Деякі особливості застосування правоохоронними органами України заходів адміністративного примусу у період воєнного стану

Автор(и)

  • О. А. Присяжнюк кандидат юридичних наук, докторант Харківського національного університету внутрішніх справ, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.1.4.7

Ключові слова:

адміністративний примус, адміністративно – запобіжні заходи, заходи адміністративного припинення, адміністративні санкції, військовий стан

Анотація

В статті було охарактеризовано поняття, особливості та види адміністративного примусу. Констатовано, що державний примус, який уособлюється у конкретних методах впливу, є неоднорідним. Правовий примус виявляється, перш за все, у різних формах відповідальності: кримінальній, адміністративній, дисциплінарній і майновій, яку несуть громадяни, посадові і юридичні особи, що вчинили правопорушення, а також у застосуванні уповноваженими державними органами та посадовими особами інших заходів примусового впливу щодо осіб, які добровільно не виконують вимоги правових норм. Зауважено, що застосування адміністративного примусу є не тільки важливим напрямком адміністративної правоохоронної діяльності відповідних державних органів, а ще й ключовим критерієм реалізації ними правоохоронної функції держави в цілому.

Наголошено, що на відміну від інших заходів державного примусу, які завжди є реакцією на протиправні діяння суб’єктів, заходи адміністративного примусу часто використовуються для превентивного впливу та недопущення скоєння правопорушень, а також для встановлення правопорядку за різних надзвичайних обставин.

Запропоновано адміністративний примус детермінувати як застосування уповноваженими державою правоохоронними органами до об’єктів, які не знаходяться у призмі їх підпорядкування, незалежно від волі і бажання останніх, регламентованих нормами адміністративного права, заходів впливу морального, майнового, особистісного та іншого характеру з метою охорони суспільних відносин, що виникають у сфері публічного адміністрування, шляхом запобігання і припинення правопорушень, а також притягнення до відповідальності винних осіб за їх вчинення.

Зауважено, що зовнішніми формами прояву адміністративного примусу є його заходи. Підкреслено, що заходи адміністративного примусу в в залежності від мети застосування доцільно розподілити на три групи: адміністративно-запобіжні заходи, заходи адміністративного припинення, заходи адміністративного стягнення.

Наголошено, що режим військового стану в Україні вніс значні корективи у функціонування майже всіх державних органів, установ та організацій, особливо вони торкнулися діяльності правоохоронних органів, у тому числі під час застосування заходів адміністративного примусу.

Посилання

Бурда С.Я. Адміністративний примус в реалізації захисту прав суб‘єктів виборчого процесу. Науково-аналітичний журнал «Митна справа». № 6(66). 2009. Ч. 2. С. 174–179.

Карелін В. Заходи адміністративного примусу та особливості їх застосування у сфері організації виконання покарань. Підприємництво, господарство і право. 2019. № 1. С. 90–94.

Комзюк А.Т. Адміністративний примус в правоохоронній діяльності міліції в Україні [Текст]: дис... д-ра юрид. наук: 12.00.07 / Національний ун-т внутрішніх справ. Х., 2002. 408 с.

Пелех М.І. Адміністративно-правові засади здійснення адміністративного примусу органами Національної поліції України. Дис. на здобуття наук. ст. канд. юрид. наук за спец. 12.00.07. Наук.-дослідн. інст. публ. права, Київ. 2021. 229 с.

Троянський О.А. Місце та роль адміністративно-запобіжних заходів у системі заходів адміністративного примусу. Південноукраїнський правовий часопис. 2007. № 3. С. 181–184.

Адміністративне право України: навч. посібник / за заг. ред. Т.О. Коломоєць, Г.Ю. Гулєвської. К.: Істина, 2007. 216 с.

Адміністративна діяльність органів поліції України: підручник / О.І. Безпалова, О.В. Джафарова, В.Я Троян [та ін.]; за заг. ред. В.В. Сокуренка. Харків: ХНУВС, 2017. 432 с.

Хорощак Н.В. Адміністративні стягнення за законодавством України: Монографія. К.: Інститут держави і права ім. В.М. Корецького. НАН України, 2004. 172 с.

Комзюк А.Т. Заходи адміністративного примусу в правоохоронній діяльності міліції: поняття, види та організаційно-правові питання реалізації: Монографія. Х.: НУВС, 2002. 336 с.

Ткаля О.В. Класифікація заходів адміністративно-правового примусу. Новітні кримінально-правові дослідження: зб. наук. пр. / відп. ред. О.В. Козаченко; МОН України, НУ ОЮА. Миколаїв: Іліон, 2015. С. 264–267.

Про Національну поліцію: Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/go/58019.

Клейман М.Ю. Особливості адміністративно-правового регулювання застосування адміністративного примусу в діяльності національної поліції в умовах воєнного стану. Стан та перспективи розвитку адміністративного права України: матеріали ХІ Міжнародної науково-практичної онлайн-конференції, м. Одеса, 24 жовтня 2024 р. Одеса: ОДУВС, 2024. С. 72–74.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-01-18

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право