Волонтерська діяльність в громадах: актуальні питання правової регламентації
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.87.4.51Ключові слова:
місцеве самоврядування, територіальна громада, волонтерська діяльність, освітній процес, заклади освіти, здобувачі освіти, учнівська молодь, місцеві програми розвитку волонтерства, громадянське суспільство, воєнний станАнотація
У статті досліджено поняття та зміст волонтерської діяльності на рівні громад в умовах воєнного стану. Аргументовано, що органи місцевого самоврядування уникаючи втручання у діяльність волонтерських ініціатив, організацій та установ, що залучають до своєї діяльності волонтерів, мають створювати сприятливі умови для розвитку волонтерства, громадської активності, підвищення рівня самоорганізації жителів та впроваджувати інструменти громадської участі у прийнятті та реалізації владних рішень. На основі досвіду європейських країн, де волонтерство є важливою складовою соціальної та громадянської діяльності, напрацьовано практичні рекомендації щодо посилення волонтерської діяльності в громадах, зокрема в умовах воєнного стану. Органам місцевого самоврядування рекомендовано постійно інформувати громаду, зокрема шляхом розміщення на офіційному сайті інформації про перелік організацій, що залучають до своєї діяльності волонтерів за видами та напрямами діяльності; перелік волонтерів за напрямами діяльності; заявок щодо потреб/проблем, що можуть бути вирішені за допомогою волонтерської діяльності; інформації щодо можливості надання чи отримання гуманітарної допомоги; засоби для координації дій організацій між собою. Створити та матеріально забезпечити функціонування в громадах волонтерських хабів, залучення лідерів громадської думки (громадських діячів, військових, блогерів, експертів, відомих особистостей тощо), які мають досвід волонтерської діяльності; включати організації та установи, що залучають до своєї діяльності волонтерів та/або мають волонтерське спрямування, до роботи у складі оргкомітетів, експертних та робочих груп, консультативно-дорадчих органів при органах місцевого самоврядування з питань волонтерства; проведення публічних консультацій із суспільно важливих питань, пов’язаних із волонтерською діяльністю, а також проведення громадських обговорень, слухань, засідань у форматі «круглого столу» тощо з актуальних питань громади та гуманітарних потреб, тощо. Приділено увагу правовим механізмам залучення молодих людей до волонтерства та підтримки ідей волонтерської діяльності серед учнівської молоді.
Посилання
Про схвалення Концепції Державної цільової програми з розвитку волонтерської діяльності в Україні на період до 2030 року. URL: https://www.msp.gov.ua/projects/922.
Програма сприяння розвитку волонтерства територіальної громади на 2023–2027 роки. URL: https://rm.coe.int/municipal-programme-on-promotion-of-volunteer-activities/1680a84b7b.
Universal Declaration of Volunteers, adopted at the XI Congress of the International Volunteers Association, (2002), р. 67–80. General Declaration on Volunteer Activity.
State of the World’s Volunteerism Report – Transforming Governance. URL: http://www.volunteeractioncounts.org.
Ходос В.М. Волонтерство як форма соціальної активності молоді в Україні та за кордоном. Проблеми підготовки фахівців з соціальної роботи: зб. наук. пр. Чернівці: ЧДУ, 2018. С. 133–138.
Ходос В.М. Волонтерство в Німеччині: історія, розвиток, сучасні тенденції. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. 2018. № 27 (1). С. 84–88.
Про волонтерську діяльність: Закон України від 19 квітня 2011 р. (в редакції від 13 грудня 2022 р.). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3236-17#Text.
Панькова О.В., Касперович О.Ю., Іщенко О.В. Розвиток волонтерської діяльності в Україні як прояв активізації соціальних ресурсів громадянського суспільства: специфіка, проблеми та перспективи. Український соціум. 2016. № 2(57). С. 25–39.
Як громадам взаємодіяти з волонтерами: поради експертів. URL. http://sg.vn.ua/news/yak-gromadam-vzayemodiyaty-z-volonteramy-porady-ekspertiv.
Троян І. Як зробити волонтерство частиною освітнього процесу: рекомендації, нормативка та 52 мільйони гривень на зсу лише в одній області. URL: https://us.org.ua/2024/08/06/yak-zrobyty-volonterstvo-chastynoyu-osvitnogo-protsesu-rekomendatsiyi-normatyvka-ta-52-miljony-gryven-na-zsu-lyshe-v-odnij-oblasti.
Всеукраїнське дослідження «Роль волонтерства у житті школярів». URL: https://mail.google.com/mail.
Верховна Рада в цілому ухвалила законопроєкт № 11159 щодо сприяння розвитку волонтерства серед здобувачів освіти. URL: https://cs.detector.media/reforms/texts.
Договір про провадження волонтерської діяльності. URL: https://nssu.gov.ua/storage/app/sites/22/volonterstvo.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 І. Дробуш, С. Іщук

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.