Окремі аспекти нотаріального посвідчення договорів, укладених при здійсненні внутрішньо переміщеними особами права на підприємницьку діяльність в умовах цифровізації
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.87.4.27Ключові слова:
внутрішньо переміщена особа, право на підприємництво, підприємницька діяльність, нотаріальна дільність, нотаріальне посвідчення, договір, цифровізаціяАнотація
Вказується, цифровізація охопила різні сфери суспільного життя, у тому числі підприємницьку діяльність та нотаріальне посвідчення правочинів.
У рамках статті представлено трансформаційні впливи на нотаріальну діяльність, важливість при цьому впровадження подальших реформ у контексті європеїзації для гарантування повоєнного відновлення України, створення сприятливих інвестиційних умов для розвитку підприємницької діяльності, у тому числі для ВПО. Виявлено статистичні дані, що відображають міграційну кризу у масштабах Європи та водночас проблеми вимушеного внутрішнього перемщення цілих родин, переважно жінок із дітьми, осіб похилого віку.
На основі зібраних емпіричних даних та проведеного дослідження виявлено, що серед ключових потреб ВПО у Закарпатській області є питання доступу до житла, інших засобів для існування, ліків, медичної допомоги, соціальних послуг та допомоги, правничої та психологічної допомоги тощо. Виявлено, що тільки 11,9% опитаних ВПО задоволені своєю занятістю, а переважна більшість із них є найманими працівниками (отримують пенсії чи соціальні виплати) та тільки 2,8% мають дохід від підприємницької діяльності. Доведено, що на покращення вказаного показника має бути спрямована як державна, рефмована відповідна регіональна політика по інтеграції ВПО. Запропоновано впроваджувати успішний досвід «бізнес-інкубаторів» для ВПО із паралельним запровадженням податкових пільг, інвестиційних бонусів у вигляді пільгової чи безоплатної передачі у користування для підприємництва, землі чи інших приміщень, що перебувають у власності територіальних громад.
Встановленно позитивне значення для майбутнього відновлення України «Єдиної державної електронної системи е-нотаріату», що має сприяти максимальному спрощенню можливості електронного нотаріального посвідчення договорів, зокрема і у сфері підприємницької діяльності.
Доведено доцільність розробки програм для розвитку підприємництва на державному рівні та рівні окремих громад, компклесної підтримки для відкриття власної справи та здійснення права на підприємницьку діяльність ВПО.
Посилання
Діджиталізація в Україні: електронне врядування та держпослуги. URL: http://week.dp.gov.ua/osvitnia-prohrama/pislya91/digitalizaciya-v-ukraini (дата звернення: 17.01.2025 р.).
Веретенникова Г.Б, Устименко О.С. Діджиталізація, як інструмент управління підприємством. Бізнес, інновації, менеджмент: проблеми та перспективи: матеріали міжнародної науково-практичної конференції, Киів, квітнь 2021 р. С. 42-43.
Світлак І.І. Трансформація цивільних правовідносин з надання послуг в умовах цифровізації: теоретичні та практичні аспекти: автореф. дис. ... д-ра юрид. наук: 12.00.03. Тернопіль, 2021. 36 с.
Савченко О.С. Систематизація наукових підходів до поняття «цифровізація у публічному управлінні». Держава та регіони. Серія: Публічне управління і адміністрування. 2022 р. № 2 (76). С. 72–76.
Особисті немайнові права особи та права на віртуальні активи в умовах цифровізації: порівняльний аналіз законодавства країн Європейського Союзу: монографія / за редакцією проф., д.ю.н. Булеци С.Б., проф., д.ю.н. Менджул М.В. Ужгород: РІК-У, 2024. 360 с.
Басова І.С. Внутрішньо переміщена особа як суб’єкт права соціального забезпечення: дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.05. Одеса, 2019. 198 с.
Січко Д.С. Захист права власності внутрішньо переміщених осіб. Правова держава. 2023. № 50. С. 133–143.
Механізм забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб: національний та міжнародний аспекти / за заг. ред.: д-ра юрид. наук, проф. О.Я. Рогача; д-ра юрид. наук, проф. М.В. Савчина; к.ю.н., доц. М.В. Менджул. Ужгород: РІК-У, 2017. 348 с.
Завальний В.В. Загальнотеоретичні особливості правового статусу внутрішньо переміщених осіб в Україні. Аналітично-порівняльне правознавство. 2022. № 6. С. 213–217.
Порівняльне дослідження цифровізації нотаріату. URL: chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://brdo.com.ua/wpcontent/uploads/2024/10/PORIVNYALNE_DOSLIDZHENNYA_TSYFROVIZATSII-_NOTARIATU_finalne-1.pdf (дата звернення: 18.01.2025 р.).
Денисяк Н.М. Реформування інституту нотаріату в сучасних умовах євроінтеграції. Аналітично-порівняльне правознавство. 2023. № 4. С. 547–551.
Порівняльне дослідження цифровізації нотаріату. URL: chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://brdo.com.ua/wp-content/uploads/2024/10/PORIVNYALNE_DOSLIDZHENNYA_TSYFROVIZATSII-_NOTARIATU_finalne-1.pdf (дата звернення: 19.01.2025 р.).
Деякі питання функціонування Єдиної державної електронної системи е-нотаріату: Постанова Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 № 1406. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1406-2023-%D0%BF#Text (дата звернення: 19.01.2025 р.).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 М. В. Менджул

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.