Надзвичайні повноваження глави держави: правове регулювання та ризики
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.87.4.50Ключові слова:
надзвичайні повноваження, глава держави, президент, виконавча влада, система стримувань і противаг, імпічментАнотація
У статті досліджується конституційно-правові засади надзвичайних повноважень глави держави, а також особливості їх регулювання в Україні. Окреслено правову природу, параметри та обмеження таких повноважень. Визначено, процес отримання главою держави надзвичайних повноваження та проаналізовано порядок їх використання на практиці.
Підкреслено, що надзвичайні повноваження дозволяють главі держави здійснювати повноваження за межами звичайних конституційних і правових меж, зокрема, коли має місце надзвичайна ситуація: війна, пандемія, стихійні лиха тощо. Такі повноваження сприяють урядам належним чином та в демократичний спосіб реагувати на загрози. Крім того, вони є важливими для захисту населення, хоча ризик дисбалансу у владній ієрархії, обмеження прав і свобод людини є ризиком, що потенційно впливає на зловживання владою. Проведено порівняльний аналіз щодо підходів інших країн до надзвичайних повноважень, зокрема, в статті розглядається досвід Сполучених Штатів Америки. Цей приклад розкриває сутність американської традиції в реалізації надзвичайних повноважень президентом, роль Конгресу в нагляді за такими повноваженнями, а також судовий контроль за діями виконавчої влади в кризових ситуаціях.
Ризики використання надзвичайних повноважень також є важливою частиною дослідження в контексті України, адже включають в себе питання функціонування системи стримувань і противаг. Окремо розглянуто пропозиції щодо змін, які можуть підвищити легітимність і підзвітність надзвичайних повноважень президента. Аналіз міжнародного досвіду дозволяє запропонувати практичні заходи для посилення парламентського контролю та залучення інститутів громадянського суспільства до процесу прийняття рішень у випадках надзвичайного або воєнного стану.
В якості висновку пропонується загальна теза про те, що надзвичайні повноваження повинні використовуватися у виняткових випадках, протягом обмеженого періоду та за наявності демократичного контролю для уникнення ризику зловживання владою.
Посилання
Конституція України : від 28.06.1996 № 254к/96-ВР : станом на 1 січ. 2020 р.
Про правовий режим надзвичайного стану : Закон України від 16.03.2000 № 1550-III: станом на 18 трав. 2024 р.
Про правовий режим воєнного стану : Закон України від 12.05.2015 № 389-VIII: станом на 27 лип. 2024 р.
U.S. Senate: Reasserting Checks and Balances: The National Emergencies Act of 1976. U.S. Senate. URL: https://www.senate.gov/artandhistory/senate-stories/reasserting-checks-and-balances.htm (дата звернення: 01.12.2024).
Presidential emergency powers, explained. Protect Democracy. URL: https://protectdemocracy.org/work/presidential-emergency-powers-explained/ (дата звернення: 01.12.2024).
James P. Pfiffner. Federalist No. 70: Is the President Too Powerful? Public Administration Review. 2011. Special Issue. URL: https://pfiffner.gmu.edu/wp-content/uploads/2011/10/Pfiffner_Federalist_70_PAR_2011.pdf (дата звернення: 01.12.2024).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 О. П. Васильченко

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.