Щодо змісту правової охорони земель лісогосподарського призначення
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.87.2.32Ключові слова:
землі лісогосподарського призначення, охорона і захист земель, комплексні землеохоронні заходи, рекультивація порушених земель лісогосподарського призначення, консервація земель шляхом залісенняАнотація
У статті досліджуються актуальні проблеми правового забезпечення охорони земель лісогосподарського призначення в контексті Державної стратегії управління лісами України до 2035 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 На підставі системного аналізу загальних положень розділу VI «Охорона земель» Земельного кодексу України підкреслюється, що досягнення мети охорони земель та реалізації її завдань можливе лише за допомогою імперативних приписів, в яких мають бути зафіксовані конкретні обов’язки як носіїв земельних прав, так і інших суб’єктів. Зміст охорони має узгоджуватись не тільки з цільовим призначенням земель, а й охоплювати всі без винятку категорії земель України з урахуванням специфіки, притаманної правовому режиму конкретної категорії. При цьому було б доречним систематизувати положення і вимоги щодо охорони земель передовсім на рівні Земельного кодексу України. Окрема увага приділяється особливостям охорони земель лісогосподарського призначення, правовий режим яких має бути спрямований передовсім на забезпечення інтересів охорони лісів, що прозростають на цих землях.
Передбачені законом охоронні заходи залежно від характеру та специфіки можуть класифікуватися на запобіжні, основні та захисні. На підставі системного аналізу висловлених в літературі пропозицій стосовно класифікації правових заходів щодо охорони земель лісогосподарського призначення доводиться необхідність виокремлення в їхньому складі комплексних землеохоронних заходів, які стосуються не тільки охорони даних земель та лісів, а і охорони земель інших категорій, в межах яких розташовані ліси. Такий висновок випливає із змісту ст. 55 ЗК України, яка дозволяє за певних умов ведення лісового господарства на землях усіх категорій. Мова йде, зокрема, про землі зайняті самостійними лісами, розташовані, наприклад, на землях сільськогосподарського призначення, що в законі іменуються самозалісеними землями. Звертається увага на розширення переліку земельних ділянок, які підлягають консервації, в тому числі шляхом залісення. Йдеться про деградовані та малопродуктивні землі, що не мають степового, лучного або лісового рослинного покриву; земельні ділянки, забруднені хімічними речовинами внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії та бойових дій під час дії воєнного стану та ін. Загалом запропонована класифікація землеохороних заходів має забезпечувати виконання завдань охорони лісогосподарських земель – збереження та відтворення земельних ресурсів, екологічної цінності природних і набутих якостей земель.
Посилання
Про схвалення Державної стратегії управління лісами України до 2035 року: Розпорядження Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 р. № 1777-р. Урядовий кур’єр. 2022. № 3.
Науково-практичний коментар Земельного кодексу України / за ред. В.М. Кравчука. Київ: Істина, 2007. 465 с.
Нагребельний В.П., Полюхович В.І. Система оподаткування. Юридична енциклопедія. Т. 5. Київ: Видавництво «Українська енциклопедія» імені М.П. Бажана, 2003. С. 487-488.
Скибицький В.В. Система покарань. Юридична енциклопедія. Т. 5. Київ: Видавництво «Українська енциклопедія» імені М.П. Бажана, 2003. С. 488.
Рабінович П.М. Система права. Юридична енциклопедія. Т. 5. Київ: Видавництво «Українська енциклопедія» імені М.П. Бажана, 2003. С. 488-489.
Про охорону земель: Закон України від 19 червня 2003 р. № 962-IV. Відомості Верховної Ради України. 2003. № 39. Ст. 349.
Мірошниченко А.М. Земельне право України: підручник. 3-тє вид., доповн. і перероб. Київ: Алерта, 2013. С. 304-305.
Чопик О.П. Правовий режим земель лісогосподарського призначення: дис. канд. юрид. наук: 12.00.06. Львів, 2013. С. 119.
Шарапова С.В. Особливості заходів правової охорони земель лісогосподарського призначення. Науковий вісник Ужгородського університету. 2015. Серія: Право. Вип. 35. Ч. 1. Т. 2. С. 85–88.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 А. Б. Корсун-Цуркан

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.