Адміністративно-правове регулювання у сфері громадського контролю в системі судоустрою України

Автор(и)

  • О. Ю. Наливайко аспірант кафедри права та правоохоронної діяльності Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, Україна https://orcid.org/0000-0001-9660-1748

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.1.4.1

Ключові слова:

громадський контроль, звернення громадян, органи державної влади, публічна інформація, система судоустрою України, суди, судді

Анотація

У статті проаналізовано норми чинного законодавства України з питань адміністративно-правового регулювання сфери громадського контролю за діяльністю органів судової влади. Обґрунтовано, що сьогодні відповідне адміністративне законодавство включає низку документів, які утверджують та розвивають демократичну природу цього суспільно-політичного феномену. Безпосередньо судова гілка влади тісно вплетена в загальнодержавну систему поділу державної влади зі своїми особливостями. Вона підпорядковується ключовим принципам, вимога і тенденціям державної політики України щодо гарантування розвитку прозорого і відкритого громадянського суспільства.

Розкрито особливості забезпечення системи інформаційної відкритості та прозорості діяльності судів і суддів для громадськості через належну реалізацію багатогранності й різнонаправленої функціональності громадського контролю з питань доступності до публічної інформації та загально-організаційних аспектів практичного втілення у практичну площину конституційного права громадян на звернення. У цьому контексті розглянуто положення Законів України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації» та «Про звернення громадян», а також низку інших адміністративно-правових актів.

Розкрито особливості процедури отримання публічної інформації, яка реалізується за різними формами взаємодії громадськості з суб’єктами владних повноважень, де особливе значення набули звернення громадян. Вказаний вид комунікації є широким і багатофункціональним конституційно-правовим інструментом, яких глибоко пронизує юридичний механізм захисту прав людини, складова участі всього населення в управлінні державними справами і здійснення громадського контролю за діяльність владних інституцій. Рівень задоволення у країні обґрунтованих звернень в публічній сфері завжди свідчить про демократичність державного устрою, справедливість судочинства та загалом розвитку громадянського суспільства.

Окреслено місце ключових суб’єктів громадського контролю, серед яких громадські об’єднання та представники медіа, що відіграють визначальну роль у сфері моніторингу публічної сфери, виявлення зловживань посадових осіб, судів і суддів, сприяння реалізації та захисту конституційних прав і свобод, законних інтересів громадян.

Посилання

Наливайко О.Ю. Специфіка суб’єктів, об’єктів і напрямів громадського контролю за діяльністю органів судової влади України. Наукові записки. Серія: Право. 2023. Вип. 14. С. 147–152.

Наливайко О.Ю. Адміністративно-правове підґрунтя реалізації форм громадського контролю за діяльністю органів державної влади. Наукові записки. Серія: Право. 2022. Вип. 13. С. 94–98.

Кондратенко В.М., Стеценко Д.Ю. Адміністративно-правові засади громадського контролю в судовій системі через призму забезпечення прав людини і громадянина в Україні. Аналітично-порівняльне правознавство. 2024. № 3. С. 351–355.

Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського: веб-сайт. URL: http://www.nbuv.gov.ua.

Терещенко М.М. Взаємодія державного та громадського контролю як інструмент реалізації публічного управління: монографія. Київ: Компринт, 2020. 190 с.

Новіков О.О. Громадський контроль як інструмент підвищення ефективності державного управління в Україні: дис…канд. наук з держ. упр.: 25.00.02 / Національна академія державного управління при Президентові України. Київ, 2021. 220 с.

Ніронка Ю.М. Адміністративно-правове забезпечення громадського контролю за діяльністю органів публічної влади: монографія. Одеса: Фенікс, 2021. 151 с.

Судова влада України: веб-сайт. URL: https://court.gov.ua.

Урядовий портал. Єдиний веб-портал органів виконавчої влади України: веб-сайт. URL: https://www.kmu.gov.ua.

Законодавство України: офіційний портал Верховної Ради України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/index.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-01-18

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право