Структура криміналістичної методики розслідування умисного знищення або пошкодження чужого майна, вчиненого шляхом підпалу
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.87.4.1Ключові слова:
криміналістична методика розслідування, кримінальне правопорушення, розслідування, слідчий, умисне знищення чужого майна, пошкодження чужого майна, шляхом підпалу, експерт, огляд місця події, допит, обшук, слідчий експериментАнотація
В ході дослідження було встановлено, що кримінальні провадження про умисне знищення або пошкодження чужого майна, вчиненого шляхом підпалу є складними для правового аналізу та досудового розслідування. Це пов’язано, насамперед, із: природою пожежі та вибуху, як деструктивних процесів, що супроводжуються знищенням багатьох слідів злочину; їх проблемністю в доведені вини особи (встановлення розміру шкоди, визначення причинного зв’язку між суспільно небезпечним діянням та його наслідками, через різноманітність пожежі та вибуху, доведення умислу, особливо у випадку змішаних складів злочинів); проведенням окремих слідчих (розшукових) дій; недостатня кількість слідчих, які володіють спеціальними знаннями та навичками у розслідуванні цих видів злочинів. Зазначені труднощі зумовлені особливостями протидії цьому виду протиправної діяльності, а також витонченістю та різноманітністю способів і механізмів вчинення та приховування цих злочинів.
Розробка методики розслідування є важливим етапом у процесі забезпечення правопорядку та розкриття кримінальних правопорушень. Це структурований підхід, що містить в собі принципи, правила та методи, які застосовуються правоохоронними органами для виявлення, фіксації, вилучення, використання та оцінки доказів. Основна мета розробки методики – встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення учасників події, доведення вини особи та забезпечення законності процесу розслідування. Набір таких елементів складають структуру методики розслідування.
Структура криміналістичної методики розслідування умисного знищення або пошкодження чужого майна, вчиненого шляхом підпалу складається з наступних взаємопов’язаних частин: криміналістична характеристика; типовий перелік обставин, що підлягає встановленню під час розслідування; типовий алгоритм слідчих (розшукових), негласних слідчих (розшукових), процесуальних дій та інших заходів на кожному етапі розслідування з урахуванням типових слідчих ситуацій; особливості використання спеціальних знань у кримінальних провадженнях; профілактична діяльність слідчого; взаємодія слідчого у кримінальних провадженнях даної категорії.
Посилання
Про зареєстровані кримінальні правопорушення та результати їх досудового розслідування. Офіс Генерального прокурора: [сайт]. URL: https://gp.gov.ua/ua/posts/pro-zareyestrovani-kriminalni-pravoporushennya-ta-rezultati-yih-dosudovogo-rozsliduvannya-2.
Шевчук В.М. Сучасні наукові концепції формування типової структури окремої криміналістичної методики. Юридичний науковий електронний журнал. № 4/2020. С. 359–365. URL : http://www.lsej.org.ua/4_2020/87.pdf.
Криміналістика: підручник / [В.В. Пясковський, Ю.М. Чорноус, А.В. Самодін та ін.]; за заг. ред. В.В. Пясковського. – 2-ге вид., перероб. і допов. – Харків: Право, 2020. – 752 с.
Лук’янчиков Є.Д., Лук’янчиков Б.Є. та Петряєв С.Ю. Криміналістична характеристика в структурі методики розслідування злочинів. Криміналістика і судова експертиза. Випуск 66. 2021. С. 178–190. DOI: https://doi.org/10.33994/kndise.2021.66.19.
Покраса К. (2024). Початок досудового розслідування умисного знищення або пошкодження чужого майна, вчиненого шляхом підпалу та обставини, що підлягають доказуванню. Науковий вісник Дніпровського державного університету внутрішніх справ, (1), 238–244. URL: https://doi.org/10.31733/2078-3566-2023-5-238-244.
Шармар О.М., & Мартишко М.В.. Характеристика кваліфікуючих ознак злочину умисного знищення чи пошкодження чужого майна. Вісник Луганського навчально-наукового інституту імені Е.О. Дідоренка, № 1. 2024. С. 155–163. URL: https://doi.org/10.33766/2786-9156.105.155-163.
Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень. Наказ Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.98 року. Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0705-98#Text.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 А. О. Антощук

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.