Формування правових цінностей у системі національно-патріотичного та військово-патріотичного виховання військовослужбовців

Автор(и)

  • І. М. Шопіна доктор юридичних наук, професор, професор кафедри адміністративно-правових дисциплін Львівського державного університету внутрішніх справ, Україна https://orcid.org/0000-0003-3334-7548

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.1.4.27

Ключові слова:

національно-патріотичне виховання, військово-патріотичне виховання, виховання, виховний процес, військовослужбовці, правові цінності, соціально-ціннісні потреби, правове виховання, правова поведінка

Анотація

На основні аналізу правових актів зроблено висновок про недостатність системності у формуванні правових цінностей військовослужбовців, що потребує здійснення низки заходів організаційного, теоретико-методологічного та правового характеру. З’ясовано, що потребують свого коригування прогалини, пов’язані із визначенням правового статусу суб’єктів здійснення виховних впливів. Визначено, що назріла необхідність осучаснення форм та методів виховної роботи. Враховуючи тривалість російської збройної агресії проти України, відкладання питань національно-патріотичного, військово-патріотичного та правового виховання військовослужбовців на мирний час уявляється непередбачливим.

У статті акцентовано увагу на тому, що в умовах правового режиму воєнного стану формування правових цінностей у військовослужбовців ускладнено низкою проблем, до яких належать: а) примат сили, який утверджується нині у міжнародному просторі і знаходить свій прояв у недієвості міжнародних механізмів стримування та притягнення до відповідальності держави-агресора за численні порушення гуманітарного права, цілісності та недоторканості території інших держав у межах їх кордонів; б) тривала недооцінка державою важливості формування у всіх верств населення готовності до збройного опору у разі нападу противника; в) непродумана мобілізаційна політика, яка сприяла створенню численних правових лазівок для ухилення від виконання військового обов’язку; г) недостатність кваліфікації існуючих суб’єктів, які здійснюють виховні впливи, особливо в аспекті роботи з військовослужбовцями зрілого віку, педагогічна робота з якими будується за іншими алгоритмами, ніж з дітьми та юнацтвом; ґ) недосконалість нормативно-правових актів, якими регламентується правове виховання військовослужбовців.

Наголошено на тому, що формування правових цінностей у військовослужбовців є елементом національно-патріотичного та військово-патріотичного виховання. Метою цієї діяльності є закріплення у ціннісно-мотиваційній сфері військовослужбовця ідеї про важливість правових способів та методів вирішення конфліктів та розв’язання проблем, які виникають в їх службовій діяльності та особистісному просторі. Критерієм результативності діяльності з формування правових цінностей є їх відтворення у повсякденній діяльності військовослужбовця під час вибору правових способів та методів досягнення його цілей.

Посилання

Кривицький Ю.В. Правове виховання та правова реформа: прояви взаємозв’язку і взаємовпливу. Юридичний вісник. 2022. № 2. С. 100–108.

Липовець Ю.О. Правові цінності як ідеали та компроміси: автореф. дис. … канд. юрид. наук: 12.00.12. Київ, 2021. 17 с.

Сивак О., Дурач В. Виховання правової культури військовослужбовців – невідкладне завдання кадрової політики у Збройних силах України. Українська національна ідея: реалії та перспективи розвитку, 2007. URL: https://vlp.com.ua/files/15_66.pdf (дата звернення 29.11.2024).

Полуніна Л.В. Питання правового виховання військовослужбовців Національної гвардії України. Роль і місце соціально-гуманітарних та правових дисциплін в системі підготовки військовослужбовців Національної гвардії України: матеріали круглого столу (м. Київ, 30 жовтня 2023 р.). Київ, 2023. С. 117–119.

Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності: Закон України від 13 грудня 2022 року № 2834-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2834-20#Text (дата звернення 29.11.2024).

Про національну безпеку України: Закон України від 21 червня 2018 року № 2469-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2469-19#Text (дата звернення 29.11.2024).

Концепція військової кадрової політики в системі Міністерства оборони України на період до 2028 року. URL: https://www.mil.gov.ua/content/tenders/koncepcia_kadr_29012024.pdf (дата звернення 29.11.2024).

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-01-18

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право