Роль ЄСПЛ у формуванні стандартів функціонування суспільних медіа
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.87.4.47Ключові слова:
суспільні медіа, Європейський суд з прав людини, свобода вираження поглядів, плюралізм, Європейська конвенція з прав людини, редакційна незалежність, демократичне суспільствоАнотація
У статті досліджується практика Європейського суду з прав людини (далі – ЄСПЛ) як ключового інституту формування стандартів функціонування суспільних медіа у демократичному суспільстві. Основна увага приділена дослідженню рішень ЄСПЛ, які визначають межі свободи вираження поглядів, принципи плюралізму думок, а також гарантії редакційної незалежності суспільних медіа.
На основі аналізу справи «Манолє та інші проти Молдови» розкривається проблема політичного втручання у редакційну політику суспільного медіа та наголошується на необхідності забезпечення його незалежності. Справа «Лентія та інші проти Австрії» висвітлює питання неприпустимості монополізації медіапростору та важливості забезпечення плюралізму думок. У контексті справи «Радіо-Франс проти Франції» розглядаються межі відповідальності журналістів за поширення недостовірної інформації та наголошується на важливості дотримання професійних журналістських стандартів. Особливий акцент зроблено на справі «Войтас-Калета проти Польщі», яка закріплює право журналістів висловлювати публічну критику щодо програмної політики суспільного медіа.
З’ясовано, що практика ЄСПЛ безпосередньо впливає на формування національного законодавства та правозастосування у сфері медіа. У статті також окрема увага приділяється рекомендаціям Ради Європи, які разом з судовою практикою створюють цілісну систему стандартів функціонування суспільних медіа з метою забезпечення балансу між свободою вираження поглядів і захистом прав людини в інформаційному просторі.
У висновках наголошено, що держава має позитивний обов’язок забезпечувати функціонування суспільних медіа відповідно до демократичних стандартів, гарантуючи неупередженість новин, прозорість власності медіа, економічні стимули та захист редакційної автономії.
Визначено, що пріоритетними завданнями для розбудови плюралістичного медіапростору є впровадження обґрунтованих обмежень щодо концентрації медіавласності, паралельно з розвитком системи суспільних медіа та підтримкою некомерційних інформаційних платформ через економічні стимули й цільове фінансування.
Посилання
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (з протоколами) (Європейська конвенція з прав людини): Конвенція від 04.11.1950. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/995_004.
CASE OF MANOLE AND OTHERS v. MOLDOVA: The European Court of Human Rights. URL: https://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-94075.
Рекомендація № R (96) 10 «Про гарантії незалежності громадського телерадіомовлення»: Центр демократії та верховенства права. URL: https://cedem.org.ua/library/rekomendatsiya-r-96-10-pro-garantiyi-nezalezhnosti-gromadskogo-teleradiomovlennya/.
Recommendation CM/Rec(2018)1[1] of the Committee of Ministers to member States on media pluralism and transparency of media ownership: Freedom of Expression. URL: https://www.coe.int/en/web/freedom-expression/committee-of-ministers-adopted-texts/-/asset_publisher/aDXmrol0vvsU/content/recommendation-cm-rec-2018-1-1-of-the-committee-of-ministers-to-member-states-on-media-pluralism-and-transparency-of-media-ownership.
Рекомендація Rec(2000) 23 Комітету міністрів Ради Європи «Про незалежність і функції регулювальних органів у секторі мовлення»: Рекомендації від 20.12.2000 № Rec(2000)23. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/994_728.
Суспільне мовлення: збірник документів Ради Європи. URL: https://rm.coe.int/1680706eb2.
CASE OF INFORMATIONSVEREIN LENTIA AND OTHERS v. AUSTRIA: The European Court of Human Rights. URL: https://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-57854.
CASE OF RADIO FRANCE AND OTHERS v. FRANCE: The European Court of Human Rights. URL: https://hudoc.echr.coe.int/fre?i=001-61686.
CASE OF WOJTAS-KALETA v. POLAND: The European Court of Human Rights. URL: https://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-93417.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Ю. І. Тюря

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.