Концепції проєктів нормативно-правових актів в механізмі правотворчості: досвід зарубіжних країн
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2025.87.1.15Ключові слова:
концепція, нормативно-правовий акт, правотворчість, правотворчий акт, правове регулюванняАнотація
В статті автором акцентовано увагу на практиці застосування актів – концепції в окремих зарубіжних країнах – Польщі, Франції, Канаді, Японії. Відзначено, що актуальність тематики цієї наукової роботи зумовлена особливостями сучасного етапу розвитку правової системи в Україні. Змінюються соціально-економічні умови, а отже, виникає необхідність оновлення або створення нових нормативно-правових актів для регулювання нових аспектів суспільних відносин. Наукове дослідження концепцій проєктів таких актів допомагає зрозуміти, як адаптувати правову систему до сучасних викликів.
Крім того, з практичної точки зору актуальність застосування концептуальних правових актів пов’язується з необхідністю підвищення ефективності практики правотворчості. Наукові дослідження можуть сприяти оптимізації процесу розробки нормативно-правових актів, зокрема шляхом удосконалення механізмів їх прийняття, аналізу та адаптації до конкретних умов. Це дозволяє створювати більш точні та ефективні закони, що відповідають реальним потребам суспільства.
Підсумовано, що концептуальні акти впливають на механізм правотворчості в кожній країні по-різному, однак узагальнено, що такий вплив відбувається в межах а) адаптації законодавства до міжнародних норм та/або міжнародних організацій. Така ситуація наразі наявна в Україні також; б) залучення суспільства до правотворчості в державі. Те, наскільки вибудована пряма комунікація між державою та громадянами, наскільки легко вони можуть ініціювати створення тих чи інших норм та положень залежить від того, яку концепції правотворчості підтримує держава; в) реалізація прийнятих положень.
Аналіз досвіду використання актів – концепцій в механізмі правотворчості зарубіжних країн дозволив наприкінці роботи обгрунтувати перспективи застосування таких актів в практиці правотворчості України.
Посилання
Про правотворчу діяльність: Закон України від 24.08.2023 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3354-20#Text.
Берназюк І.М. Концептуальні підходи до визначення поняття стратегічної правотворчості. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія «Юриспруденція». 2016. Вип. 23. С. 8–10.
Лещишин Р.М. Стратегічне планування в законодавстві зарубіжних держав. Наукові записки. Серія: право. 2021. Т. 1. № 10. С. 66–69.
Законотворчий процес зарубіжних країн / О.В. Богачова, О.В. Зайчук, О.Л. Копиленко; за ред. В.О. Зайчука. Київ: Реферат, 2006. 656 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 А. Р. Cачко

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.