Роль суб’єктів підприємництва у забезпеченні зайнятості населення в аграрній сфері (на прикладі агрохолдингів)

Автор(и)

  • Л. В. Міхневич доктор юридичних наук, професор, професор кафедри аграрного, земельного та екологічного права ім. В.З. Янчука Національного університету біоресурсів і природокористування України, Україна
  • О. В. Гафурова доктор юридичних наук, професор, професор кафедри аграрного, земельного та екологічного права ім. В.З. Янчука Національного університету біоресурсів і природокористування України, Україна
  • Т. С. Новак кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри аграрного, земельного та екологічного права ім. В.З. Янчука Національного університету біоресурсів і природокористування України, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.87.2.25

Ключові слова:

агробізнес, агрохолдинг, безробіття, бідність, зайнятість, підприємництво, розвиток сільських територій, сільськогосподарський кооператив, соціальна відповідальність, фермерське господарство

Анотація

Стаття присвячена дослідженню ролі суб’єктів підприємництва у забезпеченні зайнятості населення (в першу чергу, мешканців сільських територій) в аграрній сфері на прикладі аграрних холдингових компаній.

Проаналізовано стан забезпечення зайнятості населення в аграрній сфері у сучасний період з урахуванням особливостей, зумовлених правовим режимом воєнного стану.

Визначено, що законодавчі ініціативи в напрямі регулювання ринку праці на селі та формування політики зайнятості сільського населення є неефективними. Встановлено, що чинне аграрне законодавство не спрямоване на збільшення кількості робочих місць. Обґрунтовано, що в сучасних умовах підвищується роль великих компаній – агрохолдингів як суб’єктів, що за воєнного стану та загальної мобілізації мають можливість зберегти кадровий потенціал й особливо висококваліфікованих спеціалізованих працівників. Визначено, що діючі критерії бронювання працівників більшою мірою орієнтовані на великі компанії, що фактично унеможливлює бронювання працівників невеликими фермерськими господарствами, сільськогосподарськими кооперативами. Розглянуто соціальну відповідальність агрохолдингів у воєнний період. Визначено потенційну роль агрохолдингів у забезпеченні зайнятості сільського населення у середньостроковій перспективі в період відновлення/відбудови аграрної галузі. Сформульовано практичні рекомендації щодо закріплення на законодавчому рівні як заходів так званого «негативного», так й «позитивного» стимулювання агрохолдингів до працевлаштування сільських мешканців. Визначено можливі заходи сприяння зайнятості сільського населення за участі агрохолдингів: встановлення в якості умови доступу агрохолднигів до проектів відновлення дотримання встановленої кількості працевлаштованих сільських мешканців чи створення нових робочих місць; посилення ролі суб’єктів підприємництва в агросфері як стейкхолдерів; налагодження співпраці компаній з навчальними закладами для цільової підготовки фахівців із їх подальшим працевлаштуванням.

Посилання

Гафурова О.В. Соціальний розвиток села в Україні: теорія та практика правового регулювання. Київ: Ірідіум, 2014. 480 с.

Гуцол Р.І. Соціальна діяльність агрохолдингів. Право. Людина. Довкілля. 2019. № 10(2). С. 45–53.

Коваленко Т.О., Черноус С.М. Правові питання зайнятості селян. Бюлетень Міністерства юстиції України. 2009. № 3 (89). С. 72–79.

Корнієнко Г.С. Агробізнес в Україні: теоретико-правові проблеми становлення та розвитку. Монографія. Харків: Юрайт, 2023. 560 с.

Лупенко Ю.О., Кропивко М.Ф. Агрохолдинги в Україні та посилення соціальної спрямованості їх діяльності. Економіка АПК. 2013. № 7. С. 5–21.

Мамонова Н., Бородіна О., Кунс Б. Українське сільське господарство у воєнний час: стійкість, реформи та ринки. 2023. 32 с.

