Міжнародний досвід правового регулювання та доказування у кримінальних провадженнях в сфері оподаткування
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.87.4.15Ключові слова:
докази, кримінальні правопорушення у сфері оподаткування, доказування, міжнародний досвід, відповідальність, ухилення від сплати податків, правове регулювання, законодавство, кримінальні провадженняАнотація
Визначається, що в Україні під час дії воєнного стану кримінально-правові норми в частині охорони системи оподаткування не зазнали змін.
Сплата податків є конституційним обов’язком кожного громадянина. Стаття 67 Конституції України покладає на кожного обов’язок сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Однак, бажання суб’єктів господарювання зменшити або уникнути своїх податкових зобов’язань створило низку схем ухилення від сплати податків в українській податковій системі.
Оскільки проблема боротьби з ухиленням від оподаткування є однією з найгостріших для України, автором статті наголошується, що потрібно враховувати міжнародний досвід правового регулювання та практику доказування у зарубіжних країнах з цього питання. Світовий досвід та історія свідчать про те, що ця проблема є гострою не тільки для нашої держави, але й для інших держав з розвинутою економікою та високим рівнем правосвідомості населення, а також ефективно діючими правоохоронними органами.
У статті розглядається досвід таких країн як Франція, Канада, Німеччина, Казахстан, Англія.
Автором наголошується, що у сучасній правовій науці України в контексті оцінки доказування й у зв’язку з поглибленням змагальних засад кримінального провадження актуалізується питання щодо стандартів доказування. Проте, незважаючи на те, що у вітчизняній юридичній літературі цьому питанню приділено чимало уваги, на практиці досі залишається чимало невирішених питань, що підкреслює актуальність теми, особливо щодо імплементації позитивного зарубіжного досвіду в українське законодавство.
Зазначається, що в країнах англосаксонської системи права, доказування традиційно відіграє вагому роль. Водночас для континентального законодавства і правознавства воно не є характерним. Отже, правила оцінки доказування, які мають місце в англосаксонських і континентальних юрисдикціях, істотно різняться. За результатами проведеного аналізу автором зроблено висновок щодо необхідності системного підходу у запровадженні загальних та спеціальних заходів щодо запобігання кримінальним правопорушенням у сфері оподаткування в Україні, а також щодо необхідності використання доказів та доказування по цій категорій кримінальних проваджень, з урахуванням досвіду інших зарубіжних країн.
Посилання
Погорецький М. Теорія кримінального процесуального доказування: проблемні питання. Право України. 2014. № 10. С. 15.
Досвід зарубіжних країн з питань оподаткування та контролю за справлянням податків. URL: http://uristinfo.net/nalogovoe-pravo/242-osnovi-podatkovogo-prava-gega-pt-doljalm/6471-dosvid-zarubizhnih-krayin-z-pitan-opodatkuvannja-ta-kontrolju-zaspravljannjam-podatkiv.html?start=1.
Нікітіна О. Криміналізація податкових злочинів : Україна vs Німеччина. URL: https://rates.fm/ua-uk/expert-opinion/kriminalizaciya-podatkovih-zlochiniv-ukrayina-vs-nimechchina.
Цивільно-процесуальний кодекс Республіки Казахстан від 31.10.2015 № 377-V. URL: https://online.zakon.kz/document/?doc_id=34329053&doc_id2=38978513.
Давтян Л.Г. Правоохоронні органи як суб’єкти запобігання податковій злочинності. Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія «Юридичні науки». 2014. Вип. 6–1. Т. 4. С. 40–44.
Хоменко В.П. Запобігання злочинам у фіскальній сфері як складова забезпечення фінансової безпеки держави. Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ. 2017. № 2 (103). С. 37–45.
Конституція України: Конституція України; Верховна Рада України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 (дата відвідув. 25.12.2024).
Тринчук Ю.В. Роль профілактики в системі заходів із запобігання правопорушень у сфері податків і зборів в Україні. Держава та регіони. Серія: Право. 2023. № 3 (81). С. 266–271.
Вапнярчук В.В. Теорія і практика кримінального процесуального доказування: монографія. Х.: Юрайт, 2017. 408 с.
Чупрова О.В. Відповідальність за економічні злочини за кримінальним правом Англії. – В.: Волтерс Клувер, 2007. С. 57.
Молчанов Р.Ю. Досвід оцінки ефективності оперативно-службової діяльності поліції іноземних держав та його впровадження в Україні. Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. 2014. № 4. С. 235–243.
Сердюк А.М. Щодо критеріїв ефективності діяльності поліції закордонних країн. Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія: «Юридичні науки». 2015. Вип. 3. Т. 2. С. 155–159. URL: http://surl.li/ugaiv.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 С. В. Олефіренко

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.