Право на інформацію в цифровому середовищі
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.1.4.10Ключові слова:
інформація, право на інформацію, захист інформації, право на приватність, конфіденційна інформація, персональні дані, право на забуття, цифрові права, цифрове середовище, OSINTАнотація
В статті аналізується поняття і сутність права на інформацію як частини права на свободу слова і вираження поглядів. Такий підхід закріплений у міжнародному праві та підтриманий вітчизняним законодавством. Загальним Законом, що регулює право на інформацію в Україні вважається Закон «Про інформацію», в якому визначено, що право на інформацію передбачає вільно її одержувати, використовувати, поширювати та зберігати для реалізації̈ свої прав та законних інтересів. Також дозволяється її захищати від незаконного посягання інших осіб.
Проаналізувавши правомочності щодо права на інформацію автори приходять до висновку, що частиною права на інформацію є право на забуття (видалення своєї інформації), яке необхідно прямо закріпити в чинному законодавстві.
Окрема увага в статті присвячена самому поняттю «інформація» та її класифікації в залежності від режиму доступу до неї, адже саме від нього залежатиме порядок реалізації права на інформацію. Так, інформація поділяється на відкриту та інформацію з обмеженим доступом. До відкритої інформації відносяться публічна і регульована інформації, які мають своє спеціалізоване законодавство.
В свою чергу, інформація з обмеженим доступом поділяється на конфіденційну, службову та таємну інформацію, кожній з яких в статті дана окрема характеристика.
В статті проаналізовано проблематика, з якою на практиці зустрічаються особи, які реалізовують своє право на збереження інформації з обмеженим доступом, встановлено розмежування між конфіденційною інформацією та комерційною таємницею, а також визначено, що персональні дані є частиною конфіденційної інформації.
Також в статті дано визначення поняттям інформації, яких не закріплено в чинному законодавстві, зокрема це службова, таємна інформація, а також дано визначення та проаналізовано поняття службової (професійної) таємниці. Дана характеристика правовому регулюванню такій інформації.
Автори звертають увагу і питання встановлення балансу між правом захищати інформацію щодо себе, а також правом на збирання інформації щодо іншої особи. Пояснена проблематика дифамаційних спорів як частини права на свободу слова та вираження поглядів.
Посилання
Кліщук Л. Як працює OSINT-агенція Molfar: інтерв’ю АрміяInform із засновником Артемом Старосєком / АрміяInform. 2024. Електронний доступ: https://armyinform.com.ua/2024/09/02/yak-praczyuye-osint-agencziya-molfar-intervyu-armiyainform-iz-zasnovnykom-artemom-starosyekom/.
Корпоративне право: Посібник / Ю.О. Гладьо, В.М. Мартин, Ю.Я. Самагальська та ін.; за заг. ред. проф. О.С. Яворської. Дрогобич: Коло, 2020. 650 с.
Головенко Р.Б., Котляр Д.М., Слизьконіс Д.М. Доступ до публічної інформації: посібник із застосування «трискладового тесту» / за заг. ред. Д.М. Котляра. К.: ЦПСА, 2014. 152 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 І. І. Шпуганич, Ю. Я. Самагальська
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.