Реалізація права на звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин

Автор(и)

  • М. В. Джафарова доктор юридичних наук, професор, професор кафедри адміністративного права та процесу навчально-наукового інституту № 3 Харківського національного університету внутрішніх справ, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.87.2.52

Ключові слова:

судовий захист, право на звернення до адміністративного суду, сфера публічно-правових відносин, реалізація права на звернення до адміністративного суду за захистом

Анотація

У статті досліджено правову природу категорії «право на звернення до адміністративного суду» шляхом надання правової характеристики, співвідношення та встановлення правових зв’язків між такою суміжною конструкцією, як «право на судовий захист». Підкреслюється, що право на судовий захист наділено законодавцем неперсоніфікованим характером, а відмова від права на звернення до суду за захистом вважається недійсною.

Вдосконалено понятійно-категоріальний апарат щодо права на звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин шляхом визначення його в якості суб’єктивного процесуального права, процедура реалізації якого врегульована нормами адміністративно-процесуального законодавства України та здійснюється через активні процесуальні дії управомоченої особи, спрямовані на відкриття провадження в адміністративній справі.

Реалізацію права на звернення до адміністративного суду запропоновано розглядати як перевтілення можливості здійснення цього права, що закріплене в чинному законодавстві України, у стан його фактичного використання суб’єктами права на звернення до адміністративного суду з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав у процесі судової діяльності. Наголошено, що реалізація права на звернення до адміністративного суду за захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав в конкретній ситуації пов’язується з наявністю ряду умов, додержання та виконання яких є необхідним чинником для отримання ухвали адміністративного суду про відкриття провадження у справі.

Окреслено перелік суб’єктів права на звернення до адміністративного суду за захистом та проведено їх розподіл залежно від способу участі у процесі реалізації цього права на суб’єктів безпосередньої (таких, що є носіями цього права та реалізують його у процесі власними діями) та опосередкованої (таких, що є носіями цього права та реалізують його у процесі через представників або через органи та осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб) реалізації.

Посилання

Конституція України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР // База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80.

Адміністративне судочинство України: теорія та практика: монографія / кол. авт.; за заг. ред. О.М. Нечитайла. Київ: ВАІТЕ, 2015. 288 с.

Лисенко О.М. Забезпечення права людини на судовий захист у національному та зарубіжному законодавстві. Часопис Київського університету права. 2021. № 2. С. 84–88.

Сидоренко М.В. Судовий захист цивільного права та інтересу як загальна засада цивільного законодавства України: автореф. канд. юрид. наук: 12.00.03 – цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право. Одеса: Нац. ун-т «Одеська юридична академія», 2012. 20 с.

Завальнюк І. Поняття «право на судовий захист»: сучасні науково-теоретичні погляди. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Сер.: Юриспруденція. 2020. № 44. С. 14–16.

Карташов М. Проблеми реалізації права на звернення до суду. Підприємництво, господарство і право. 2019. № 5. С. 20–23.

Лукаш Т.В. Справедливий суд як критерій ефективності механізму захисту прав і свобод людини і громадянина: автореф. канд. юрид. наук: 12.00.02. – конституційне право; муніципальне право. Ужгород: Ужгор. національний університет», 2020. 19 с.

Качанов Є.О. Судові гарантії прав людини: автореф. канд. юрид. наук: 12.00.01 «Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень». Х.: Нац. юрид. університет імені Ярослава Мудрого, 2019. 21 с.

Крижановський В.Я. Конституційно-правові засади судового захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні: автореф. канд. юрид. наук: 12.00.02 – конституційне право; муніципальне право. Одеса: Нац. університет «Одеська юридична академія», 2013. 20 с.

Коровайко О.І. Сутність і зміст права на судовий захист у кримінальному судочинстві. Прикарпатський юридичний вісник. 2015. Вип. 3. С. 286–290.

Кодекс адміністративного судочинства України: кодекс, редакція від 01.01.2025. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15#Text.

Грицаєнко О.Л. До питання ефективності захисту прав особи в адміністративному судочинстві. Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. Серія: юридичні науки. Том. 31 (70). Ч. 2. № 2. 2020. С. 53–58.

Джафарова О.В., Синицька Я.П. Судові рішення в адміністративному судочинстві: питання теорії та практики: моногр. Харків: Вид-во ХНУВС, 2014. 260 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-03-17

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право