Принципи діяльності органів місцевого самоврядування як суб’єктів фінансового права
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.3.49Ключові слова:
принципи діяльності органів влади, органи місцевого самоврядування, матеріально-фінансова самостійність, фінансове право, публічне управлінняАнотація
В статті досліджено основоположні засад діяльності органів місцевого самоврядування в Україні як форми організації та функціонування публічної влади на місцевому рівні. Визначено, що принципи діяльності органів місцевого самоврядування виступають підґрунтям і основним орієнтиром для реалізації всієї нормотворчої і правозастосовчої діяльності місцевих органів влади. Маючи загальнообов’язковий, імперативний і загально значимий характер, вони складають фундамент для існування системи місцевого самоврядування, охоплюють всі аспекти діяльності її органів, визначають весь комплекс суспільних відносин, що виникають у процесі їх організації та функціонування.
Встановлено, що відповідно до організаційних принципів формується і функціонує система органів місцевого самоврядування (верховенства закону в організації системи органів місцевого самоврядування; поєднання представницької демократії з формами прямого волевиявлення громадян; підконтрольності та відповідальності органів і посадовців місцевого самоврядування перед територіальною громадою; організаційного відособлення місцевого самоврядування, його органів в системі управління державою і взаємодія на засадах партнерства з органами державної влади у здійсненні загальних завдань і функцій; повсюдності місцевого самоврядування; правової, організаційної та фінансової спроможної автономії місцевого самоврядування.
Функціональні принципи слугують підґрунтям для належної адміністративної нормотворчої та правозастосовної діяльності органів місцевого самоврядування як суб’єктів адміністративно-правових відносин (пріоритету прав і свобод людини і громадянина; відкритості і прозорості у діяльності органів місцевого самоврядування; законності як діяльності органів місцевого самоврядування відповідно до повноважень і в порядку, визначених законом; поєднання співмірності, необхідної достатності та придатності здійснюваних дій з боку органів місцевого самоврядування з неприпустимістю зловживання наданими повноваженнями під час вирішення питань місцевого значення; компетенції, професіоналізму, неупередженості та спроможності; запобігання корупційним діянням; доступності та своєчасності надання адміністративних послуг; субсидіарності прийняття рішень; участі представників територіальних громад у розробці проектів управлінських рішень та їх прийнятті; колегіальності; відповідальності за прийняті рішення.
Посилання
Косматенко М. Перспективи реформування житлово-комунальної сфери зі зміною форм власності. Державне управління та місцеве самоврядування. 2010. Вип. 4 (7). URL: http://www.dridu.dp.ua/vidavnictvo/2010/2010_04(7)/10kmmzfv.pdf.
Великий тлумачний словник сучасної української мови. Уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. Ірпінь: ВТФ «Перун», 2004. 1051 с.
Новий тлумачний словник української мови в 4-х томах. Укл. В. Яременко, О. Сліпушко. К.: Видавництво «Аконіт», 1998. Т. 3. 927 с.
Кубко Є.Б. Теорія організації і структури державного управління. Реформування державного управління в Україні: проблеми і перспективи. Колектив авторів. наук. керів. В.В. Цвєтков. К.: «Оріони», 1998. 364 с.
Філософський словник. За ред. В.І. Шинкарука. 2-ге вид., перероб. і доп. К.: УРЕ, 1986. 525 с.
Гарасимів Т.З. Принципи права соціального забезпечення України: навч. посіб. / Т.З. Гарасимів. Дрогобич: Відродження, 2002. 128 с.
Колодій А.М. Принципи права: ґенеза, поняття, класифікація та реалізація. Альманах права. 2012. Вип. 3. С. 42–46.
Старчук О.В. Щодо поняття принципів права. Часопис Київського університету права. 2012. № 2. С. 40–43.
Бахновська І.П. Риси принципів права: теоретичний аспект. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Випуск 23. Частина І. Том 1. С. 18–22.
Любченко П. Конституційно-правові основи розвитку місцевого самоврядування як інституту громадянського суспільства: монографія. Х.: Одіссей, 2006. 352 с.
Трачук П.А. Участь громадян України у місцевому самоврядуванні: монографія. Ужгород: Ужгородська міська друкарня, 2003. 190 с.
Державне будівництво та місцеве самоврядування в Україні: підруч. для студ. вищ. навч. закл. За ред. С.Г. Серьогіної. Х.: Право, 2005. 256 с.
Скрипничук В.М. Обласна рада в системі місцевого самоврядування в Україні: організація та діяльність: монографія. К.: Вид-во АМУ, 2006. 208 с.
Європейська хартія місцевого самоврядування (м. Страсбург, 15 жовтня 1985 року). URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_036.
Про місцеве самоврядування в Україні: закон України від 21.05.1997 № 280/97-ВР. База даних «Законодавство України». Верховна Рада України. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/280/97-%D0%B2%D1%80.
Кириленко О.П. Місцеві бюджети України (історія, теорія, практика): монографія. К.: НІОС, 2000. 384 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Ю. М. Кириченко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.