Безпека фінансового ринку держави як чинник економічної стійкості держави
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.1.4.9Ключові слова:
фінансові ринки, економічна стійкість, фінансова безпека, верховенство права, демократія, фінансова діяльність, євроінтеграція, оптимізація, суверенітетАнотація
В статті розглянуто і звернено увагу на питання та проблеми в забезпеченні безпеки фінансових ринків держави в реаліях сьогодення, а саме в умовах євроінтеграційних процесів та в умовах воєнного стану.
Приділено увагу важливості забезпечення безпеки фінансових ринків для економічної стійкості держави, в тому числі для забезпечення фінансової безпеки держави. Наведено тлумачення науковців щодо важливості забезпечення фінансової безпеки та безпеки фінансових ринків, вплив належного функціонування таких ринків на забезпечення економічно стійкості. Звернено увагу на систему фінансової безпеки яка включає: бюджетну, валютну, грошово-кредитну, боргову безпеки, безпеку страхового ринку та безпеку фондового ринку.
Висвітлюється важливість безпеки фінансових ринків держави для забезпечення державного суверенітету та цілісності країни, а також достойного рівня життя громадян України.
Звернено увагу на актуальні загрози фінансовим ринкам України в умовах сьогодення та в умовах воєнного стану. Розглянуто фактори, що впливають на економічну стійкість та фінансову безпеку держави, пропонуються заходи для забезпечення безпеки фінансових ринків.
Визначено загрози фінансовій безпеці держави, зокрема такі як: недотримання принципу верховенства права; недосконалість державного управління при забезпеченні фінансової безпеки; неефективність системи контролю за витратами бюджетних коштів; непродумана грошово-кредитна політика держави; неефективність податкової системи; корумпованість державних органів та тиск на бізнес; надмірний дефіцит Державного бюджету; зростання «тіньової» економіки; зростання зовнішньої заборгованості; відтік людського капіталу та демографічна криза; нераціональне використання іноземних кредитів та фінансової допомоги.
Звернено увагу на досвід Європейського Союзу (ЄС) в забезпеченні безпеки фінансових ринків та фінансової безпеки держави.
Висновки роботи демонструють, що для належного функціонування фінансової діяльності держави та сприянню євроінтеграції України, навіть в теперішніх умовах має бути на належному рівні забезпечена безпека фінансових ринків держави та належне їхнє функціонування.
Посилання
Варналій З.С. Економічна та фінансова безпека України в умовах глобалізації. Монографія. Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, Знання України, 2020 р.
Барановський О.І. Фінансова безпека в Україні (методологія оцінки та механізми забезпечення): монографія. Київ: КНТЕУ, 2004. 759 с.
Конституція України: Закон України від 28 червня 1996 р. № 254к/96-ВР. Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30, ст. 141.
Білоус В.Т., Тернущак М.М. Правові гарантії фінансової безпеки з надання допомоги Україні після війни. Економіка. Фінанси. Право. 2022. № 8. С. 5–9.
Про затвердження Методичних рекомендацій щодо розрахунку рівня економічної безпеки України № 1277 від 29.10.2013 р. URL: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/ME131588.html.
Шилінгов В.С., Верховенство права – основоположний принцип правової системи демократичного суспільства. Часопис Київського університету права, 2009/2, с. 26–29.
Огляд стратегічних документів Європейського Союзу у сфері економічної безпеки: аналіт. огляд / [Д.С. Покришка]. Київ: НІСД, 2024. 41 с. URL: https://doi.org/10.53679/NISS-analytrep.2024.12.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Д. В. Сакалюк
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.