Правовий механізм профілактики девіантної поведінки неповнолітніх
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.1.4.33Ключові слова:
неповнолітній, девіація, девіантна поведінка, суспільні засади, правові норми, підліткові правопорушення, злочинність, правовий механізм, профілактикаАнотація
У статті схарактеризовано правовий механізм профілактики девіантної поведінки неповнолітніх, зокрема проаналізовано зв’язок соціальної депривації та девіантної поведінки у неповнолітніх, розкрито зміст, форми і методи правової роботи із соціально депривованими неповнолітніми особами. Виокремлено два види девіантної поведінки: зовнішню та внутрішню, що відрізняються своїми цілями. Зовнішня девіантна поведінка неповнолітнього спрямована на порушення правових норм і суспільних засад, що є небезпечною не лише для нього, але й соціуму. Внутрішня девіантна поведінка неповнолітнього спрямована на дезінтеграцію та саморуйнування своєї особистості, такі дії створюють лише тимчасове, короткочасне задоволення, і зазвичай перешкоджають його майбутньому благополучному розвитку.
Зазначено, що основним чинником формування девіацій в осіб неповнолітнього віку є соціальна депривація – відхилення індивідуальних стандартів неповнолітнього від реальних соціальних норм суспільства. Відтак, у межах правового механізму профілактики девіантної поведінки неповнолітніх можемо виокремити три основні напрямки роботи: соціально-педагогічна та правова профілактика, превентивна допомога (психологічна, правова) і корекція, адаптація, реабілітація та ресоціалізація. У реалізації цих напрямів повинні брати активну участь суб’єкти профілактики девіантної поведінки неповнолітніх, які нами вищеозначені.
На основі узагальнення наукової літератури та практики профілактики девіантної поведінки систематизовано та відібрано такі ефективні напрямки, як активне інформування підлітків про наслідки вживання різних видів алко-, нарко- та токсичних речовин за рахунок підключення ЗМІ та інтернет-контенту, поширення наочних засобів, проведення «круглих столів», лекцій та бесід; роз᾽яснення правових норм, що стосуються різних аспектів асоціальної поведінки шляхом залучення фахівців правової сфери та запровадження їх тісної взаємодії з підлітками та їхніми батьками; формування навичок активного та культурного проведення дозвілля; надання консультативної допомоги з вирішення проблем (консультації юриста, психолога, лікаря, педагога, консультування за допомогою ЗМІ); актуалізація тренду здорового способу життя; створення умов для самореалізації особистості в різних видах творчої, інтелектуальної, громадської діяльності.
Посилання
Гарасимів Т.З. Історіографічні дослідження проблеми девіантної поведінки: тенденції та напрямки. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія «Юридичні науки». 2016. № 850. C. 174–182.
Профілактика деструктивної поведінки підлітків: навчально-методичний посібник. Т. Журавель & Ю. Удовенко. Видавництво ФО-П Буря О.Д. Київ, 2022. 144 с.
Ком’яга А.В., Головко В.М. Проблема поведінкової девіації молоді та профілактика девіантної поведінки неповнолітніх. Південноукраїнський правничий часопис. 2022. № 4. Том 2. С. 118–122.
Павелків В., Малахова О. Соціальна депривація як чинник формування девіантної поведінки у підлітків. Психологія: реальність і перспективи. Збірник наукових праць РДГУ. 2021. № 16. С. 156–165.
Гачак‐Величко Л.А. Девіантна поведінка неповнолітніх: до питання класифікації чинників. Академічні візії. 2022. Випуск 6-7. С. 39–44.
Правопорушення та профілактика правопорушень серед неповнолітніх. URL: https://vdolynske.od.gov.ua/pravoporushennya-ta-profilaktyka-pravoporushen-sered-nepovnolitnih.
Рогатинська Н., Чижовська Н. Превентивна діяльність злочинності неповнолітніх. Актуальні проблеми правознавства. 2023. № 2 (34). С. 198–205.
Самойлов А.М. Організація самовиховання підлітків у процесі педагогічної профілактики девіантної поведінки. Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Педагогіка і психологія. 2015. № 44. С. 97–102.
Максимова Н.Ю. Психологічні механізми адаптації девіантів до сучасного соціокультурного середовища. Київ: Педагогічна думка, 2015. 254 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Т. З. Гарасимів
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.