Використання зарубіжного досвіду як умова вдосконалення адміністративно-правового забезпечення публічного контролю за додержанням законодавства на транспорті
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.87.3.33Ключові слова:
транспорт, адміністративно-правове забезпечення, контроль, публічний контроль, зарубіжний досвід, додержання законодавстваАнотація
Наукова стаття присвячена визначенню напрямків використання зарубіжного досвіду для вдосконалення адміністративно-правового забезпечення публічного контролю за додержанням законодавства на транспорті в Україні. В роботі проаналізовано зарубіжний досвід застосування заходів публічного контролю за додержанням законодавства на транспорті, таких як США, Німеччина, Швеція та Японія, а також визначені можливі напрями його використання в Україні.
З’ясовано, що США має одну з найрозвиненіших систем контролю за безпекою на транспорті, що включає в себе різноманітні федеральні та штатні агентства. Наголошено на заходах контролю за додержанням законодавства на транспортів США. Визначені принципи систем публічного контролю за додержанням законодавства на транспорті в ЄС: єдиний транспортний простір, принцип взаємного визнання, співпраця національних органів; важлива роль громадськості. Зроблено висновок, що системи публічного контролю за додержанням законодавства на транспорті в різних державах ЄС можуть мати свої особливості, пов’язані з національним законодавством та традиціями. Однак, всі вони базуються на єдиних європейських принципах і спрямовані на забезпечення високого рівня безпеки та якості транспортних послуг. Відзначено, що Німеччина відрізняється високим рівнем організації транспортної системи та суворим дотриманням правил руху на транспорті, а Швеція застосовує інноваційні підходи до управління рухом транспорту та безпекою, такі як системи інтелектуальних транспортних систем. Акцентована увага на тому, що Японія встановлює орієнтири для глобальних транспортних стратегій, зокрема запровадження концепції мультимедійного транспорту. Зроблений висновок, що ефективний публічний контроль за додержанням законодавства на транспорті є складним процесом, який вимагає комплексного підходу.
Проаналізовано зміст Національної транспортної Стратегії України. Запропоновано спрощення та уніфікація нормативно-правової бази України в сфері транспорту, наближення його до параметрів Європейського Союзу. Акцентовано на необхідності збільшення розміру санкцій за порушення законодавства на транспорті та посилення відповідальності перевізників, що є одним із інструментів ефективного контролю на транспорті. Звернута увага, що в Україні потребує належного розвитку громадський контроль на транспорті, а також впровадження сучасних новітніх технологій під час контролю за додержанням законодавства на транспорті в Україні.
Посилання
US Department of Transportation. URL: https://www.transportation.gov/
Transportation Control Measures. URL: https://www.epa.gov/statelocalenergy/transportation-control-measures.
Чанцева А. О. Адміністративно-правові засади діяльності патрульної поліції із забезпечення безпеки дорожнього руху в Україні: дис. канд. юрид. наук: 12.00.07. Харків, 2023. С. 135-136.
Tasks and powers of the Roadside Inspection Service. URL: https://www.balm.bund.de/EN/Topics/Controls/ControlsRoadsidecontrolServiceRoadTollcontrolService/RoadsideInspectionService/RoadsideInspectionService_node.html.
Підхід Німеччини до адаптивного керування дорожнім рухом. URL: https://www.itsinternational.com/its8/feature/germanys-approach-adaptive-traffic-control.
STATE-OF-THE-ART TRAFFIC SIGNAL MANAGEMENT IN SWEDEN. URL: https://erticonetwork.com/state-of-the-art-traffic-signal-management-in-sweden.
This is lfv. URL: https://www.lfv.se/en/about-us/this-is-lfv.
Japan Unveils New Multimodal Transport Innovations. URL: https://www.jusdaglobal.com/en/article/japan-multimodal-transport-innovations.
Грибан М.М. Зарубіжний досвід здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному транспорті загального користування. Вісник Кримінологічної асоціації України. 2023. № 30(3). С. 252–262. URL: https://doi.org/10.32631/vca.2023.3.21.
Про схвалення Національної транспортної стратегії України на період до 2030 року та затвердження операційного плану заходів з її реалізації у 2025-2027 роках: Постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2024 № 1550. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/15502024-%D0%BF#n17.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 В. П. Шатохін

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.