Адміністративно-правові аспекти фінансового моніторингу бізнесу в умовах воєнного стану

Автор(и)

  • О. А. Татьянченко аспірантка 2-го курсу, заочна форма ОКР «Доктор філософії» Київського університету інтелектуальної власності та права Національного університету «Одеська юридична академія», Україна https://orcid.org/0009-0002-3738-4987

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.1.4.14

Ключові слова:

Фінансовий моніторинг, легалізація доходів, банківські установи, фінансування, суб’єкт первинного фінансового моніторингу, ризик клієнта, ділові відносини, фінансові операції

Анотація

Фінансовий моніторинг – діяльність із виявлення незаконно отриманих доходів та запобігання фінансуванню тероризму. Національний банк встановлює до банків та небанківських установ вимоги щодо протидії відмиванню незаконно отриманих доходів та перевіряє їх дотримання.

Здійснюючи фінансовий моніторинг, банки та небанківські фінансові установи перевіряють клієнтів та аналізують їхні фінансові операції. У разі виявлення підозрілих операцій банки інформують Державну службу фінансового моніторингу та правоохоронні органи України.

Національний банк діє відповідно до Міжнародних стандартів з протидії відмиванню доходів та фінансуванню тероризму і розповсюдженню зброї масового знищення FATF.

Питання фінансового моніторингу бізнесу в Україні в умовах воєнного стану актуальне як ніколи. Мова йде про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. Банківським установам згідно з чинним законодавством делеговані повноваження суб’єкта первинного фінансового моніторингу.

Завдання суб’єкту первинного фінансового – це розробка внутрішніх документів з питань фінансового моніторингу, які повинні містити процедури, достатні для забезпечення ефективного управління ризиками, а також для запобігання використання послуг та продуктів суб’єкта первинного фінансового моніторингу для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення та призначає працівника, відповідального за його проведення.

Банківські установи, як суб’єкти первинного фінансового моніторингу створюють та забезпечують функціонування самостійного структурного підрозділу для виконання функцій з питань проведення фінансового моніторингу.

Але для підприємств, які перереєстрували свою діяльність з тимчасово окупованих територій на підконтрольну територію України дуже складно проходити фінансовий моніторинг оскільки їх фінансова діяльність «паралізується» в очікуванні на рішення банківської установи, дуже часто блокуються рахунки. Річ у тому, що на початку 2024 року вищевказані підприємства банківські установи перевіряли в російських реєстрах подібних українським Ю-Контрол, Опендатабот тощо. При цьому спирались на них більш ніж на українські законні реєстри. Тому постає дуже важливе питання фінансовий моніторинг підприємств - правовий захист чи знищення бізнесу в умовах воєнного стану?

Посилання

Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуваню розповсюдження зброї масового знищення: Закон України від 10.10.2024 № 4017-ІХ. Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2020, № 25, ст. 171.

Організація фінансового моніторингу в банках: навчальний посібник / Єгоричева С.Б. – К.: Центр учбової літератури, 2014. 292 с.

Банківські операції: навчальний посібник / Копилюк О.І., Музичка О.М. К.: Центр учбової літератури, 2022. 536 с.

Банківська система: навчальний посібник / Кузнецова С., Болгар Т., Пестовська З.К.: Центр учбової літератури, 2017. 400 с.

Фінмоніторинг-2024: що потрібно знати підприємцям? URL: https://biz.ligazakon.net/analitycs/225753_fnmontoring-2024-shcho-potrbno-znati-pdprimtsyam.

Перевірки з питань фінмоніторингу 2024: кого стосуються та як підготуватись? URL: https://jurliga.ligazakon.net/analitycs/227462_perevrki-z-pitanfnmontoringu-2024-kogo-stosuyutsya-ta-yak-pdgotuvatis.

Фінансовий моніторинг 2024: що нового для адвокатів? URL: https://radako.com.ua/finansovyj-monitoryng-2024-shho-novogo-dlya-advokativ/.

Фінансовий моніторинг: хто і в яких випадках потрапляє під нагляд? URL: https://www.slovoidilo.ua/2024/08/27/infografika/finansy/finansovyj-monitorynh-xto-yakyx-vypadkax-potraplyaye-nahlyad.

Як фінансовий моніторинг перетворюється на виклик для клієнтів банку URL: https://zn.ua/ukr/LAW/jak-finansovij-monitorinh-peretvorjujetsja-na-viklik-dlja-klijentiv-bankiv.html.

До уваги суб’єктів первинного фінансового URL: https://fiu.gov.ua/pages/dijalnist/funkcional/news/5903-do-uvagi-sub-jektiv-pervinnogo-finansovogo-monitoringu.html.

Проблеми формування системи фінансового моніторингу в Україні О.В. Акімова URL: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=5562.

Відбувся форум «Фінансовий моніторинг в Україні: виклики та перспективи» URL: https://fiu.gov.ua/pages/dijalnist/funkcional/news/Forum1710.html.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-01-18

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право