Принцип свободи договору в земельних орендних правовідносинах
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.87.2.34Ключові слова:
принцип свободи договору, оренда землі, земельні правовідносини, майнові правовідносини, земельна ділянка, використання земельАнотація
У статті досліджено принцип свободи договору в земельних орендних правовідносинах, особливо в контексті сучасних викликів правового регулювання. Визнання земельних ділянок об’єктами ринкового обігу, відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення та необхідність повоєнної відбудови України підкреслює значення договірного регулювання земельних відносин.
Особлива увага в статті приділяється аналізу правових аспектів реалізації принципу свободи договору в земельних орендних правовідносинах, його місцю у системі публічно-правових та приватноправових норм, а також особливостям його застосування у зв’язку з воєнним станом та іншими надзвичайними умовами. Визначено, що принцип свободи договору в земельних орендних відносинах є обмеженим унаслідок необхідності забезпечення національної та продовольчої безпеки, захисту прав власників земельних ділянок та ефективного використання землі як основного національного багатства.
Визначено, що реалізація принципу свободи договору в земельному праві має особливості, які обумовлені специфікою об’єкта правового регулювання – землі як основного національного багатства України, що перебуває під особливою охороною держави та необхідності гарантування національної безпеки, продовольчої безпеки, територіальної цілісності. Найбільш яскраво зазначені особливості виражені у земельних орендних правовідносинах. Причому такі особливості залежать від сфери їх виникнення, категорії та виду земельної ділянки, місця розташування, суб’єктного складу орендних земельних відносин тощо. Виявлено ключові аспекти правового регулювання договорів оренди земельних ділянок, зокрема особливості укладення, зміни та розірвання договорів оренди. Окреслено основні обмеження принципу свободи договору у сфері земельних та майнових орендних правовідносин, зокрема обмеження вибору контрагента, форми договору та умов його реалізації.
Зроблено висновок про необхідність подальшого вдосконалення законодавства України з метою реалізації цілей сталого розвитку, підвищення ефективності використання земель, залучення інвестицій в економіку та досягнення оптимального балансу між приватними та публічними інтересами у сфері земельних відносин.
Посилання
Васильєва В.А., Зеліско А.В. Принципи європейського договірного права. Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України. Івано-Франківськ. 2024. № 64. С. 172–181.
Книш В.В. Принципи земельного права України. Автореф. дис. к.ю.н., 12.00.06. Інститут держави і права імені В.М. Корецького НАН України. К., 2006. 21 с.
Форсюк В. Філософсько-правові аспекти тлумачення принципів податкового права. Підприємництво, господарство і право. 2019. № 5. С. 190–195.
Шевченко В.В. Реалізація принципу свободи договору в земельному праві України. Дис…. канд. юрид. наук: 12.00.06. Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2016. 197 с.
Зайчук О.В. Принципи права в контексті розвитку загальної теорії держави і права. С. 22–28. URL: http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/63854/04-Zaychuk.pdf?sequence=1.
Носік В.В. Право власності на землю Українського народу: монографія. Юрінком Інтер. 2007. 544 с.
Марченко С.І. Принцип свободи договору в земельних відносинах у сільському господарстві України. На сторожі земельного ладу: до 20-річчя Земельного кодексу України: тези доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції (онлайн/офлайн формат) (м. Київ, 26 листопада 2021 р. ). За заг. ред. проф.. В.М. Єрмоленка. Київ: ФОП Гуляєва В.М., 2021. 344 с. С. 103–105.
Коваленко Т.О., Заєць О.І. Обмеження земельних прав громадян в умовах воєнного стану в Україні. Вісник УжНУ. Серія ПРАВО. Випуск 76: частина 2. С. 16–23.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 І. С. Сюйва, С. І. Марченко

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.