Докази у кримінальному проваджені про організовані групи та злочинні організації у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів: поняття та види

Автор(и)

  • А. Ю. Поярков аспірант кафедри кримінального процесу Національної академії внутрішніх справ, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.87.4.19

Ключові слова:

докази, доказування, кримінальне правопорушення, кримінальне провадження, організовані групи, злочинні організації, наркотичні засоби, психотропні речовини

Анотація

У статті наголошено, що сьогодні Україна стикається з численними національними викликами, такими як війна, глобалізація, пандемії, екстремізм і тероризм, екологічні катастрофи та злочинність. Однією з найгостріших проблем є незаконний обіг наркотиків і психотропних речовин, оскільки це сприяє розвитку організованого наркобізнесу, що, в свою чергу, веде до зростання злочинності, насильства та корупції. Ця проблема стосується людей незалежно від їх соціального статусу, статі, релігії чи раси. Сучасні тенденції у сфері злочинності, пов’язаної з наркотиками та психотропними речовинами, свідчать про те, що вона набуває нових форм і може призводити до виникнення кримінальних угруповань навіть на рівні псевдодержав.

Автором надано визначено поняття та види доказів у кримінальному проваджені про організовані групи та злочинні організації у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів. Підтримана думка вчених, що доказами у кримінальному провадженні про організовані групи та злочинні організації у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів є фактичні дані, які відшукані, розшукані, виявлені, витребувані, вилучені, перевірені й оцінені отримані у передбаченому. Основними джерелами доказів у кримінальних провадженнях, що стосуються обігу та збуту наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів виступають речові докази, електронні докази та експертні висновки, які одночасно є і процесуальними джерелами доказів, і засобами кримінального процесуального доказування у досудовому розслідуванні.

Важливою складовою досудового розслідування в цій категорії кримінальних правопорушень є вилучення об’єктів незаконного обігу та їх належне процесуальне оформлення відповідно до вимог кримінального процесуального закону України. Звернута увага, що сукупність зібраних доказів у кримінальному провадженні та їх ретельна оцінка є основою для формування відповідних висновків і прийняття процесуальних рішень. Водночас, помилки, допущені учасниками процесу під час аналізу та оцінки доказів, можуть призвести до неправильних рішень і порушення прав учасників кримінального провадження.

Посилання

Помаз О.Я. Особливості доказування на стадії досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних зі збутом наркотичних засобів: дис… докт. філос.: 081 «Право». Чернігів, 2023. 224 с.

Коваленко Є.Г. Наукові засади кримінально-процесуального доказування: монографія. Київ: Юрінком Інтер, 2011. 448 с.

Вапнярчук В.В. Теорія і практика кримінального процесуального доказування: монографія. Харків: Юрайт, 2017. 408 с.

Крет Г.Р. Міжнародні стандарти доказування у кримінальному процесі України: теоретико-правові та практичні основи: дис… канд. юрид. наук. 12.00.09. Одеса, 2020. 324 с.

Кримінальний процесуальний кодекс України: Закон України від 13.04.2012 р. № 4651-VI. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text.

Кримінальний процесуальний кодекс України: наук.-практ. коментар / за заг. ред. проф. В.Г. Гончаренка, В.Т. Нора, М.Є. Шумила. Київ: Юстініан, 2012. 1224 с.

Конюшенко Я.Ю. Доказування на досудовому провадженні у кримінальному процесі України: автореф. дис. канд. юрид. наук: 12.00.09. Київ, 2010. 23 с.

Козак І.А. Доказування у кримінальних провадженнях про одержання службовою особою неправомірної вигоди: дис… канд. юрид. наук. 12.00.09. Київ, 2024. 207 с.

Пшеничний В.Г. Запобігання поширенню наркотизму в Україні (кримінологічна та кримінально-правова характеристика): дис. … канд. юрид. наук : 12.00.08. Київ, 2005. 209 c.

Грошевий Ю.М., Стахівський С.М. Докази і доказування у кримінальному процесі: наук.-практ. посіб. Київ: КНТ; Фурса С.Я., 2006. 272 с.

Погорецький М.А. Докази у кримінальному процесі: проблемні питання. Часопис Національного університету «Острозька академія». Серія: Право. 2011. № 1 (3). С. 21–43.

Олефір Л.І., Помаз Я.О. Контроль за вчиненням злочину: поняття, підстави та завдання під час фіксації збуту наркотичних засобів. Norwegian Journal of development of the International Science. 2021. № 56 (2). С. 30–33.

Доказування у кримінальному провадженні: навч.-практ. посіб. / О.В. Александров та ін. Київ: Національна академія прокуратури, 2017. 346 с.

Дрозд В.Г. Правове регулювання досудового розслідування: проблеми теорії та практики: монографія. Одесса: Видавничий дім «Гельветика», 2018. 448 c.

Палюх А.І. Участь прокурора в доказуванні під час досудового розслідування: дис. канд. юрид. наук: 12.00.09. Львів, 2016. 264 с.

Старенький О.С., Погорецький М.А. Використання доказів. Велика українська юридична енциклопедія: у 20 томах. Том 19: Кримінальний процес, судоустрій, прокуратура та адвокатура / редкол. В.Т. Нор (голова) та ін.; Нац. акад. прав. наук України; Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України; Нац. юрид. ун-т ім. Ярослава Мудрого. 2020. С. 79-80.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-03-28

Номер

Розділ

Розділ 9. Кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність