Окремі методологічні аспекти зовнішньої кримінально-правової політики України

Автор(и)

  • М. О. Красій кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри публічного управління та адміністрування Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Україна https://orcid.org/0000-0001-8752-7371

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.1.4.42

Ключові слова:

методологія, метод, кримінально-правова політика, зовнішня кримінально-правова політика, кримінальне право, міжнародні стандарти, боротьба зі злочинністю, правова система, кримінально-правова норма

Анотація

У статті досліджуються ключові методологічні аспекти зовнішньої кримінально-правової політики України. У сучасних умовах глобалізації злочинність дедалі частіше набуває транснаціонального характеру, що потребує ефективної взаємодії держави з міжнародними інституціями. Авторка аналізує роль наукових методів, таких як діалектичний, порівняльно-правовий, історичний, формально-юридичний, статистичний і соціологічний, у дослідженні цієї проблематики.

Зовнішня кримінально-правова політика розглядається як багатогранна система, що поєднує правові, політичні та міжнародні аспекти для боротьби зі злочинністю. Підкреслюється важливість гармонізації національного законодавства з міжнародними стандартами, а також необхідність критичного перегляду традиційних методологічних підходів для забезпечення ефективної інтеграції у міжнародний правовий простір.

Розкрито значення методології для дослідження правових явищ, її вплив на формування і реалізацію зовнішньої кримінально-правової політики як складової загальної правової політики держави. Авторка акцентує увагу на необхідності перегляду традиційних методів дослідження, що базуються переважно на формально-юридичному підході, який не враховує динамічних змін у глобальному правовому середовищі.

Зазначено, що вдосконалення методологічного інструментарію сприятиме гармонізації національної правової системи з міжнародними стандартами, зміцненню міжнародного авторитету України, а також підвищенню ефективності боротьби зі злочинністю.

Результати дослідження спрямовані на вдосконалення механізмів міжнародної співпраці України, адаптацію правової системи до сучасних викликів і забезпечення сталого розвитку правової держави. Таким чином, дослідження методологічних аспектів зовнішньої кримінально-правової політики України не лише поглиблює наукове розуміння цієї сфери, але й формує фундамент для створення ефективної стратегії міжнародної взаємодії, адаптованої до сучасних викликів глобалізації. Особливу увагу приділено важливості впровадження самостійної методологічної рефлексії як засобу адаптації національної правової політики до міжнародних стандартів. Акцентується на значенні інтеграції кримінально-правових норм України в міжнародний правовий простір. Авторка підкреслює, що поглиблення методологічних знань і розробка нових підходів забезпечить ефективне співіснування національних та міжнародних правових систем, сприяючи їх гармонізації.

Посилання

Колос М.І. Кримінальне право в Україні (Х – початок ХХІ століття): монографія. У 2. т. Т. 1: Освіта. Наука. Законодавство. Київ; Острог, 2011. 448 с.

Баулін Ю.В., Буроменський М.В., Голіна В.В. та ін. Сучасна кримінально-правова система в Україні: реалії та перспективи: монографія. Київ: ВАІТЕ, 2015. 688 с.

Панов М.І. Методологія науки як необхідна складова фундаментальних досліджень кримінального права. Основні напрями розвитку кримінального права та шляхи вдосконалення законодавства України про кримінальну відповідальність: матеріали міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 11-12 жовтня 2012 р.). Харків, 2012. С. 27-28.

Велика українська юридична енциклопедія: в 20 т. / редкол.: В Я. Тацій. В.І. Борисов та ін., Харків: Вид-во «Право», 2017. Т. 17. Кримінальне право. 1064 с.

Дротянко Л. Г., Матюхіна О. А., Онопрієнко В. І. Філософія: підручник, Київ, Національний авіаційний університет, 2014. 720 с.

Бажанов М.І., Баулін Ю.В., Борисов В.І., та ін.. Кримінальне право України. Загальна частина: підручник. Харків, Право, 1997. 368 с.

Костицький М.В. Про діалектику як методологію юридичної науки. Філософські та методологічні проблеми права. 2012. № 1. С. 3–17.

Панов М. Проблеми методології формування категоріально-понятійного апарату юридичної науки. Право України. 2014. № 1. 2014. С. 50–60.

Бандурка О.М., Богатирьова О. І. Застосування порівняльного методу в науці кримінально-виконавчого права. Право і суспільство. 2013. Вип.1. C. 81-85.

Хавронюк М.І. Компаративний метод у сучасному кримінально-правовому дослідженні: мета застосування. Право.ua. 2017. Вип. 1. C. 5-9.

Савченко А.В. Поняття порівняльного кримінального права та загальна характеристика основних сучасних правових сімей: мультимедійний навч. посібник «Кримінальне право: Загальна частина». URL: http://www.naiau.kiev.ua/books/mnp_krum_pravo_zag/Files/Lekc/T21/T21_P1.html. (дата звернення: 23.10.2024).

Козич І.В. Кримінально-правова політика: функції та функціонування: монографія. Івано-Франківськ, Супрун В.П., 2020. 300 с.

Костицький М.В. Ключові підходи до методології пізнання української історико-правової дійсності. Право. 2015. № 12. С. 12–17.

Пархоменко Н.М. Джерела права: проблеми теорії та методології: монографія. Київ, ВД «Дакор», 2015. 336 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-01-18

Номер

Розділ

Розділ 8. Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право