Новели кримінального законодавства щодо угод про визнання винуватості в корупційних правопорушеннях: у пошуках оптимальної моделі
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.1.4.34Ключові слова:
угода про визнання винуватості, корупційне кримінальне правопорушення, принцип процесуальної економії, законопроєкт, прокурор, кримінальне провадження, додаткове покарання, спеціальна конфіскація, штраф, диференціація кримінально-правових наслідківАнотація
Стаття присвячена дослідженню кримінально-правових аспектів забезпечення принципу процесуальної економії при укладанні угод про визнання винуватості в корупційних правопорушеннях. Аналізується суспільна небезпека корупції як загрози для української держави, яка підриває основи правової держави, сприяє економічним збиткам та соціальній нерівності. Розглядаються законодавчі новели, ухвалені Законом України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо вдосконалення регулювання угод про визнання винуватості у кримінальних провадженнях щодо корупційних кримінальних правопорушень та кримінальних правопорушень, пов’язаних з корупцією» 29 жовтня 2024 р., що стосуються механізмів укладання угод про визнання винуватості, зокрема спрощення та прискорення кримінального процесу.
Наведено порівняння з американською практикою укладання подібних угод, де вони часто використовуються для викриття інших правопорушників. Автор висловлює застереження щодо впливу відповідних змін на правову систему та суспільну стабільність в Україні, незважаючи на введені п. 2 ч. 4 ст. 469 КПК України обмеження щодо укладання угод з порушниками антикорупційного законодавства.
Критично проаналізовано внесені зміни до Кримінального кодексу України, спрямовані на запровадження нормативних параметрів угод про визнання винуватості у кримінальних провадженнях щодо корупційних (пов’язаних з корупцією) кримінальних правопорушень. Зокрема наголошено на тому, що штраф як вид покарання не є та не повинен розцінюватись як певний різновид «відкупу» за вчинення кримінального правопорушення; штраф повинен сплачуватися із законних доходів винного, а не з доходів, одержаних злочинним шляхом.
Окремо порушено питання про етичність внесених законодавчих змін та аргументовано, що внутрішнє законодавство, особливо кримінальне, не повинно реформуватися «в обмін» на отримання зовнішньої фінансової підтримки. Автор застерігає, що така практика може мати негативні наслідки, створюючи додаткові корупційні ризики та загрожуючи стабільності суспільства, особливо у випадках звільнення топ-корупціонерів на основі угод.
Посилання
Михайленко Д.Г. Концепція кримінально-правової протидії корупційним злочинам в Україні: автореф. дис. докт. юрид. наук. Одеса, 2018. 42 с.
«Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо вдосконалення регулювання угод про визнання винуватості у кримінальних провадженнях щодо корупційних кримінальних правопорушень та кримінальних правопорушень, пов’язаних з корупцією»: Закон України № 4033-IX від 29 жовтня 2024 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4033-IX#Text (дата звернення: 2.11.2024).
Канюка І.М. Принцип процесуальної економії в кримінальному судочинстві України: автореф. дис. канд. юрид. наук. Одеса, 2015. 20 с.
Ellis A., Allenbaugh M. Plea Bargained v. Open Pleas: What the Data Reveal. White-Collar Crime. Westlaw Journal. 2017. № 7. Volume 31. P. 1–6.
Каменський Д.В. Кримінально-правова охорона економічних відносин у США та Україні: компаративістське дослідження: дис. … докт. юрид. наук. Київ, 2020. 497 с.
Законопроєкт про угоду зі слідством ухвалено у другому читанні: що зміниться. Слово і діло. URL: https://www.slovoidilo.ua/2024/10/29/novyna/suspilstvo/zakonoproyekt-pro-uhodu-slidstvom-uxvaleno-druhomu-chytanni-zminytsya (дата звернення: 2.11.2024).
Мамка Г. Угода про визнання винуватості: «відкуп» за корупцію чи міжнародне зобов’язання. PRAVO.UA. 28 серпня 2024 р. URL: https://pravo.ua/uhoda-pro-vyznannia-vynuvatosti-vidkup-za-koruptsiiu-chy-mizhnarodne-zobov-iazannia (дата звернення: 2.11.2024).
Висновок на проект Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо вдосконалення регулювання угод про визнання винуватості у кримінальних провадженнях щодо корупційних кримінальних правопорушень та кримінальних правопорушень, пов’язаних з корупцією». URL: blob: https://itd.rada.gov.ua/65f45f7f-021a-440d-9c41-fa07fb1e2a81 (дата звернення: 2.11.2024).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 В. Л. Гончарук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.