митній сфері. Управління та митне адміністрування. 2021. № 4 (31). С. 59–65.
Лагодієнко О. Аналіз міжнародних стандартів щодо регулювання професійної етики держслужбовців. Часопис Парламент. 2017. № 4. С. 37–49.
Співак І.В. Упровадження стандартів митної етики та доброчесності як один з основних напрямів розвитку антикорупційної політики держави в митній сфері. Вісник Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». Політологія. Соціологія. Право. 2019. № 3. С. 267–273.
Управління та розвиток персоналу. Державна митна служба України. URL: https://customs.gov.ua/en/upravlinnia-personalom.
Integrity. World Customs Organization. URL: https://www.wcoomd.org/en/topics/integrity.aspx.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Є. О. Христинченко

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.