Удосконалення механізму міжнародного співробітництва у сфері виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів

Автор(и)

  • Т. П. Яцик кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри фінансових розслідувань та економічної безпеки ННІ економічної безпеки та митної справи Державного податкового університету, Україна https://orcid.org/0000-0003-4207-4633
  • В. А. Шкелебей кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри кримінального та кримінального процесуального права Національної академії «Києво-Могилянська академія», Україна https://orcid.org/0000-0002-2717-097X

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.87.4.24

Ключові слова:

міжнародне співробітництво, активи, злочини, розшук та повернення активів

Анотація

У статті розглянуто механізм міжнародного співробітництва у сфері виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, окреслено нормативне забезпечення Інституту боротьби з незаконними активами. Боротьба з незаконними активами на міжнародному рівні ґрунтується на таких ключових угодах і стандартах: Конвенції ООН проти корупції (UNCAC); Конвенції Ради Європи про відмивання, пошук, арешт і конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом; Ініціативі StAR; рекомендації ФАТФ (FATF). В Україні процес повернення незаконно набутих активів регулюється низкою нормативно-правових актів, серед яких: Кримінальний процесуальний кодекс України, Закон України «Про Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», а також Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом». Висвітлено позитивний досвіт іноземних країни у сфері виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. Здійснено порівняння повноважень міжнародних органів та Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА). Звернено увагу на те, що у міжнародній практиці такі країни, як США, Велика Британія, Канада та Франція, мають органи та механізми, схожі на українські, які не лише координують внутрішні заходи з виявлення та управління незаконно отриманими активами, але й мають розширені повноваження для запуску міжнародних процедур з повернення цих активів.

Проаналізовано проблеми механізмів повернення незаконно набутого майна та запропоновано перспективи вдосконалення механізмів повернення незаконно набутого майна, надано пропозиції щодо вдосконалення українського законодавства у сфері виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. Для покращення українського законодавства у сфері повернення незаконних активів необхідно: закріпити на законодавчому рівні повноваження АРМА щодо самостійного подання міжнародних запитів на арешт і повернення активів; оптимізувати процедури міжнародної взаємодії та розширити співпрацю з іноземними фінансовими установами і правоохоронними органами; привести національне законодавство у відповідність до міжнародних стандартів, зокрема рекомендацій FATF та норм ЄС; запровадити ефективні механізми для оперативного обміну інформацією між АРМА та міжнародними структурами; посилити міжнародну взаємодію у питаннях розшуку і повернення активів. Приділено увагу підвищенню ефективності міжнародного співробітництва у протидії відмиванню коштів, одержаних злочинним шляхом, проаналізовано норми проекту Закону № 12446 від 27.01.2025 року, окреслено виклики, що виникають у практичній діяльності органів, діяльність яких пов’язана із виявленням, розшуком та управлінням активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, звернено увагу на важливості запровадження ефективних правових механізмів повернення активів для боротьби з корупцією та економічною злочинністю.

Посилання

Конвенція Організації Об’єднаних Націй проти корупції. Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2007, № 49. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_c16#Text.

Конвенція Ради Європи про відмивання, пошук, арешт і конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_948#Text.

Ініціативі StAR. URL: https://star.worldbank.org/.

Сорок Рекомендацій Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/835_001#Text.

Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів: Закон України. Відомості Верховної Ради (ВВР), 2016, № 1, ст. 2. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/772-19#Text.

Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом: Закон України. Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2020, № 25, ст. 171. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/361-20#Text.

Проект Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо міжнародного співробітництва у сфері виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів № 12446 від 27.01.2025. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/55710.

Яцик Т.П. Шкелебей В.А. Міжнародна співпраця під час розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних з обігом віртуальних активів. Освіта і наука: міжнародний науковий журнал. 2023. Вип. 2 (35). С. 343–351. URL: https://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/28008.

Яцик Т.П., Шкелебей В.А. Розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних з обігом віртуальних активів. Науковий вісник Ужгородського університету. Ужгород, 2023. Т. 2. Вип. 80. С. 219–223. URL: http://visnyk-pravo.uzhnu.edu.ua/article/view/297008/289972.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-03-28

Номер

Розділ

Розділ 9. Кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність