Проблемні питання правового регулювання суспільного нагляду за аудиторською діяльністю в Україні
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.1.4.20Ключові слова:
аудит, правове регулювання, звіт незалежного аудитора, орган суспільного нагляду, внески, професійний проступок, дисциплінарне провадження, стягненняАнотація
Статтю присвячено пошуку шляхів вирішення окремих актуальних проблемних питань правового регулювання суспільного нагляду за аудиторською діяльністю в Україні. Зокрема, існує правова невизначеність в частині фінансово-правових відносин з приводу фінансування діяльності органів, уповноважених здійснювати суспільний нагляд за аудиторською діяльністю, за рахунок внесків суб’єктів аудиторської діяльності, які надають аудиторські послуги певним визначеним категоріям юридичних осіб та їх об’єднань.
Обґрунтовано, що саме недоліки юридичної техніки, допущені законодавцем при внесенні змін до Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність», які набули чинності з 1 січня 2023 року, призвели до виникнення правової невизначеності щодо розміру фіксованих внесків, які сплачуються суб’єктами аудиторської діяльності на користь Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю у випадку надання аудиторських послуг політичним партіям, що отримують фінансування з державного бюджету, державних підприємств (крім тих, що є мікро- та малими підприємствами), Національного банку України, банківських груп, небанківських фінансових груп. Як наслідок, Органом суспільного нагляду щодо суб’єктів аудиторської діяльності можуть бути відкриті необґрунтовані дисциплінарні провадження та застосовані стягнення на розсуд службових осіб органів суспільного нагляду, наділених дискреційними повноваженнями.
На підставі системного аналізу норм Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» автором надається доктринальне тлумачення зазначених норм щодо сплати внесків і робиться висновок, що правова невизначеність виникла унаслідок недоліків юридичної техніки, допущених законодавцем при конструюванні зазначених норм. Запропоновано внести відповідні зміни до профільного закону, які дозволили б усунути цю правову невизначеність. До внесення відповідних змін обґрунтовано необхідність надання офіційного тлумачення чинних норм Міністерством фінансів України як державним регулятором у сфері аудиторської діяльності.
Посилання
Горяєва О.С. Система органів регулювання, професійного самоврядування та суспільного нагляду за аудиторською діяльністю. Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції. 2017. № 5. С. 66–72.
Куреза Т.В. Правовий статус Аудиторської палати України та її роль в регулюванні аудиторської діяльності в Україні. Підприємництво, господарство і право. 2010. № 9. С. 43–46.
Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність: Закон України від 21.12.2017 № 2258-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2258-19#Text.
Про обов’язковий аудит річної звітності та консолідованої звітності : Директива Європейського Союзу 2006/43/ЄС. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_844#Text.
Про внесення змін до Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність»: Закон України від 20.09.2022 № 2597-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2597-20#n9.
Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: Закон України від 16.07.1999 № 996-XIV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/996-14#Text.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Ю. В. Циганок
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.