Основні напрями правового забезпечення виховного процесу у системі підготовки офіцерів запасу

Автор(и)

  • В. В. Ярема завідувач кафедри військової підготовки Державного податкового університету, Україна https://orcid.org/0000-0002-7930-0123

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.1.4.29

Ключові слова:

виховання, національно-патріотичне виховання, військово-патріотичне виховання, офіцери запасу, військова служба, правове забезпечення

Анотація

Стаття присвячена визначенню основних напрямів правового забезпечення виховного процесу у системі підготовки офіцерів запасу.

Досліджено роль національно-патріотичного виховання під час підготовки військовослужбовців. Обґрунтовано, що мета правового забезпечення виховного процесу у системі підготовки офіцерів запасу - це створення правових механізмів вироблення у означеної категорії осіб патріотичного світогляду, морально-бойових якостей та національно-ідейних переконань, заснованих та військових традиціях українського народу, любові до Батьківщини і готовності виконувати свій військово-патріотичний обов’язок у будь-яких умовах.

З’ясовано, що правове забезпечення виховного процесу у системі підготовки офіцерів запасу складається з нормативно-правових актів: 1) глобального характеру (Конституції України, норм міжнародного гуманітарного права); 2) організаційного характеру, які обумовлюють особливості проходження військової служби (зокрема, це закони України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; 3) правових актів регламентуючого характеру, до яких належить Порядок проведення військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу, Інструкція про організацію військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу тощо.

Аргументовано, що виховний процес у системі підготовки офіцерів запасу виконує направляючу та консолідуючу функції, забезпечуючи цілісність освітнього процесу та формування у майбутніх військовослужбовців комплексу ціннісно-мотиваційних, морально-ділових та світоглядних якостей. Інтегруючою основою професійно важливих якостей офіцера запасу є патріотизм, який включає формування оборонної свідомості, поваги до військової служби, усвідомлення її ролі у житті суспільства і держави.

Зроблено висновок, що основні напрями правового забезпечення виховного процесу у системі підготовки офіцерів запасу уявляють собою вектори спрямованості правового впливу на формування особистості майбутніх військовослужбовців з метою зміцнення їх національно-патріотичних та військово-патріотичних цінностей і професійної мотивації. До найбільш важливих напрямів досліджуваного виду правового забезпечення належать ціннісний, організаційний, інструментальний, людиноцентристський та комунікативний.

Посилання

Зорій Я.Б. Військово-патріотична підготовка майбутніх офіцерів запасу в умовах навчального процесу вищого навчального закладу. Автореф. Дис. канд. юрид. наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, 2005. 20 с.

Баришніков В.В., Неймирок О.К. Шляхи вдосконалення підготовки офіцерів запасу в Україні. Системи обробки інформації. 2015. № 8. С. 158–161.

Касьяненко М. Аналіз проблем професійної підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу. Social Development and Security. 2020. Vol. 10. No. 5. С. 161–168.

Стратегія національно-патріотичного виховання, затвердженій Указом Президента України від 18 травня 2019 року № 286/2019. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/286/2019#Text (дата звернення 5.11.2024 року).

Ноздрачов О.О. Підготовка до військової служби як предмет цивільно-військового співробітництва: правові аспекти. Українська поліцеїстика: теорія, законодавство, практика. 2023. № 3-4 (7-8). С. 40–43.

Про затвердження Концепції військово-патріотичного виховання в системі Міністерства оборони України: Наказ Міністерства оборони України від 14 серпня 2024 року № 554. URL: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0554322-24#Text (дата звернення 5.11.2024 року).

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-01-18

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право