Захист прав дітей, які постраждали від домашнього насильства, як складова Національної безпеки України
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.87.2.44Ключові слова:
соціально-економічний розвиток, механізм захисту, система гарантій, вдосконалення, неповнолітніАнотація
Актуальність статті полягає в тому, що критичний стан захисту прав дітей в умовах військової агресії щодо України вимагає термінового пошуку шляхів для напрямків удосконалення та забезпечення їх захисту. Понад одинадцять років в Україні триває війна та понад три роки повномасштабне вторгнення, що посилює проблему домашнього насильства. Протягом багатьох років саме діти були і залишаються до сьогодні слабкою ланкою суспільства, адже враховуючи їх фізичний та психологічний розвиток вони просто не спроможні захистити певним чином свої права та законні інтереси. Держава в особі певних органів зобов’язана розробити комплекс заходів для забезпечення ефективного захисту прав дітей, особливо, які страждають від домашнього насильства.
Основну причину поширення насильства над дітьми дослідники вбачають у кризових явищах в економічній, політичній та культурній сферах, які негативно позначаються на сімейних відносинах, спричиняючи напружену емоційну та психологічну атмосферу. Через труднощі деякі батьки не можуть ефективно виконувати свою виховну функцію, віддаючи пріоритет матеріальному забезпеченню або вдаючись до роздратованості, грубощів та сварок. Захист дітей вимагає міждисциплінарного підходу, який би враховував історичний, соціальний, культурний, демографічний, педагогічний і правовий контексти. Важливою є розробка та впровадження законодавчих актів, що регламентуватимуть захист дітей від насильства та встановлюватимуть чіткі правила і стандарти щодо належного середовища для їхнього розвитку.
Такі заходи допоможуть зменшити рівень насильства в сім’ях та забезпечити дітям належну охорону їхніх прав і безпеку, що є невід’ємною умовою повноцінного зростання і розвитку. Аргументується потреба вивчення, розробки та реалізації політики держави, яка буде спрямована та буде полягати у створенні політичних, економічних, соціальних, організаційних, інформаційних гарантій, які будуть забезпечувати та регулювати всебічні потреби дітей, реалізацію їх творчого потенціалу, удосконалення та захист їх національно-патріотичних позицій та ідей тощо.
Посилання
Про Рекомендації парламентських слухань на тему: «Права дитини в Україні: забезпечення, дотримання, захист»: Постанова Верховної Ради України від 22 лютого 2017 року № 1906-VII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1906-19#Text.
Максимова М.К. Безпека дитини як складова національної безпеки країни та обʼєкт адміністративно-правового забезпечення. Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції. № 4. 2022. С. 89–95.
Бек У.П., Гресько О.О. Захист прав дітей у випадках сімейного насильства. Науковий вісник Ужгородського Національного Університету, Серія ПРАВО. Випуск 86: частина 2. 2024. С. 21–26.
Дзюндзюк В.Б., Ковбасюк Ю.В. та ін. Предметна сфера науки державного управління. Публічне управління: теорія і практика: монографія / за заг. ред. Ю.В Ковбасюка. Київ: НАДУ, 2011. С. 70.
Потопахіна О.M. Соціальний захист дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук: 12.00.05; Одес. нац. юрид. акад. Одеса, 2008. 24 с.
Коніщева H. Наслідки трансформації української сім’ї. Дитинство без насилля: суспільство, школа і сім’я на захисті прав дітей: зб. матеріалів Міжнар. наук.-пракг. конф. / за заг. ред. О. Кікінежді. Тернопіль: Стереоарт, 2014. С. 24–26.
Дакал А. Державна політика у сфері захисту прав дітей: принципи, завдання та засоби реалізації. Державне управління та місцеве самоврядування. 2016. Вип. 3 (30). С. 59–67.
Реформування державної політики в Україні: теоретико-методологічні засади дослідження та впровадження: навч.-наук. вид. / авт. кол. В.А. Ребкало (кер.) та ін.; за заг. ред. В.В. Тертички, В.А. Шахова. Київ; Львів: НАДУ, 2012. 334 с.
Реформування соціальної політики в Україні: проблеми та перспективи: навч.-наук. вид. / авт. кол. В.А. Скуратівський та ін.; за заг. ред. В.А. Скуратівського, В.П. Трощинського. Київ; Львів: НАДУ, 2012. 368 с.
Павленко Т.А., Корабель М.Г. Домашнє насильство щодо дітей в умовах війни. Юридичний науковий електронний журнал. № 10/2023. С 486–489.
Радниця-уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук повідомила про викрадення Росією сотень тисяч українських дітей. URL: https://slovoproslovo.info/rosiya-vykrala-tysyachu-ukrayins-kykh-ditey.
Насильство над дітьми: статистичні дані та основі поняття. URL: http://shkola-68.at.ua/Psix/nasilie.pdf.
Бутенко О.Г. Нормативно-правове забезпечення попередження жорстокого поводження та домашнього насильства над дітьми. Педагогіка формування творчої особистості у вищій і загальноосвітній школах. 2021 р., № 77, Т. 1. С. 18–25.
Лук’яненко Т. Теоретико-правова характеристика права дитини на захист від усіх форм насильства в Україні. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософїї зі спеціальності 081 – Право. Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ, Дніпро, 2021. 344 с.
Чорномаз О.Б., Костовська К.М., Сукмановська Л.М. Правове регулювання протидії та запобіганню домашнього насильства щодо дитини the Journal of Eastern European Law / Журнал східноєвропейського права. 2024. № 119. С. 70–79.
Базовий компонент дошкільної освіти (Державний стандарт дошкільної освіти). URL: https://mon.gov.ua/storage/app/media/rizne/2021/12.01/Pro_novu_redaktsiyu%20Bazovoho%20komponenta%20doshkilnoyi%20osvity.pdf.
З 19 грудня набуває чинності закон про посилення відповідальності за домашнє насильство. URL: https://sud.ua/uk/news/laws/316716-s-19-dekabrya-vstupaet-v-silu-zakon-ob-usilenii-otvetstvennosti-za-domashnee-nasilie.
Зеленський Є.С., Кравченко І.С. Адміністративна діяльність Національної поліції щодо запобігання вчинення адміністративних правопорушень дітьми: монографія. Дніпро: Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ, 2019. 154 с.
Звіт дослідження: Швидка оцінка ситуації щодо кібербезпеки дітей 10–18 років. Київ, 2022. 48 с.
Питання щодо захисту дітей від домашнього насильства особливо актуальне під час війни. 20 жовтня 2023. URL: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/1496637.
Гурковська К.А. Щодо питань адаптації норм Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідно до положень стамбульської конвенції. Науковий вісник Ужгородського Національного Університету, Серія ПРАВО. Випуск 86: частина 5. 2024. С. 435–440.
Convention on the Rights of the Child. Adopted and opened for signature, ratification and accession by General Assembly resolution 44/25 of 20 November 1989, entered into force on 2 September 1990, in 316 accordance with article 49. URL: https://www.ohchr.org/en/professionalinterest/pages/crc.aspx.
Конституція України від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-вр.
Стешенко В.М. Правовий захист прав дітей та підлітків і безпечний інформаційний простір: навч. посіб. / В.М. Стешенко. 2-ге вид., змінене. Харків: Право, 2019. 392 с.
Сімейний кодекс: Закон України від 10.01.2002 № 2947-III. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#Text.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 І. В. Бесага, Ю. А. Хатнюк, О. Б. Чорномаз

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.