Кримінальна відповідальність за перешкоджання здійсненню релігійного обряду як складова кримінально-правової охорони свободи віросповідання в Україні

Автор(и)

  • О. В. Кришевич кандидат юридичних наук, професор, професор кафедри кримінального права Національної академії внутрішніх справ, Україна https://orcid.org/0000-0001-6136-8106
  • І. О. Рощина кандидат юридичних наук, доцент, професор кафедри публічного та міжнародного права юридичного факультету ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», Україна https://orcid.org/0000-0002-3765-2091

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.87.4.53

Ключові слова:

кримінальна відповідальність, релігійний обряд, перешкоджання, свобода віросповідання, зрив, незаконність, кримінальне правопорушення, обʼєктивна сторона

Анотація

Вказується, в Україні свобода віросповідання є гарантованим правом, що зазначено в статті 35 Конституції України: «Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання». Це право включає свободу вибору, зміну релігії або переконань, а також право публічно висловлювати свої релігійні погляди. Україна є стороною ряду міжнародних угод, що захищають свободу віросповідання, зокрема, Європейської конвенції з прав людини та Міжнародного пакту про громадянські та політичні права.

Свобода віросповідання є однією з основних прав людини, гарантованих міжнародними договорами та Конституцією України, оскільки виступає важливою складовою демократичного суспільства, що забезпечує право кожної особи на свободу думки, совісті та релігії. В Україні це право закріплено у статтях 35 Конституції, а також у низці міжнародних актів, до яких наша країна приєдналася. Що стосується кримінально-правової охорони свободи віросповідання в Україні має на меті захистити громадян від порушень цього фундаментального права. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність. На хвилі національного відродження, з урахуванням зростання ролі релігії у духовному житті українців та зміни стереотипів суспільної свідомості, законодавець у КК України передбачив одразу декілька статей, покликаних забезпечити кримінально-правову охорону свободи віросповідання (ст. 178, ст. 179, ст. 180 та ст. 181 КК України). В статті розкривається проблемні питання кваліфікації перешкоджання здійсненню релігійних обрядів, звертається увага на незаконність перешкоджання та зрив релігійного обряду, крім того аспекти понятійного характеру «релігійний обряд». Згідно з цією статтею, особа, яка перешкоджає здійсненню релігійного обряду або обслуговуванню релігійного культу (наприклад, перешкоджає здійсненню релігійних обрядів, переслідує за релігійні переконання, забороняє здійснення релігійних практик), підлягає покаранню. Дослідження в статті є поштовхом необхідності глибокого осмислення та критичну оцінку діючої редакції ст. 180 КК України, що обумовлює виявити недоліки та запропонувати відповідні зміни.

Посилання

Європейська конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (повний текст). WWW.COE.INT: веб-сайт. URL: https://www.coe.int/uk/web/compass/the-european-convention-on-human-rights-and-its-protocols.

Маркін В.І. Ст. 180 «Перешкоджання здійсненню релігійного обряду» Кримінального кодексу України: недоліки та шляхи їх усунення. Форум права. 2011. № 2. С. 585–589.

Маркін В.В. Кримінально-правова охорона свободи віросповідання в Україні: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук: спец. 12.00.08 «Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право» / В.В. Маркін. Львів, 2012. 18 с.

Лихова С.Я. Злочини у сфері реалізації громадянських, політичних та соціальних прав і свобод людини і громадянина (розділ V Особливої частини КК України): монографія / С.Я. Лихова. К.: Видавничо-поліграфічний центр «Київський Університет», 2006. 573с.

Науково-практичний коментар кримінального кодексу України / за ред. М.І. Мельника, М.І. Хавронюка. 11-те вид., переробл. та допов. Київ, 2019. 1384 с.

Островський О.С. Перешкоджання здійсненню релігійного обряду (ст. 180 КК України): окремі аспекти удосконалення. Наука і правоохорона. 2010. № 4 (10). Частина ІІ. Спецвипуск. С. 156–162.

Пилипенко Є.В. Перешкоджання діяльності у кримінальному праві України: дис. канд. юрид. наук: 12.00.08 / Луганськ. держ. ун-т внутр. справ ім. Е.О. Дідоренка МВС України. Сєвєродонецьк, 2018. 228 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-03-28