Вітчизняний та міжнародний досвід використання технологій штучного інтелекту в правоохоронній діяльності
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.86.3.39Ключові слова:
штучний інтелект, системи штучного інтелекту, корупція, протидія злочинності, правопорушення, цифрові технології, інформаційні технології, боротьба з корупцієюАнотація
Стаття присвячена дослідженню питань застосування технологій штучного інтелекту в правоохоронній діяльності в Україні та світі. Мета статті полягає в аналізі міжнародного та вітчизняного досвіду застосування цифрових технологій у правоохоронній діяльності, виявленні недоліків нормативно-правового регулювання використання штучного інтелекту в цій сфері, наданні пропозицій щодо його удосконалення в Україні.
З’ясовано, що однією з держав, яка активно розширює межі використання штучного інтелекту та успішно впроваджує відповідні технології в державне управління є Китай. Система штучного інтелекту, яка застосовується в Китаї, називається «Нульова довіра». Мета використання цієї системи – запобігання вчиненню корупційних правопорушень.
Наголошено, що недоліком системи «Нульова довіра» є те, що штучний інтелект, виявляючи потенційну корупційну діяльність, не зазначає алгоритмів та принципів цього процесу. Водночас розглянуто досвід застосування штучного інтелекту в сфері запобігання та протидії корупції в Україні при здійсненні автоматизованої перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування. Запропоновано шляхи вдосконалення правового регулювання під час проведення фінансового контролю декларацій із застосуванням технологій штучного інтелекту.
З’ясовано, що штучний інтелект широко використовується у США з метою прогнозування поширення та стану злочинності. Наголошено, що Україна також має досвід застосування вказаних технологій в правоохоронній діяльності. Штучний інтелект використовується при розробці та впровадженні відомчого спеціалізованого інтелектуального програмного забезпечення, здійсненні оперетивно-розшукових дій (для розпізнавання об’єктів відео спостереження шляхом порівняння зображень в соціальних мережах тощо).
Зроблено висновок, що штучний інтелект та цифрові технології допомагають опрацьовувати великі обсяги інформації при розслідуванні та попередженні злочинної діяльності. Сучасні розробки у сфері штучного інтелекту та передових цифрових технологій, які впроваджуються в зарубіжних країнах для запобігання та боротьби зі злочинністю, мають вагоме значення для удосконалення правового регулювання у цій сфері в Україні.
Посилання
Матуєлене С., Шевчук В., Балтрунене Ю. Штучний інтелект в діяльності органів правопорядку та юстиції: вітчизняний та європейський досвід. Теорія та практика судової експертизи і криміналістики. 2022. Вип. 4 (29). С. 12–46. URL: https://khrife-journal.org/index.php/journal/article/download/547/617.
Маєтний М.І. Штучні нейронні мережі: перспективи використання в правоохоронній діяльності. Інформація і право. 2021. № 3. С. 74–81. URL: http://il.ippi.org.ua/article/view/243809.
Як в Китаї вирішили перемогти корупцію за допомогою штучного інтелекту. URL: https://techno.nv.ua/ukr/it-industry/yak-v-kitaji-virishili-peremogti-korupciyu-za-dopomogoyu-shtuchnogo-intelektu-50005009.html.
Які завдання виконує ШІ у китайських судах. URL: https://processer.media/ua/rozumni-sudi- u-kitai-yak-voni-pracjujut-ta-chomu-suddi-majut-raditis-zi-shtuchnim-intelektom.
Система логічного та арифметичного контролю декларацій введена в експлуатацію. Урядовий портал: єдиний веб портал органів виконавчої влади України. URL: https://www.kmu.gov.ua/news/sistema-logichnogo-ta-arifmetichnogo-kontrolyu-deklaracij-vvedena-v-ekspluataciyu.
Про затвердження Порядку проведення логічного та арифметичного контролю декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: наказ Національного агентства з питань запобігання корупції від 21.06.2024 № 161/24. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0954-24#Text.
Про затвердження Порядку проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: наказ Національного агентства з питань запобігання корупції від 29.01.2021 № 26/21. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0158-21#Text.
Дмитрук А. Шукати корупціонерів буде штучний інтелект: перевірить кожну декларацію. Експерт: український діловий портал. URL: https://expert.in.ua/society/10092024-shukaty-koruptsioneriv-bude-shtuchnyj-intelekt-pereviryt-kozhnu-deklaratsiyu.
Штучний інтелект займеться перевіркою декларацій українських держслужбовців. URL: https://informator.ua/uk/shtuchniy-intelekt-zaymetsya-perevirkoyu-deklaraciy-ukrajinskih-derzhsluzhbovciv.
Американський стартап таємно випробував систему передбачення злочинів. URL: https://techno.nv.ua/ukr/innovations/velikij-brat-amerikanskij-startap-tajemno-viprobuvav-u-novomu-orleani-sistemu-peredbachennja-zlochiniv-2455319.html.
Чим займається компанія Palantir та за що її критикують. URL: https://ain.ua/2022/06/03/chym-zajmayetsya-kompaniya-palantir-ta-za-shho-yiyi-krytykuyut.
Концепція (нова редакція) програми інформатизації системи Міністерства внутрішніх справ України, на 2018–2020 роки: рішення колегії МВС від 05.11.2018 № 18КМ. URL: https://mvs.gov.ua/upload/file/koncepc_ya_nformatizac_mvs_12.12.2018.pdf.
Завадський А.А., Використання штучного інтелекту в судових та правоохоронних системах: етичні чинники, світовий досвід. Порівняльно-аналітичне право. 2019. № 5. С. 232–235. URL: https://moodle.znu.edu.ua/pluginfile.php/962240/mod_resource/content/1/PAP_5_2019.pdf.
Сіденко В. Переформатування європейської інтеграції: можливості і ризики для асоціації Україна-ЄС. Київ: Заповіт, 2018. 214 с.
З 5 жовтня офіційно починають функціонувати три підсистеми ЄСІТС. URL: https://jurliga.ligazakon.net/news/206628_z-5-zhovtnya-oftsyno-pochinayut-funktsonuvati-tri-pdsistemi-sts.
Стратегічний План розвитку НАВС на 2018–2024 рр.: рішення Вченої ради НАВС від 27.02.2018, Протокол № 3. URL: https://www.naiau.kiev.ua/pro-akademiyu/koncepciya-rozvitku-navs.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 М. В. Вікторчук, А. С. Багатко
![Creative Commons License](http://i.creativecommons.org/l/by-nc-nd/4.0/88x31.png)
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.