Немцева Ю. Фермери ділять трактористів між собою: проблема нестачі кадрів загострюється. URL: https://kurkul.com/news/35250-fermeri-dilyat-traktoristiv-mij-soboyu-problema-nestachi-kadriv-zagostryuyetsya.

Оновлені критерії бронювання можуть спричинити зникнення малих фермерських господарств. Пропозиція – головний журнал з питань агробізнесу. 10.01.2025. URL: https://propozitsiya.com/ua/onovleni-kryteriyi-bronyuvannya-mozhut-sprychynyty-znyknennya-malyh-fermerskyh-gospodarstv.

Попова О.Л., Панкратова Л.Л., Бетлій М.Г. Соціальні та екологічні параметри діяльно- сті сільськогосподарських підприємств: диференціація за економічними класами. URL: https://eip.org.ua/docs/EP_10_4_110.pdf.

Проєкт Плану відновлення України. Матеріали робочої групи «Нова аграрна політика». Національна рада з відновлення України від наслідків війни. 2022. URL: https://www.kmu.gov.ua/storage/app/sites/1/recoveryrada/ua/new-agrarian-policy.pdf.

Рейтинг кращих агрохолдингів України від Ukrainian Business Award. 25.06.2024 р. URL: https://uba.top/agricultural-holdings-of-ukraine.

Родак Н. Мобілізація: агрохолдинги закликають змінити підходи до бронювання. Розбираємося, чому нинішня квота у 50% більше не дозволяє зберегти персонал. Latifundist. 28.05.2024. URL: https://latifundist.com/spetsproekt/1086-mobilizatsiya-agroholdingi-zaklikayut-zminiti-pidhodi-do-bronyuvannya-rozbirayemosya-chomu-ninishnya-kvota-u-50-bilshe-ne-dozvolyaye-zberegti-personal.

Родак Н. Яким бачать «економічне бронювання» Астарта, Контінентал Фармерз Груп, Кернел і Ukravit та як змінив ринок праці новий закон про мобілізацію. Latifundist. 05.06.2024. URL: https://latifundist.com/reportazhy/173-yakim-bachat-ekonomichne-bronyuvannya-astarta-kontinenital-farmerz-grup-kernel-i-ukravit-ta-yak-zminiv-rinok-pratsi-novij-zakon-pro-mobilizatsiyu.

Сидоров Я.О. Актуальні питання правового регулювання діяльності аграрних холдингів в Україні. Конституційні засади аграрного, земельного та екологічного права: 20 років розвитку: матеріали «круглого столу» (м. Київ, 27 травня 2016 р.). К.: КНУ імені Т.Г. Шевченка, 2016. С. 210–212.

Ситуація на ринку праці та діяльність державної служби зайнятості у січні-серпні 2023 року. URL: https://old.dcz.gov.ua/sites/default/files/infofiles/08_sytuaciya_na_rp_ta_diyalnist_dsz_2023_0.pdf.

Стандартний звіт з якості державного статистичного спостереження «Обстеження робочої сили» 1.02.01.01. Державна служба статистики України. Київ, 2023. URL: https://ukrstat.gov.ua/suya/st_zvit/2023/11/st_zvit_obsteg_rob_sulu_2023.pdf.

Ткачук В.А. Сучасний стан і тенденції розвитку аграрного ринку праці. Економіка АПК. 2019. № 7. С. 6–12.

Уркевич В.Ю. Правові проблеми функціонування агрохолдингів в Україні. Право та інновації. 2013. № 4. URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/.../cgiirbis_64.exe.

Чорна О.Ю., Сбітнєва К.І. Дослідження особливостей та напрямів розвитку корпоративної соціальної відповідальності агрохолдингу в умовах воєнного часу. Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. 2023. № 4 (280). С. 89–100.

Як живе український ринок праці сьогодні. URL: https://businessua.com/robota/98455yak-zhive-ukrainskii-rinok-praci-sogodni.html.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-03-17

Номер

Розділ

Розділ 6. Земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право