Примирення винного з потерпілим як підстава звільнення від кримінальної відповідальності: матеріальний та процесуальний аспекти

Автор(и)

  • І. В. Єна кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри кримінального права та правоохоронної діяльності Запорізького національного університету, Україна https://orcid.org/0000-0002-7757-8076
  • К. О. Панкратова викладач кафедри кримінального права та правоохоронної діяльності Запорізького національного університету, Україна https://orcid.org/0000-0002-6915-9736

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.1.4.47

Ключові слова:

звільнення від кримінальної відповідальності, примирення винного з потерпілим, посткримінальна поведінка, відшкодування збитків, усунення шкоди, кримінально-правовий компроміс, угода про примирення

Анотація

На підставі аналізу положень національного законодавства визначено сутність та встановлено особливості інституту примирення винного з потерпілим як підстави звільнення від кримінальної відповідальності. Узагальнено умови, дотримання яких є необхідним для звільнення, а саме: вчинення особою кримінального правопорушення вперше; вчинення особою кримінального проступку або необережного нетяжкого злочину; примирення винного з потерпілим від кримінального правопорушення; відшкодування особою завданих збитків або усунення заподіяної шкоди.

Встановлено, що під примиренням винного з потерпілим слід розуміти таку поведінку осіб, метою якої є урегулювання кримінально-правового конфлікту та досягнення позитивного результату, що встановлюється угодою про примирення.

Визначено, що примирення підозрюваного, обвинуваченого з потерпілим – це правовий інститут, що спрямований на гуманізацію кримінальної юстиції, забезпечення захисту прав потерпілої сторони та реалізацію принципу справедливості.

Основними характеристиками примирення у процесуальному аспекті є: добровільність; відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням; звільнення від кримінальної відповідальності.

Окреслено проблеми, які виникають у практиці застосування інституту примирення, серед яких: недостатня обізнаність сторін про можливість примирення, укладання угоди про примирення та її правові наслідки; недостатня мотивація до виправлення підозрюваного, обвинуваченого і уникнення в майбутньому вчинення кримінальних правопорушень; зловживання правом на примирення.

Крім того, авторами акцентується увага на необхідності підвищення рівня правової освіти громадян щодо інституту примирення; запровадження обов’язкової участі професійних медіаторів у складних випадках; уточнення законодавства та закріплення обов’язку відшкодувати шкоду потерпілому до моменту затвердження угоди про примирення судом.

На підставі дослідження було зроблено висновки, що за своєю сутністю примирення винного з потерпілим є комплексним інститутом кримінального та кримінального процесуального права. Для його ефективного застосування необхідно вдосконалювати нормативно-правову базу та забезпечувати належну реалізацію процесуальних гарантій.

Посилання

Кримінальний кодекс України від 05.04.2001 р. № 2341-III. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text.

Ісраєлян А.О. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з примиренням винного з потерпілим: дис. … д-ра філософії за спец. 081 Право. Одеса, 2022. 202 с. URL: https://hdl.handle.net/11300/16084.

Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності: Постанова Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 р. № 12. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0012700-05#Text.

Аналіз стану здійснення правосуддя у кримінальних провадженнях та справах про адміністративні правопорушення у 2023 році. URL: efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/ https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/sud_pract/Analiz_statistika_kriminal_2023.pdf.

Директива 2012/29/ЄС Європейського Парламенту та Ради, що запроваджує мінімальні стандарти щодо прав, підтримки та захисту потерпілих від злочинів від 25.10.2012 р. URL: https://jurfem.com.ua/dyrektuva-2012-29-eu-ukr-mova/.

Про медіацію: Закон України від 16.11.2021 р. № 1875-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1875-20#Text.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-01-18

Номер

Розділ

Розділ 8. Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право