Аналіз законодавчих новел щодо інших заходів кримінально-правового характеру, які застосовуються до юридичних осіб

Автор(и)

  • Ю. Ю. Забуга кандидатка юридичних наук, старша наукова співробітниця лабораторії дослідження проблем національної безпеки у сфері громадського здоров’я НДІ ВПЗ ім. академіка В.В. Сташиса НАПрН України, Україна https://orcid.org/0000-0003-1805-515X

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.1.4.36

Ключові слова:

кримінальне право, кримінальна відповідальність, новели кримінального законодавства, юридичні особи, заходи кримінально-правового характеру

Анотація

Стаття присвячена аналізу новел кримінального законодавства України, які стосуються заходів кримінально-правового характеру, що застосовуються до юридичних осіб. Предметом дослідження були зміни до розділу ХІV1 загальної частини Кримінального кодексу України, внесені Законом України від 04.12.2024, метою прийняття якого є виконання нашою державою взятих на себе міжнародних зобов’язань імплементувати Рекомендації Ради Організації економічного співробітництва та розвитку щодо подальшої боротьби з підкупом іноземних посадових осіб у міжнародних ділових операціях, а також удосконалення механізму застосування заходів кримінально-правового характеру до юридичних осіб відповідно до положень Конвенції ОЕСР про боротьбу з підкупом іноземних посадових осіб у міжнародних ділових операціях. Цим Законом у чинному КК України запроваджуються нові додаткові (нефінансові) заходи кримінально-правового характеру, які можуть застосовуватись до юридичних осіб, передбачено розширення підстави для їх застосування та шляхом запропонованих змін до ст. 963 КК легалізована можливість застосування додаткових (нефінансових) заходів кримінально-правового характеру незалежно від факту притягнення до кримінальної відповідальності фізичної особи, яка діяла від імені та/або в інтересах юридичної особи. Також передбачається збільшення розміру такого заходу кримінально-правового характеру, що застосовується до юридичної особи, як штраф, розмір якого визначає суд у випадках, коли неправомірна вигода юридичною особою не була одержана або неможливо визначити її розмір. Встановлено заборону на виплату штрафу у розстрочку строком до 3 років у випадках, коли до юридичної особи застосовані заходи кримінально-правового характеру на підставі положень ч. 2 ст. 96-3 КК в редакції Закону України від 04.12.2024. Наукова новизна статті полягає у тому, що вона є однією з перших спроб критичного аналізу положень Розділу ХІV-1 КК України в редакції Закону України від 04.12.2024 через призму принципів права, а також загальновизнаних підходів, які закріплюються у кримінальному законодавстві.

Посилання

Загиней З. Квазікримінальна відповідальність юридичних осіб за кримінальним та кримінальним процесуальним законодавством України. Вісник Національної академії прокуратури України. 2017. № 3. С. 49–56.

Гузела М.В. Проблеми застосування заходів кримінально-правового характеру до юридичних осіб у контексті протидії скоєнню кримінальних правопорушень щодо учасників кримінального провадження. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: «Юридичні науки». 2023. № 40. С. 301–309.

Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення механізмів притягнення юридичних осіб до відповідальності за підкуп посадових осіб іноземних держав: Проект Закону України. Офіційний вебсайт Верховної Ради України. Картка законопроекту. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/44643.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-01-18

Номер

Розділ

Розділ 8. Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право